SEO

Apple, casus yazılım şirketleriyle savaşırken yeni ‘Kilitleme Modu’ yayınlayacak

Apple, casus yazılım şirketleriyle savaşırken yeni ‘Kilitleme Modu’ yayınlayacak

Apple Inc (AAPL.O) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, insan hakları savunucuları, siyasi muhalifler ve terörün diğer hedefleri için yeni bir koruma katmanı eklemeyi amaçlayan “Kilitleme Modu” adlı yeni bir özelliği bu sonbaharda yayınlamayı planladığını söyledi. gelişmiş bilgisayar korsanlığı saldırıları.

Hareket, en az iki İsrailli firmanın, hedefin herhangi bir şeye tıklamasına veya dokunmasına gerek kalmadan iPhone’lara uzaktan girmek için Apple’ın yazılımındaki kusurlardan yararlanmasından sonra geldi. Bu tür saldırıları gerçekleştirebilen “Pegasus” yazılımının üreticisi NSO Group, Apple tarafından dava edildi ve ABD yetkilileri tarafından ticaret kara listesine alındı.

“Kilitleme Modu” bu sonbaharda Apple’ın iPhone’larına, iPad’lerine ve Mac’lerine gelecek ve bu modun açılması, iPhone’un Mesajlar uygulamasına gönderilen eklerin çoğunu engelleyecektir. Güvenlik araştırmacıları, NSO Group’un Apple’ın mesaj eklerini işleme biçimindeki bir kusurdan yararlandığına inanıyor. Yeni mod, kilitli olduklarında iPhone’lara yapılan kablolu bağlantıları da engeller. İsrailli firma Cellebrite, iPhone’lara erişmek için bu tür manuel bağlantıları kullandı.

apple

Apple temsilcileri, “sıfır tıklama” korsanlık teknikleri olarak adlandırılan yeni özelliğin savaşmak için tasarlandığı karmaşık saldırıların hala nispeten nadir olduğuna ve çoğu kullanıcının yeni modu etkinleştirmesine gerek kalmayacağını düşündüklerini söyledi.

Casus yazılım şirketleri, hükümetlerin ulusal güvenlik tehditlerini engellemesine yardımcı olmak için yüksek güçlü teknoloji sattıklarını savundu. Ancak insan hakları grupları ve gazeteciler, sivil topluma saldırmak, siyasi muhalefeti baltalamak ve seçimlere müdahale etmek için casus yazılım kullanımını defalarca belgelediler.

Apple, yeni özelliği güçlendirmeye yardımcı olmak için, güvenlik araştırmacılarının yeni modda bulabilecekleri her kusur için 2 milyon dolara kadar ödeyeceğini ve Apple temsilcilerinin endüstride sunulan bu tür en yüksek “hata ödülü” olduğunu söyledi.

Silinen Dosyaları Kurtarma

Apple ayrıca, hedeflenen bilgisayar korsanlığını bulan, ortaya çıkaran ve önlemek için çalışan gruplara 10 milyon dolarlık bir hibe ve ayrıca NSO Group’a karşı açtığı davadan olası geliri sağladığını söyledi. Apple, hibenin ABD’deki en büyük özel vakıflardan biri olan Ford Vakfı tarafından kurulan Onur ve Adalet Fonu’na gideceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu