Teknoloji

Apple tvOS 16 yeni özelliklerle geliyor

Apple TV’nin tvOS 16’sı, WWDC’de sahne süresi alamamasına rağmen bazı yeni özelliklerle geliyor. Cihazlarınızda görmeyi bekleyebileceğiniz bazı yeni değişikliklere bir göz atalım.

Apple TV‘de en az birkaç yeni ekleme vardı. Bunların en büyüğü, birçok ek Bluetooth oyun denetleyicisini destekleyen özelliktir. Ancak Apple, yeni desteklenen tüm denetleyicileri belirtmiyor ancak en azından kapıları açıyor.

 

Nintendo, Apple’ın işaret ettiği bir kontrolör setidir. Hem Nintendo Switch Joy-Cons hem de Pro denetleyici, tvOS 16 ile desteklenir.

 

AKILLI EV

tvOS 16’da görülebilecek bir diğer değişiklik ise Matter’ın tam desteği. Matter, sertifikalı ürünlerin diğerlerinin yanı sıra HomeKit, Amazon Alexa, Google Home ve hatta Samsung SmartThings genelinde çalışmasına olanak tanıyan yeni bir birleştirici akıllı ev standıdır.

 

Başlangıçta Apple beta sürümünde tvOS 15 ile desteklemişti, ancak tüketicilere sunulmamıştı. Matter’ın bu sonbaharda piyasaya sürülmesi planlanıyor ve Apple, tvOS 16 ile hazır.

 

829b9d23ae8db9e05c5c50dd487a41b68ba28077

 

Konuşmak gerekirse, HomeKit veya Matter desteği ile görsel olarak yeni bir şey yok ama Matter cihazları Apple TV ve Apple’ın Kontrol Merkezi arayüzü üzerinden kontrol edilebilecek.

 

CİHAZLAR ARASI UYUMLULUK

Apple tarafından bahsedilen, ancak şu anda hala belirsiz olan bir diğer özellik, cihazlar arası uyumluluk için geliştirilmiş destek. Apple bunu şöyle tanımlıyor:

 

Apple TV’de yeni deneyimlerin kilidini açmak için tvOS uygulamanızı IOS, iPadOS veya watchOS uygulamanızla entegre edin.

 

4fd6a16e91dad0246c881e655557407adf09d22e

 

Apple Fitness ile zaten kendisi için bir sürüm kullanılıyor. Antrenmanın başında Apple saatinizle bu şekilde eşleşir. WWDC oturumlarından birinde Apple daha fazla ayrıntıya girdi ve bunun nasıl çalışabileceğine dair bazı örnekler verdi.

 

Antrenman uygulamaları, Apple Watch’tan alınan hareket verilerini kullanarak daha kişiselleştirilmiş antrenman deneyimleri ve gelişmiş ölçümler sunabilir. Video oynatıcı uygulamaları bile, medya oynatılırken bir iPhone veya iPad’de zaman çizelgeleri veya gerçek zamanlı eşlik eden verileri içerebilir. Geliştiriciler, kullanıcı Apple TV’de harita görüntüleme gibi oyunlar oynarken iPhone için ikinci bir ekran deneyimi de oluşturabilir.

İlginizi Çekebilir: Telegram Premium duyuruldu

DİĞER DEĞİŞİKLİKLER VE İYİLEŞTİRMELER

Yapılan diğer değişiklikler küçüktür. TV uygulamasında, Apple TV+ orijinallerinin keşfi hızlandırması için yeni zengin video önizlemeleri var. Yoğunluk seviyeleri artık kolay, orta, zor ve topyekün arasında değişen Apple Fitness+ antrenmanları sırasında ekranda gösteriliyor.

 

Artık Kontrol Merkezi içinde ek aile üyeleri öneriliyor. Ayarlar altında Genel’e gidin, 24 ila 12 saatlik zaman biçimleri için yeni bir geçiş var. Erişilebilirlik, yeni bir Metin Üzerinde Gezinme Seçeneğine sahiptir.

 

apple

 

Apple ayrıca geliştiriciler için yeni SwiftUI öğeleri ekledi. Yeni özel düğme stilleri ve efektleri, üçüncü taraf uygulamaların görünümünü, verdiği hissi ve kullanımını iyileştirebilir. İlk başta tvOS 16, HDR10+ desteğiyle övünüyordu, ancak WWDC’yi takip eden günlerde bu sözler kaldırıldı. Bu muhtemelen planlanan özelliğin kaldırıldığını veya gelecekteki bir sürümün ertelendiğini gösterebilir.

 

ÇOK YAKINDA

Apple, tvOS 16’nın aşağıdakileri destekleyeceğini söylüyor:
· Apple TV dördüncü nesil
· Apple TV HD
· Apple TV4K
· Apple TV 4K ikinci nesil

 

Şu anda, tvOS 16 geliştirici beta aşamasındadır. Bu sonbaharda tam sürüm yayınlanmadan önce, genel betanın Temmuz ayında yayınlanması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu