Haberler

2022 YKS Tercih Sonuçları Açıklandı

2022 YKS tercih sonuçları açıklandı ve pek çok kişi tepkisini sosyal medya vesilesi ile dile getirdi. Yüksek öğretim Kurumları Sınavı 2022 yılı için sınav sonuçlarını tam olarak 18 Temmuz tarihinde öğrencilere duyurdu. Toplam 3 milyondan fazla olan öğrenci 18 ve 19 Haziran tarihinde sınava girdi.

Bu sınava giren bütün öğrenciler hayal ettikleri üniversitelere yerleşebilmek için ellerinden geleni yaptı.  Bu amaç doğrultusunda girilen YKS üniversiteye yerleşme sınavı, ne yazık ki her öğrenci ve ailesine istenildiği beklentiye denk gelmedi. Çoğu öğrenci başarı sırasından yana istediği üniversiteye giremeyeceğini düşündü.

Açıklanan sınav sonuçları ile birlikte, hem aileler hem de öğrenciler hangi üniversiteyi tercih listesine yazacağı hakkında endişeye girdi. Yaşanılan tercih maratonu sonrasında, 15 Ağustos günün saatlerinde süreç sona erdi. ÖSYM bir açıklamada bulundu.  Yapılan açıklamada öğrenciler için kritik sürecin endişesi başladı.

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından kısa bir süre içerisinde sosyal medyada öğrenciler isyanlarını dile getirdi. Eğer sizlerde yerleştirildiğiniz üniversiteyi merak ediyor ve bakacağınız siteyi bilmiyorsanız, ÖSYM’nin “sonuc.osym.gov.tr” adresine giriş sağlayabilirsiniz.

i2022 yks tercih sonuçları açıklandı

YKS Tercih Sonuçları 15 Ağustos Tarihinde Açıklandı

YKS tercih sonuçları günün saatlerinde açıklandı ve açıklanmasının ardından çok kısa bir süre içerisinde sosyal medya üzerinde zelzele yarattı. Bazı öğrenciler istedikleri üniversiteye yerleşebildi. Bunun ile birlikte istediği üniversiteye yerleşemeyenlerde mevcuttu. Her iki türlüde üniversiteye yerleşen tüm öğrencilere başarılar dileriz.

Üniversite Kayıt İşlemleri

Tercih sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrenciler rahatlasa da, üniversite kayıt işlemlerinin sürecinin başlayacağını belirtmek isteriz. Üniversite kayıt işlemleri için belirtilen tarih ise 22-26 Ağustos olarak açıklandı. Bu tarihler içerisinde kayıt işlemleri gerçekleşecek. YÖK, elektronik üniversite kayıtları hakkında da tarih verdi. Verilen tarih ise 22-24 Ağustos olarak belirtildi. Elektronik kayıt tarihleri ise bu şekilde olacağı duyuruldu.

YKS 2022

2022 eğitim ve öğretim yılında üniversiteye girişi sınavı sistemi içerisinde YKS’de tercih sonuçları aşamasına gelinmişti. YKS sınavından elde edilen puanı ile öğrenciler istedikleri ve başarılı olabileceklerini düşündükleri üniversite ve bölüm tercihlerinde bulundu.

İsteyen öğrenciler yüksek öğretim veya ön lisans olmak üzere arasından tercih yapabileceklere seçeneklere sahipti. Tercih sürecinin bitmesinin ardından ÖSYM’nin yerleştirme işlemlerini sonlandırması gerçekleşti. ÖSYM’nin YKS tercih sonuçları açıklaması yapılacağı güne, yani 15 Ağustos gününe gelindi.

YKS Tercih Sonuçları

ÖSYM, sizlere öncesinde belirttiğimiz adres üzerinden ulaşabileceğiniz tercih sonuç açıklama sistemi sağladı. Öncelikli olarak YKS tercih sonuçlarınız ilan edildi. Söz konusu sayfa için T.C. kimlik numaranız ve aday şifreniz girmeniz istendi. Bu bilgiler ile YKS yerleştirme sonucunuzu görebilirsiniz..

YKS Yerleştirme Sonucuna Nasıl İtiraz Edilir?

YKS yerleştirme sonucundan memnun olmayan öğrencilerin sayısı 2022 yılında oldukça fazladır. Özellikle sosyal medya üzerinden paylaşımlara bakılacak olursa, hiç kimse açıklanan sonuçlardan memnun değil. Eğer yerleşim sonucunuzda yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız ve incelenmesini istiyorsanız, ÖSYM ile elektronik ortamda yerleşme sonucunun açıklandığı günden 10 gün sonra (16 Ağustos tarihinde başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini ile merkeze başvurmalıdır.

Sınav sorularına karşılık itiraz etmek istiyorsanız, bunun için çok geç kaldınız. Sınav sorusu itirazları, sınav yapılan tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde aynı şekilde gerçekleştirilmelidir. Burada herhangi bir sınav süreci itirazı, adayın dava açabilmesi için 10 günlük dava açma sürecini durdurmaz.

Burada inceleme masraflarını öğrencinin gidermesi gerekir. Öğrencilerin inceleme için gerekli olan masrafları, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci hesabına yatırması gerekmektedir. Ücreti yatırdığını kanıtlayan dekontu ise dilekçelerine eklemeleri oldukça önemlidir

YKS Nedir

YKS sınavı, Türkiye’deki üniversite öğrencilerine yönelik ulusal düzeyde bir giriş sınavıdır. Sınav, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülür ve hangi öğrencilerin hangi üniversitelere alınacağını belirlemek için gereklidir.

2022 yks tercih sonuçları açıklandı

TYT Nedir?

TYT sınavı üniversiteye girmek isteyen ve bu amaçla girdikleri sınav için hazırlanmış olan 1. oturum sınavı olarak tanımlanır. TYT sınavına girecek olan her öğrenci, derslerin her birinin testinden sorumludur. Öğrencilerin sınav kâğıdında yer alan her bir soru, öğrencilere puan kazandırmaktadır. Üniversiteye girmek isteyen her öğrenci mecburi olarak TYT sınavına girmek zorundadır.

TYT sınavına girmek zorunluluk olsa da, ikinci oturum sınavı olan AYT’ye girmek zorunlu değildir. TYT sınavı ile bir öğrenci 2 yıllık, önlisans bölümlerini tercih edebilir. AYT ile alınan sonuçlar TYT ile toplanır ve öğrenci 4 yıllık bölüme giriş yapabilir. Öğrenci dilediği bölüme ve üniversiteyi puanları neticesinde tercih edebilir.TYT sınavında dahil olan dersler ise şu şekildedir;

  • Matematik
  • Türkçe
  • Fen Bilimleri
  • Sosyal Bilimleri

TYT Açılımı

TYT açılımı ise şu şekildedir; Temel Yeterlilik Testi. Temel yeterlilik testi kısaltılarak TYT olarak tanımlanır. TYT sınavını kapsayan dersleri belirttik. TYT sınavında çıkacak sorular ise dersi görülen 9 ve 10. sınıf konularını içerir. TYT oturumu, AYT oturumuna göre çok daha kolaydır. Bu oturumda öğrencilere genel olarak daha çok mantık ve okuduğunu anlama soruları yönlendirilir.

AYT Nedir?

Lise öğrencilerinin, üniversiteye girebilmesi için bazı oturum sınavlarına girmesi gerekmektedir. Ayt oturumu bu sınavların ikinci ve önemli oturumlarından biridir. YKS sınavı, üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için 3 oturum şeklinde karşımıza çıkar. YKS sınavında ikinci oturum olarak AYT oturumu karşımıza çıkar. AYT açılımı ise Alan Yeterlilik Testidir.

Alan Yeterlilik Testi, öğrencileri en çok zorlayacak olan oturumdur. Bu oturum üniversite sınavlarına girecek veya girmiş olan öğrenciler için hazırlanmış 2.oturumdur. 2.  oturumda sınava giren kişilere tek bir kitapçık verilir. Verilen bu tek kitapçık içerisinde çeşitli konuları içeren testler bulunmaktadır. AYT için sayısal, eşit ağırlık, sözel puan türleri mevcuttur. Lisans bölümlerine yerleşmek isteyen öğrencilerin bu sınava girmesi ve yeterli puan alması zorunludur. Sınava giren öğrencilerin hangi puan türünün hesaplanmasını istediğine karar vermesi gerekir. Hangi türe karar verdiyse, o türün testlerinden sorumludur.

AYT Hangi Sınıfları Kapsar?

AYT oturumu sırasında karşılaşılan sorular genel olarak lisede görülen konuları içerir. Lisede işlenen, 11 ve 12. sınıf konularını kapsar. TYT de olmak üzere çok azda olsa, 9 ve 10. sınıf konuları da karşımıza çıkabilmektedir. AYT sınavı sırasında tüm lise konularından sorumlu olma durumunuz var. AYT sınavında tamamen öğrencilere bilgi dayalı sorular sorulur. Bu açıdan öğrencileri zorlayabilir.

2022 yks tercih sonuçları açıklandı

YDT Nedir?

Lise öğrencilerinin üniversiteye girebilmesi için gereken sınavlardan biridir. Bu sınav her üniversite için gerekli değildir. YDT sınavının sonuçlarını isteyen bir üniversiteye yerleşmek istiyorsanız, bu sınava girmeniz gerekir. YKS sınavı bildiğiniz üzere 3 oturumdan oluşmaktadır. YKS sınavının üçüncü oturumunda bahsettiğimiz Yabancı Dil Testi adlı bir sınav ile karşı karşıya kalınır.

YDT Sınavı

YDT sınavının açılımı ise, Yabancı Dil Testidir. Bu sınav, üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için hazırlanmaktadır. YKS sınavının en son oturumudur. YDT sınavına girilebilecek yabancı diller;

  • Almanca
  • Arapça
  • Fransızca
  • İngilizce
  • Rusça

Bu dillerde sınavlara girebilmektesiniz. Seçeceğiniz her dil için ayrı soru kitapçığı hazırlanmaktadır. Sınavda sizlere istediğiniz yabancı dil test kitapçığı verilir. Yabancı Dil Testi sınavı için toplam 80 soru sorulmaktadır. Yapılacak olan bu sınavın süresi 120 dakikadır. İçeriklerimize Google ile sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu