Teknoloji

15 dakikanın altındaki tüm Instagram videoları Reels olarak paylaşılacaktır

Metaya ait sosyal ağlar Facebook ve Instagram, uygulamalara kullanıcıların deneyimini değiştirecek yeni özellikler getirdi. 15 dakikanın altındaki tüm videolar Instagram’da Reels olarak paylaşılacak olsa da, Facebook ana ekranında değişiklikler yapıyor. İşte yeni özelliklerin detayları.

Makaralar olarak Instagram kısa video gönderileri

instagram

Instagram Makaraları oldukça popülerdir ve sosyal medya platformlarında medya tüketiminin en kolay yoludur. Şimdi, Facebook’un sahibi olduğu şirket, video gönderilerine de daha yaratıcı araçlar ve tam ekran deneyimi getirdiklerini söyledi. Önümüzdeki haftalarda 15 dakikadan kısa yeni video paylaşımları Reels olarak paylaşılacaktır.

Instagram, bu değişiklikten önce yayınlanan videoların video olarak kalacağını ve makara haline gelmeyeceğini söylüyor. Instagram herkese açık hesap videoları artık makara olacak ve Instagram’da daha fazla kişi tarafından önerilmeye ve izlenmeye hak kazanabilecekler. Şu anda, bu yalnızca 90 saniyenin altındaki makaralar için geçerlidir. Şirket ayrıca  profilinizdeki video ve Makaralar sekmesini birleştireceğini, böylece tüm videolarınız için bir yuva olacağını söylüyor.

Bunun ötesinde Instagram, kullanıcıların işbirliği yaparken Instagram’da hikaye anlatma şeklini geliştirmeye yardımcı olmak için Remix araçlarını da genişlettiğini söylüyor. Önümüzdeki haftalarda Instagram, kullanıcıların herkese açık fotoğrafları yeniden düzenlemesine ve kendi benzersiz Reel’lerini oluşturmasına izin verecek. Mevcut makaralara kendi video yorumlarını eklemek için yeşil ekran, yatay veya dikey bölünmüş ekran arasında seçim yapabilirler.

Facebook yeni bir ‘Yayınlar’ sekmesi getiriyor

facebook

Facebook, arkadaşlardan, aileden, sayfalardan vb. içeriğe erişmek için yeni bir ‘Yayınlar’ sekmesini tanıttı. Uygulama açıldığında gördüğünüz ana ekrana artık ‘Ana Sayfa’ deniyor, bu da gecikmiş bir değişiklik. Ancak, büyük haber şu ki, uygulamada bir ek sekme var ve buna ‘Yayınlar’ deniyor. Bu sekme, algoritma devralmadan önce ‘Ev’in eskiden olduğu gibi ters kronolojik sırada sıralanır. Beslemeler sekmesinde, her şeyi veya yalnızca arkadaşlardan, gruplardan, sayfalardan veya favorilerden gelen şeyleri göstermesini sağlayabileceğiniz gibi birkaç filtre bulunur.

Twitter Hissedarı Yatırımcıları Yanılttığını Söyleyerek Musk’a Dava Açtı

Bu, umursadığınız arkadaşların ve sayfaların derlenmiş bir listesidir. Yeni ‘Ana Sayfa’ özet akışı, “öneriler aracılığıyla yeni içerik ve içerik oluşturucuları bulup takip etmeniz için daha çok bir keşif motoru” olarak konumlandırılmıştır.

Feed’lerde “Sizin İçin Önerilen” gönderisi yok. Düğmeleri barındıran kısayol çubuğu, iOS’ta Facebook uygulamasının altında ve Android’de en üsttedir. Yeni Ana Sayfa ve Yayınlar sekmeleri, iOS ve Android’deki Facebook kullanıcılarının küçük bir bölümüne sunuluyor ve herkes bunu önümüzdeki hafta alacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu