Teknoloji

Alert İrruption Pos Hatası Nasıl Düzeltilir?

Pos cihazları günümüzde yaygın olarak kullanılan cihazlardır. Artık insanlar peşin para taşımak yerine kredi kartı ve banka kartı ile alışveriş yapmaktadır. İşletmeler de müşteri kaybetmemek için pos cihazları kullanmakta ve bu kartlar ile ödemeleri kabul etmektedir. Günümüzde artık seyyar satıcılar ve taksiler bile pos cihazı kabul etmeye başlamıştır. Tabii ki pos cihazları farklı sorunlar verebilmektedir. Bu da işletmelerin sorun yaşamasına neden olmaktadır. İşletmeler bir hata ile karşılaştığında ne yapacağını araştırmakta ve aldığı bu hatayı çözmeye çalışmaktadır. Bu noktada araştırılan konulardan birisi de alert irruption pos hatası nasıl düzeltilir araştırması olmaktadır. Pos cihazlarında en çok karşılaşılan hataların başında alert irruption hatası gelmektedir. İşletme sahipleri ve işletme görevlileri de bu  noktada bu hatayı sık bir şekilde araştırmaktadır.

Artık günümüzde çoğu iş kartlar ile yürüdüğünden pos cihazında oluşan bir hata işin durmasına bile neden olabilmektedir. Üzerinde peşin para olmayan müşteriler ürünlerinizi almaktan veya hizmetinizi almaktan vazgeçebilmektedir. Alert irruption pos hatası nasıl düzeltilir araştırmasının bu kadar çok yapılmasının sebebi de budur. Tabii ki bir hatanın çözüm yoluna bakmadan önce hatanın sebebine bakmak gerekmektedir. Hatanın doğru şekilde düzeltilmesi için öncelikle hatanın doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Aksi halde doğru çözüm yoluna ulaşmak da mümkün olmamaktadır.

alert irruption pos hatası
alert irruption pos hatası

 

Alert İrruption Hatası Nedir?

Alert irruption pos hatası nasıl düzeltilir araştırması yukarıda da bahsettiğimiz gibi sıklıkla yapılan araştırmalardan birisi olmaktadır. Bu noktada tabii ki ilk olarak bu hatanın ne olduğuna bakmamız gerekmektedir. Alert irruption Türkçe olarak kesinti arızası anlamına gelmektedir. Bu noktada pos cihazınızın banka ile olan bağlantısı kesildiğinde bu hata meydana gelmektedir. Tabii ki bu hatanın oluşmasının farklı sebepleri olabilmektedir. Bu hata tek bir sebepten meydana gelmemektedir. Bu noktada farklı noktaları kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bu hataya sebep olan bazı durumlara kendinizin çözüm bulması mümkündür. Bu noktada servis çağırmanız gerekmemektedir. Fakat hatanın sebepleri bazen aygıttan kaynaklı olabilmektedir. Bu durumda sizin müdahale etmeniz mümkün olmamaktadır. Bu durumda servis çağırmanız gerekmektedir. Tabii ki bu durum müşterileriniz tarafından büyük bir sorun oluşturacaktır. Bu gibi durumları ön görerek yedek bir pos cihazı bulundurmanız sizler için faydalı olacaktır. Sizlerin bu gibi durumlarda sorun yaşamasını engelleyecektir.

Bu soruna neden olan durumlardan birisi de bankanın kendisi olmaktadır. Bu gibi bir sorun yaşamamak için de mutlaka yedek pos cihazınızda farklı bir banka kullanmanız faydanıza olacaktır. Tek bir bankadan hizmet almak yerine birden fazla bankadan hizmet almak ve birden fazla pos cihazı bulundurmak sorun yaşama ihtimalinizi büyük ölçüde düşürecektir.

 

Alert İrruption Pos Hatası Neden Gelir?

alert irruption pos hatası nasıl düzeltilir araştırması yukarıda da belirtiğimiz gibi sık bir şekilde araştırılmaktadır. Tabii ki bu hatanın oluşmasında farklı sebepler olabilmektedir. Bu hatanın ortaya çıkmasına neden olan durumların en temel sebepleri;

  • Bu hatanın oluşmasının ilk sebebi yazılım güncellemesi olmaktadır. Pos cihazında yeni bir yazılım güncellemesi olması veya yazılım güncellenmesi sırasında bir hata olması durumunda bu hata çıkmaktadır.
  • İkinci sebep internet bağlantınız olmaktadır. İnternet yoksa veya bağlantıda bir sorun varsa bu durumda cihaz yine bu arızayı vermekte ve çalışmamaktadır.
  • Bu soruna neden olan durumlardan birisi cihazın teknik sorunlarıdır. Cihazın bozulmuş olması yine bu hataya neden olabilmektedir. Pos cihazlarının bozulması zor olsa da maalesef ara ara bu sorun da oluşabilmektedir.
  • Kullandığınız bankadan kaynaklı bir sorun olması durumunda da pos cihazları bu hatayı verebilmektedir. Bankanın teknik bir sorun yaşaması sizin de hata almanıza neden olmaktadır.
  • Bir sorun güvenlik duvarından kaynaklı olmaktadır. Cihaz herhangi bir güvenlik sorunu algıladığında bağlantıyı kesmektedir. Bu da hata almanıza neden olmaktadır.

Görülebileceği gibi bu hatanın pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu yüzden alert irruption pos hatası nasıl düzeltilir sorusuna da tek bir cevap vermek mümkün olmamaktadır. Hatanın sebebine göre çözüm yöntemi de değişiklik göstermektedir.

 

Alert İrruption Pos Hatası Nasıl Çözülür?

Asıl konumuz olan alert irruption pos hatası nasıl düzeltilir kısmına gelecek olursak bu noktada deneyebileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler çoğu zaman sizlerin sorununu gidermektedir. Alert İrruption hatası aldığınızda;

  • İlk olarak yapmanız gereken kesinlikle cihazınızı kapatıp açmak olmaktadır. Anlık bir sorun ile karşılaşan cihaz bu hatayı vermektedir. Çoğu zaman cihazı açıp kapatmanız sorunu çözmektedir.
  • Eğer bu sorunu çözmediyse ikinci olarak denemeniz gereken kesinlikle internet bağlantınızı kontrol etmek olmalıdır. Cihazda internet olduğundan emin olmalısınız. Eğer internetiniz ile ilgili bir problem varsa internet hizmeti aldığınız firma ile iletişime geçmelisiniz.
  • Bahsettiğimiz gibi bu hata güncellemelerden de olabilmektedir. Bu noktada aygıtınızda herhangi bir yazılım güncellenmesi olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer herhangi bir yazılım güncellenmesi varsa bunu yapınız.
  • Cihazınıza gelen bir kablo varsa bunları kontrol ediniz. Herhangi bir kopukluk olmadığından emin olunuz. Bağlantıları kontrol ediniz ve bağlantıların doğru olduğundan emin olunuz.
  • Bankanızı arayınız. Bankanızın sistemlerinde bir sorun olup olmadığını öğreniniz. Eğer bankanın sistemlerinde bir sorun varsa bu sorunun ne kadar sürede geçeceğini öğrenmeye çalışınız. Farklı bankalar ile çalışmak bu gibi durumlar için iyi bir çözüm olmaktadır.

Eğer tüm bu yöntemleri denediğiniz halde sorun devam ediyorsa bu durumda pos cihazını aldığınız yer ile veya pos cihazınızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu yöntemler dışında yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Bunları denediğiniz halde sorun devam ediyorsa bu teknik bir soruna işaret etmektedir. Bu durumda da yetkili kişilerin cihaza müdahale etmesi gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu