Siber Güvenlik - Siber Güvenlik Nedir?

Amerika Dolandırıcılığının Domain Kayıtlarına Dikkat Edin

Siber güvenlik konusunda domain çalınmalarına karşı önlem alınız.

Alan adı dolandırıcıları yıllardır var, ancak Amerika Etki Alanı Kaydı (a.k.a. Amerika Etki Alanı Hizmeti) devam ediyor gibi görünen bir aldatmacadır.

Yaptıkları şey, şüphelenmeyen web sitesi sahiplerine (genellikle alanlarıyla ilgili bilgileri işlemeye hazır olmayan küçük işletme sahiplerine) alan adı kayıt şirketlerini değiştirmeleri gerektiğini söyleyen mektuplar veya e-postalar göndermektir.

Alıcı bunu yaparsa, fiyatta bir sıçrama görecektir – genellikle orijinal maliyetin 5 katı.

Küçük işletme web sitelerinde uzmanlaşmış bir web sitesi geliştirme şirketi olarak, zaman zaman müşterilerle bu sorunla karşılaşıyoruz. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra, bu şirket tarafından dolandırılmaktan kaçınabileceksiniz.

DOMAİN DOLANDIRICILIĞI

Domain Registry of America, iyi hazırlanmış mektupları ve e-postaları, işletme sahiplerini web siteleri ile kandırmak için tasarlanmış bir dolandırıcılık alanı kayıt hizmetidir. Öne çıkan Amerikan bayrağı, göze çarpan fiyatlandırma ve acil son kullanma tarihi ile birçok kişinin bunun neden yasal olduğunu varsaydığını anlamak zor değil.

Üst başlıkta “Alan Adı Süre Sonu Bildirimi” yazıyor. Mevcut alan adı kayıt kuruluşunuz olduklarını söylemediklerine dikkat edin. Ancak çevrimiçi pazarlama uzmanlarıyla çalışan birçok işletme sahibi, alan adlarının kime kayıtlı olduğunu bilmediğinden kolayca kandırılabilirler.

Amerika Etki Alanı Kaydı daha sonra “müşterilere” etki alanlarının süresinin dolacağını söyler, bu doğru olabilir, ancak asıl kayıt şirketi bir süre sonu bildirimi ve yenileme teklifi göndermeden önce web sitesi sahiplerini yakalamayı amaçlar.

Bu bilgiyi nasıl alıyorlar? Kayıtlı alan sahiplerinin iletişim bilgilerini sağlayan “whois” veritabanlarından kolayca erişilebilir.

Bu Dolandırıcılık E-postalarından veya Mektuplarından Birini Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu şirkete zaten ödeme yaptıysanız, geri dönüş yoktur. Amerika Domain Registry’nin belirttiği gibi, “ödeme… iade edilmez.” Şok edici, değil mi?

Bunu okuyorsanız, muhtemelen henüz oyunculuk yapmamışsınızdır, ki bu harika. Domain Registry of America’dan gelen başka iletişimleri yok sayın. Onların, bu tür birçok dolandırıcıdan sadece biri olduklarını unutmayın.

Nasıl Korunmalıyız?

Bu şirketlerden biri tarafından dolandırılmaktan kaçınmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Yenileme beyanınızın normal zamanda gelip gelmediğini görmek için kayıtlarınızı kontrol edin. Sağlayıcı adı ve fiyatlandırma için geçmiş faturaları iki kez kontrol edin.
  • Faturanızdaki biçimlendirme değişikliklerine dikkat edin.
  • Alanınızla ilgili bir faturadan emin değilseniz web sitesi sağlayıcınıza sorun.

Özet: Web sitenizle ilgili harcamalarınızı takip edin, böylece her zaman kime ve ne zaman ödeme yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Alan adları genellikle bir, üç veya beş yılda bir yenilenir. Bilgilerinizin üstünde kalarak, dolandırıcıların işinizden para kazanma girişimlerinin çoğunu önleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu