Teknoloji

Apple iOS 16: Eski iPhone modellerinde çalışmayan dört özellik

Apple iOS 16: Eski iPhone modellerinde çalışmayan dört özellik

 

Bugün Hindistan’da piyasaya sürülecek olan iOS 16 ile iPhone sahiplerinin çoğu, cihazlarını iOS’un en son sürümüne güncellemeyi dört gözle bekliyor. Apple’ın en yeni işletim sistemi birkaç yeni özellik getirecek olsa da, iPhone 8 ve iPhone X gibi bazı eski modeller yeni özelliklerden bazılarını almayacak.

Burada, A12 Bionic yonga seti veya daha üstünü çalıştıran cihazlarla sınırlı olacak bazı yeni özelliklere göz atacağız.

Canlı Altyazılar

Sağır veya işitme güçlüğü çekenler için yararlı olan Canlı Altyazı, diğer kişinin söylediklerini otomatik olarak gerçek zamanlı olarak yazıya döken bir özelliktir. Ancak Apple’a göre, iPhone 11 ve üstü modellerle ve Apple silikonlu Mac’lerle sınırlı olacak.

Görsel Görünüm

Visual Look Up’ın kendisi yeni bir özellik olmasa da, iOS 16’dan itibaren iPhone sahipleri bir fotoğrafın arka planından konuyu seçip daha fazla bilgi arayabilirler. Apple, özelliğin hızlı görünüm, safari, ekran görüntüsü ve fotoğraf uygulamasında çalıştığını söylüyor.

Ayrıca Visual Look Up artık böcekleri, heykelleri ve hatta kuşları tanıyabilecek. İngilizce ve diğer bazı dillerde mevcuttur, A12 Bionic veya üstü gerektirir.

ios 16

Canlı Metin

Geçen yıl tanıtılan Canlı Metin, kullanıcıların iPhone kamerasını bir nesneye veya fotoğrafa yöneltmelerini ve metni çıkarıp panoya kopyalamalarını sağlar. iOS 16’dan itibaren Apple, videodan metin çıkarabilecek.

Kullanıcılar artık videolardaki metinlerle etkileşime girebilecek ve kopyala-yapıştır, çevir ve ara gibi işlemleri gerçekleştirebilecek. Apple, Live Text’in hızlı görünüm, safari ve birkaç isim için fotoğraflarda çalıştığını söylüyor. Ayrıca, ‘Hızlı İşlemler’, kullanıcıların bir fotoğraftan bilgi almalarını ve gönderileri takip etmelerini, yabancı dilleri tercüme etmelerini ve uçuşları takip etmelerini sağlayacaktır.

Kapı Algılama

Görme engelliler için tasarlanan iOS 16, Büyüteç’te kullanıcılara etraflarında ne olduğuna dair ayrıntılı bir açıklama sağlayan Algılama modunu sunar. Kapı Algılama dışında, güncellenmiş Büyüteç modu, insan algılama ve görüntü tanımlama modunu da destekler. Ancak iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile sınırlıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu