Teknoloji

Apple, eski tasarım lideri Jony Ive ile danışmanlık anlaşmasını sonlandırdı

Ive ve Apple birlikte çalışmayı bırakmaya karar verdiler ve tasarımcının birçok ikonik Apple ürününün tanımlanmasına yardımcı olduğu otuz yıllık bir çalışma sona erdi.

Apple, eski tasarım lideri Jony Ive ile danışmanlık anlaşmasını sonlandırdı


Ive ve Apple, sözleşmeden doğan anlaşmaları hakkında bilgi sahibi olan iki kişiye göre, tasarımcının bir iPhone’un her köşesini tanımlamaya yardım ettiği ve son zamanlardaki tek yeni ürün kategorisinin geliştirilmesine rehberlik ettiği otuz yıllık bir süreyi sona erdirerek birlikte çalışmayı bırakmaya karar verdiler. yıl, Apple Watch.

2019’da kendi tasarım firması LoveFrom’u kurmak için Apple’dan ayrıldığımda, iPhone üreticisi onunla 100 milyon dolardan fazla değerinde çok yıllı bir sözleşme imzaladı. Anlaşmadan haberdar olan kişiler, bunun Apple’ı firmasının birincil müşterisi yaptığını söyledi.

 

Anlaşma, Ive’nin Apple’ın rekabetçi bulduğu işleri üstlenmesini kısıtladı ve tasarımcının, gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen artırılmış gerçeklik kulaklığı gibi gelecekteki ürünlerin geliştirilmesi konusunda bilgi vermesini sağladı.

Son haftalarda, sözleşmenin yenilenmesiyle taraflar, sözleşmeyi uzatmama konusunda anlaştılar. Bazı Apple yöneticileri, şirketin Ive’a ne kadar ödediğini sorgulamış ve tasarımcılarından birkaçı Ive’nin firmasına katılmak için ayrıldıktan sonra hayal kırıklığına uğramıştı. Ve bu insanlar, Apple’ın iznine ihtiyaç duymadan müşterileri kabul etme özgürlüğünü istedim, dedi.

55 yaşındaki Ive, bir sözcü aracılığıyla yorum yapmayı reddetti. Apple da yorum yapmaktan kaçındı.

Haziran 2019’da Apple’dan ayrılmadan önce, Ive ile yakın çalışan bir düzineden fazla kişiye göre Cook, giderek daha büyük hale gelen şirketi büyük tasarım sıçramalarından ziyade operasyonlara odakladığından, Ive hayal kırıklığına uğramıştı. Cook, daha fazla yazılım ve hizmet satmaya odaklandıkça tasarımcı yarı zamanlı bir role geçti.

Apple, 2021’de App Store’da 1,5 milyar dolarlık dolandırıcılık işlemlerini durdurdu

Temmuz 2019’da Cook, Ive’nin Apple’daki hayal kırıklıklarının haber kapsamını “saçma” olarak nitelendirdi ve “ilişkileri, kararları ve olayları çarpıttığını” söyledi.

Cook’un stratejisi, bazı analistler devrim niteliğindeki cihazların tanıtımındaki durgunluk için onu azarlasa da, iki yıldan biraz fazla bir süre içinde Apple’ın piyasa değerine 1,5 trilyon dolar ekleyen yatırımcılar tarafından doğrulandı.

apple

Apple’ın COO’su Jeff Williams, endüstriyel tasarımın Evans Hankey tarafından yönetileceği ve yazılım tasarımının Alan Dye tarafından yönetileceği şirketin tasarım ekiplerini denetlemeye devam edecek. Apple’ın pazarlama kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak liderliğindeki ürün pazarlama ekibi, ürün seçimlerinde merkezi bir rol üstlendi.

Ive’ın firması LoveFrom, Airbnb ve Ferrari dahil olmak üzere müşterilerle çalışmaya devam edecek ve Ive, iklim değişikliğine odaklanan, kar amacı gütmeyen Prens Charles tarafından yürütülen Sustainable Markets Initiative ile kişisel çalışmasına devam edecek.

Londra dışında doğup büyüyen Ive, 1992’de Apple’a katıldı ve tasarım ekibine liderlik etmek için yükseldi. 1997’de Steve Jobs, Ive’ın ekibini iMac’i tasarlamakla görevlendirdiğinde şirket iflasın eşiğindeydi. Soğanlı, yarı saydam bilgisayar, o zamanlar tarihin en hızlı satan masaüstü bilgisayarı oldu. Apple’ın işini eski haline getirdi ve Ive’ı Jobs’un en yakın işbirlikçisi haline getirdi.

Jobs, biyografisini yazan Walter Isaacson’a “O sadece bir tasarımcı değil” dedi. “Benim dışımda Apple’daki herkesten daha fazla operasyonel güce sahip.”

Apple’ın dans eden siluet reklam kampanyasına ilham veren iPod’un beyaz kulaklıklarını da geliştirdim ve o, iPhone’un dokunmatik ekran teknolojisinin yaratılmasını destekledi.

Jobs’ın 2011’de kanserden ölmesinden sonra , Apple Watch’un geliştirilmesine öncülük ettim. Ürün ilk satış beklentilerini karşılayamadı, ancak geçen yıl 38 milyar dolar gelir getiren bir giyilebilir cihaz işi yarattı.

2015 yılında, konuşmaya aşina olan dört kişiye göre, Apple’dan ayrılma konusunda Cook’a başvurdum. Bu kişiler, tasarımcının Apple Watch’u üretmek için gereken fikir birliğini oluşturmaktan yorulduğunu söyledi. Cook, yarı zamanlı çalışmama izin verdi.

Dört yıl sonra Ive ve Cook, tasarımcının LoveFrom’u yaratmak için Apple’dan ayrılacağını duyurdu. Cook o sırada yaptığı açıklamada, “İlişkimizin gelişmeye devam etmesinden dolayı mutluyum ve gelecekte Jony ile çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu