Teknoloji

Apple, araç kontrol paneli yazılımıyla otomobillerin derinliklerine dalıyor

Apple, Ford Motor Co, Nissan Motor Co, Mercedes-Benz ve Honda Motor Corp gibi otomobil üreticileriyle görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Apple, araç kontrol paneli yazılımıyla otomobillerin derinliklerine dalıyor

 

Apple Inc Pazartesi günü, yazılımını otomobillerin temel sürüş sistemlerine daha derinden entegre edeceğini duyururken, iPhone üreticisi ödemeler ve ticari işbirliği için bir dizi özellik ve bir çift yeni dizüstü bilgisayar piyasaya sürdü.

Apple’ın yıllık geliştirici konferansındaki duyurular, bir zamanlar dışarıdan gelen bir şirketin günlük hayatta neredeyse her ekranın ana akımına sıkı sıkıya girdiğini gösterdi.

1990’ların sonundaki geri dönüşü, isyancılar ve sorun çıkaranlar için markalaşmak anlamına gelen şirket, Pazartesi günü iPad’lerin iş sunumlarında işbirliği yapmak için nasıl kullanılacağını ve yazılımının nihayetinde araba gösterge panellerinde yakıt ekonomisinin gösterilmesine nasıl yardımcı olacağını konuşarak geçirdi. Apple’ın beklenen bir sonraki büyük ürünü olan dijital nesneleri gerçek dünyanın bir görünümü üzerine yerleştirebilen bir karma gerçeklik kulaklığı hakkında herhangi bir ipucu yoktu. Umutlu hayranlar, teknik bir konuşmada yalnızca birkaç yeni artırılmış gerçeklik teknolojisi haberi aldı.

apple dives deeper into autos with software for car dashboard
apple

Ve Apple, kullanıcıların faizsiz taksit yapmalarını sağlayan bir hizmet olan Apply Pay Later’ı duyurdu. Apple Pay’in kabul edildiği her yerde MasterCard Inc ağı üzerinden çalışacak olan işletme, Apple’ı Affirm Holdings Inc ve PayPal Holdings Inc gibi ödeme sağlayıcılarıyla rekabete sokuyor.

Ancak çoğunlukla Apple mevcut ürünleri ikiye katladı. Bir MacBook Air dizüstü bilgisayar, önceki M1 çipinden %35 daha hızlı olduğunu söyleyen yeni bir M2 silikon işlemci etrafında yeniden tasarlandı. Yeni dizüstü bilgisayar 2,7 pound (1,2 kg) ağırlığında olacak ve görüntülü aramalarda daha iyi görüntüler sağlamak için 1080p yüksek çözünürlüklü kameraya sahip olacak. Apple, WWDC 2022 konferansında yaptığı açıklamada, MacBook Air’in 1.199 dolardan başlayacağını duyurdu.

M2 yongası, 1.299 dolardan başlayacak ve gelecek ay satışa sunulacak 13 inç MacBook Pro’ya da güç sağlayacak. Her iki çip de ikinci nesil 5 nanometre çip üretim teknolojisi kullanacak. Apple çipi kimin yapacağını söylemedi, ancak muhtemelen üreticiler arasında daha yeni teknolojinin gecikmeleriyle mücadele eden uzun süredir Apple ortağı olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

TECHnalysis Research’ten Bob O’Donnell, yeni dizüstü bilgisayarlarla “hacim yapmak zorundalar” dedi. 5 nanometre çipler için “Bu güvenli seçim” dedi.

Ancak Apple, hız, yakıt seviyeleri ve gaz kilometresi gibi önemli araçlardan gelen verileri gösterebileceğini söylediği yeni bir araba gösterge panosunu gösterdiğinde geleceğin teknolojisi hakkında elini uzatmama geleneğinden koptu. Apple, Ford Motor Co , Nissan Motor Co, Mercedes-Benz ve Honda Motor Corp gibi otomobil üreticileriyle görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Yazılıma sahip araçlar gelecek yılın sonlarına kadar açıklanmayacak.

İlginzizi Çekebilir: iPhone 14’ün Apple’a üç kat daha pahalıya mal olacak yüksek kaliteli bir ön kamera alacağı bildiriliyor

Yazılım, müzik çalmak ve haritaları göstermek için aracın bilgi-eğlence ekranlarıyla sınırlı olan önceki sürümlere göre temel sürüş sistemlerine daha derinden bağlanır. Apple’ın araç yazılımı 2014’ten beri araçlarda bulunurken, şu anda 600’den fazla modelde mevcut olsa da – birkaç motosiklet dahil – aracın kendi işletim sistemlerinden büyük ölçüde ayrıdır. Araç sahipleri, bir otomobilin klima kontrollerini ayarlamak gibi temel işlevler için bile sistemden ayrılmalı, güncellenen sistemin ele almak üzere tasarlandığı bir eksiklik.

Polestar sözcüsü JP Canton, Çinli Geely ve Volvo Cars’ın sahip olduğu premium elektrikli araç üreticisi Polestar’ın, Apple CarPlay’in mevcut sürümünü Polestar 2 araçlarına bu ayın sonlarında kablosuz bir güncelleme ile yüklediğini söyledi. Hangi Polestar otomobillerinin Apple’ın Pazartesi günü duyurduğu daha yeni sürümü alacağı tartışılıyor ve daha fazla bilgi mevcut değil, dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu