Yazılım
Trend

70.000 Yazılımcı Oy Kullandı! 2022’nin En Popüler Yazılım Dili Hangisi?

Yazılım dünyası hızla büyümeye devam ederken ülkemizden de çok sayıda kişi yazılım teknolojilerini merak etmeye başladı. Bilgisayar programcılığı konusunda otorite olarak kabul edilen Stack Overflow tarafından hazırlanan son rapor yazılım dünyasındaki dengeleri değiştirdi. 2022 yılının en popüler yazılım dilleri hakkında yapılan araştırmaya dünya genelinde 70 binden fazla yazılımcı katıldı. Yazılım dünyasının güncel durumunu gösteren bu rapora göre en popüler ve en çok para kazandıran teknolojiler belli oldu.

En Popüler Yazılım Dili Oylaması

Yerli yazılımcıların da yakından takip ettiği platformlardan Stack Overflow yeni bir anket düzenledi. Bu kapsamda 2022 yılının en popüler yazılım dilini merak eden ekibin anketinde 70 binden fazla yazılımcı oy kullandı. En popüler yazılım dilinden bilgisayar programcılığı alanında en fazla para kazandıran teknolojilere kadar birçok merak edilen konu gündeme geldi. Merakla beklenen 1 yıllık anket sonuçlarına göre JavaScript, 2022 yılının en popüler programlama dili olarak öne çıktı. Bunun hemen arkasından ise her ne kadar yazılım dili olarak görülmese de HTML/CSS yer aldı.

Kodlamaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

kodlamaya yeni baslayanlara tavsiyeler

Stack Overflow ekibinin anketinde yazılım dünyasına yeni adımını atanlar için en faydalı programlara yer verildi. Buna göre kodlamayı öğrenenler arasında en popüler diller HTML/CSS, Javascript ve Python olurken kod yazılımcılarının Pyhton, C++ ve C’ye olan ilgisi dikkat çekti. En çok kazandıran programlama dili ise Clojure olarak belirlendi. Stack Overflow raporuna göre Clojure geliştiricileri ortalama 107 bin dolar civarında maaş alıyor. Bunun hemen arkasında ise 103 bin dolar maaş alan Erglan ile 95 bin dolar maaş alan F# yazılımcıları boy gösteriyor.

Stack Overflow Anket Sonuçları Açıklandı

Yaklaşık 1 yıllık araştırmanın sonucunda en popüler teknolojiler sırasıyla, JavaScript, HTML/CSS, SQL, Python, TypeScript, Java, Bash/Shell, C#, C++ ve PHP oldu. Yazılımcısına en çok para kazandıran teknolojiler ise Clojure, Erlang, F#, LISP ve Ruby şeklinde sıralandı. Ankette ayrıca yazılımcıların blockchain, kripto ve Web3 konusunda ortak bir düşünceye sahip olmaması dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu