Teknoloji

Adidas’ın Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası Yarı Otomatik Ofsayt Takibi Olacak

Dört yıl sonra FIFA Dünya Kupası sonbaharda yapılacak. 21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında Katar’da gerçekleştirilecek. 5 konfederasyondan 32 takım katılacak. Bu yılki oyun, Yarı Otomatik Ofsayt Takibi (SOAT) kullanımıyla türünün ilk örneği. Bu sistem, topa gömülü bir hareket sensöründen gelen gerçek zamanlı verileri kullanır ve ayrıca ofsayt olduğunda tahmin etmek için oyuncunun hareketlerini analiz eder.

 

İşte bu nasıl çalışır

 

FIFA DÜNYA KUPASI 2022 VE YARI OTOMATİK OFSAYT TAKİBİ

fifa

 

FIFA, bir basın duyurusunda, SAOT’un “topu izlemek için stadyumun çatısının altına monte edilmiş 12 özel izleme kamerasından ve her bir oyuncunun saniyede 50 kez olmak üzere 29’a kadar veri noktasından oluşacağını ve bunların tam konumlarını hesaplayacağını açıklıyor. saha. Toplanan 29 veri noktası, ofsayt aramaları yapmak için ilgili tüm uzuvları ve ekstremiteleri içerir”.

 

Ayrıca, Adidas’ın Katar 2022 için resmi maç topu Al Rihla’nın, oyuncuların konumu ve vuruş noktası hakkında gerçek zamanlı verileri iletecek yerleşik bir hareket sensörüne sahip olacağını da belirtiyor.

Silinen Dosyaları Kurtarma

Bu uzuv ve top verilerinin her ikisi de, bir ofsayt yapıldığında bir uyarı olarak video operasyon odasındaki video maçı görevlilerine gönderilecektir. Bu veriler önce doğrulanır ve saha hakemine hızlı bir şekilde iletilir.

 

fifa saot'u

 

SAOT sonucu ofsayt uyarısı ile birlikte stadyum ekranlarında 3D animasyon olarak gösterilir.

 

Bu teknoloji daha önce 2021 FIFA Arap Kupası ve 2021 FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda test edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu