Teknoloji

AB, Apple’a darbe olarak tek mobil şarj portunu kabul etti

Brüksel, iPhone ve Android kullanıcılarının cihazları için farklı şarj cihazlarına geçmek zorunda kalmalarıyla ilgili şikayetleri üzerine on yıldan fazla bir süredir tek bir mobil şarj bağlantı noktası için bastırıyor.

AB, Apple’a darbe olarak tek mobil şarj portunu kabul etti

 

AB ülkeleri ve milletvekilleri Salı günü dünyada bir ilk olarak cep telefonları, tabletler ve kameralar için tek bir mobil şarj bağlantı noktası üzerinde anlaşmaya vardıktan sonra, Apple 2024 yılına kadar Avrupa’da satılan iPhone’lardaki konektörü değiştirmek zorunda kalacak.

Avrupa Komisyonu’nun tüketicilerin hayatını kolaylaştıracağını ve tasarruf edeceğini söylediği siyasi müdahale, şirketlerin ortak bir çözüme ulaşamamasının ardından geldi.

Brüksel, iPhone ve Android kullanıcılarının cihazları için farklı şarj cihazlarına geçmek zorunda kalmalarıyla ilgili şikayetleri üzerine on yıldan fazla bir süredir tek bir mobil şarj bağlantı noktası için bastırıyor .

ab
ab

iPhone’lar bir Lightning kablosuyla şarj olurken, Android tabanlı cihazlar USB-C konektörlerini kullanır.

2019 Komisyon çalışmasına göre, 2018’de cep telefonlarıyla satılan şarj cihazlarının yarısında USB mikro-B konektörü, %29’unda USB-C konektörü ve %21’i Lightning konektörü vardı.

Avrupa Parlamentosu yaptığı açıklamada, “2024 sonbaharına kadar USB Type-C, AB’deki tüm cep telefonları, tabletler ve kameralar için ortak şarj bağlantı noktası olacak” dedi.

AB endüstri şefi Thierry Breton, anlaşmanın tüketiciler için yaklaşık 250 milyon euro (267 milyon $) tasarruf sağlayacağını söyledi.

“Ayrıca kablosuz şarj gibi yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına ve inovasyonun pazar parçalanmasına ve tüketici rahatsızlığına neden olmasına izin vermeden olgunlaşmasına izin verecek” dedi.

Önerinin inovasyona zarar vereceği ve elektronik atık yığını yaratacağı konusunda uyaran Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

İlginizi Çekebilir: iPhone 14’ün Apple’a üç kat daha pahalıya mal olacak yüksek kaliteli bir ön kamera alacağı bildiriliyor

Parlamentodaki tartışmayı yöneten milletvekili Alex Agius Saliba, “Dizüstü bilgisayarlar, e-okuyucular, kulaklıklar, klavyeler, bilgisayar fareleri ve taşınabilir navigasyon cihazlarının da dahil edilmesinden gurur duyuyoruz” dedi.

Dizüstü bilgisayarlar, yürürlüğe girmesinden itibaren 40 ay içinde mevzuata uymak zorunda kalacak. AB yöneticisi gelecekte kablosuz şarj sistemlerini uyumlu hale getirme gücüne sahip olacak.

Anlaşmanın e-okuyucuları, kulakiçi kulaklıkları ve diğer teknolojileri de kapsaması , Samsung , Huawei ve diğer cihaz üreticilerini etkileyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu