Teknoloji

Apple, 2021’de App Store’da 1,5 milyar dolarlık dolandırıcılık işlemlerini durdurdu

"Kötü aktörler, çevrimiçi dolandırıcılık yöntemlerini geliştirmeye devam ediyor ve genellikle planlarının tanınmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle Apple, süreçlerini iyileştirmeye, yenilerini oluşturmaya ve bu tehditleri ele almak için çözümler tasarlamaya devam etti" diye ekledi.

Şirket, Apple’ın 2021’de App Store’daki olası dolandırıcılık amaçlı işlemlerde müşterilerini 1,5 milyar dolardan fazla koruduğunu bildirdi. Bu, App Store kullanıcılarının para, bilgi ve zamanının çalınma girişimlerini engelledi ve yaklaşık bir milyon sorunlu yeni uygulamayı ellerinden uzak tuttu. Apple Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, dolandırıcı kullanıcılardan gelen 1,6 milyondan fazla riskli ve savunmasız uygulamayı ve uygulama güncellemesini durdurduğunu söyledi. Ayrıca Okuyun – Mac klavye kısayolları

“Kötü aktörler, çevrimiçi dolandırıcılık yöntemlerini geliştirmeye devam ediyor ve çoğu zaman planlarının tanınmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle Apple, süreçlerini iyileştirmeye, yenilerini oluşturmaya ve bu tehditleri ele almak için çözümler tasarlamaya devam etti” diye ekledi.

2021’de Apple, dolandırıcılık ve kötüye kullanımla ilişkili 170 milyondan fazla müşteri hesabını devre dışı bıraktı. 

Apple, “Yalnızca 2021’de, teknoloji ve insan incelemesinin bir kombinasyonu sonucunda, 3,3 milyondan fazla çalıntı kartın potansiyel olarak dolandırıcılık amaçlı satın alımlar yapmak için kullanılması önlendi ve yaklaşık 600.000 hesabın tekrar işlem yapması yasaklandı.”

elma 1

2021’de App Review, 107.000’den fazla yeni geliştiricinin uygulamalarını mağazaya almasına yardımcı oldu.

Apple, “Bu süreç yinelemeli olabilir, çünkü bazen uygulamalar tamamlanmamış olabilir veya onay için ilk gönderildiklerinde işlevselliği engelleyen hatalar içerebilir veya kullanıcı tarafından oluşturulan içerik için denetleme mekanizmalarında iyileştirmeler yapmaları gerekebilir” dedi.

2021’de, 835.000’den fazla sorunlu yeni uygulama ve ek 805.000 uygulama güncellemesi, bunun gibi çeşitli nedenlerle reddedildi veya kaldırıldı.

Teknoloji şirketi, “Uygulama İnceleme sürecinin bir parçası olarak, yanlış bir şekilde dolandırıcılık için işaretlendiğini düşünen herhangi bir geliştirici, Uygulama İnceleme Kuruluna itirazda bulunabilir” dedi.

Geçen yıl, Uygulama İnceleme ekibi 34.500’den fazla uygulamayı gizli veya belgesiz özellikler içerdiği için reddetti ve “157.000’den fazla uygulama spam, taklitçi oldukları veya kullanıcıları satın alma amacıyla manipüle etmek gibi yanıltıcı oldukları tespit edildiğinden reddedildi. ”.

Bazen, kötü niyetli geliştiriciler, yalnızca onaylandıktan sonra konseptini veya işlevselliğini değiştirmek için tek yönlü görünen bir uygulama oluşturarak Uygulama İncelemesini atlatmaya çalışırlar.

2021’de bu tür ihlaller nedeniyle 155.000’den fazla uygulama App Store’dan kaldırıldı .

Uygulama İnceleme ekibi ayrıca 343.000’den fazla uygulamayı gerekenden daha fazla kullanıcı verisi talep ettikleri veya halihazırda topladıkları verileri yanlış kullandıkları için reddetti.

2021 boyunca işlenen 1 milyardan fazla oy ve inceleme ile Apple, denetleme standartlarını karşılamadığı için 94 milyondan fazla incelemeyi ve 170 milyondan fazla derecelendirmeyi sistematik olarak tespit etti ve yayınlanmasını engelledi.

Şirket, “Apple, güvenli ve güvenilir App Store’un ötesinde uygulamalar indiren kullanıcıları korumak amacıyla, son 12 ayda korsan mağazalarında 63.500’den fazla gayri meşru uygulama buldu ve engelledi” dedi.

Yalnızca geçen ay Apple, Kurumsal Geliştirici Programı aracılığıyla yasa dışı olarak dağıtılan 3,3 milyondan fazla uygulamayı engelledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu