Kripto Para

APT Coin Nedir ? Aptos Nedir ?

Geçtiğimiz aylarda kripto para piyasası durgun geçti ve yeni yatırım fırsatları sundu diyemeyiz. Yatırım yapmak için yeni kripto para projelerini araştırıyorsanız, Aptos umut verici bir seçenek olabilir. Aptos, benzersiz güvenlik ve kullanılabilirlik seçenekleri sunarken ölçeklenebilirliği artırmayı planlayarak kripto para ekosistemine giriş yapıyor. Bu makalemizde kripto para piyasasının yeni yıldızını yakından inceleyeceğiz ve Aptos nedir ? Apt coin nedir ? sorularına cevap vereceğiz.

Apt Coin Nedir ?

Apt coin nedir ? Sorusunu kısaca cevaplayacak olursak; Move programlama dilini kullanan bir Katman 1 blok zinciri olan Aptos’un yerel kripto para birimidir diyebiliriz. Hadi projenin diğer ayrıntılarına göz atalım.

Aptos, kullanıcılara daha fazla ölçeklenebilirlik, güvenilirlik, güvenlik ve kullanılabilirlik vaat ediyor. Aptos projesi, 2022 yılının ortalarında planlandı ve Aptos blok zincirinin ana ağı “Aptos Autumn” 17 Ekim 2022 tarihinde inşa edilmesiyle proje resmen hayata geçirildi. Aptos blok zinciri, şimdiye kadar çeşitli fonlardan ve yatırımcılardan milyonlarca dolar toplamayı başardı.

Aptos, Move adlı Rust tabanlı bir programlama dili ile oluşturulan Ethereum, Solana gibi Katman 1 blok zinciridir. Aptos’u diğer kripto para birimlerinden ayıran paralel yürütme motoru, üst düzey güvenlik özellikleri ve düşük işlem maliyetleri gibi özelliklere sahiptir.

Ayrıca Aptos’un bu kadar popüler olmasının bir diğer sebebi ise; yakın zamanda durdurulmuş olan Meta’nın blockchain projesi olan Diem ile bağlantısı olmasıdır. Diem projesinin geliştirici ekibinde bulunan Mo Shaikh ve Avery Ching tarafından oluşturulan Aptos projesi, orijinal olarak Diem için oluşturulmuş programlama dilini kullanır. Projenin odaklandığı konu ise, Diem’in ölçeklenebilir, hızlı bir blok zinciri oluşturma konusundaki hedefleridir. Bu özelliklerin yanı sıra apt coin, blockchain teknolojisini kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirecek ek özellikler sunmayı planlıyor.

Aptos(APT) Coin Güncel Fiyat Bilgisi

Aşağıdaki tabloda 1 APT Coin fiyatının kaç TL olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

Aptos Nedir ?

aptos-nedir-apt-coin-nedir

Aptos blok zincirini geliştiren Aptos Labs’ın sloganı “Herkes için 1. Katman Oluşturmak”tır. Aptos Labs mümkün olan en güvenli, en güvenilir ağı oluşturmak için inşa edilmiştir. Biraz da Aptos blok zincirinin özelliklerine göz atalım.

Aptos blok zinciri, güvenlik ve güvenilirliği sağlarken teorik olarak saniyede 160.000 işlem (TPS) yapabilir. Yazımızın bu kısmında Aptos’un etkileyici performansının arkasındaki devrim niteliğinde olan konseptleri inceleyeceğiz.

Blok-STM Teknolojisi

Blok-STM teknolojisi, kısaca blok zinciri tabanlı bir veri tabanı yönetim sistemidir. STM, “Software Transactional Memory” (Yazılım İşlem Belleği) teriminin kısaltmasıdır.

Aptos Blok-STM teknolojisi ile birlikte, akıllı sözleşmeleri verimli bir şekilde işleyen bir motor inşa etmiştir. Aptos blok zinciri, aynı anda birden fazla işlemi paralel yürütebilir. Böylece, blok zincir üzerindeki işlemler çok daha hızlı hale gelir. Apt coin, verimliliği daha da artırmak için, blok zincirindeki belirli işlemlere öncelik vermek ve temel doğrulamaları verimli bir şekilde gerçekleştirmek için çalışır. Tüm bu özellikler yan yana geldiğinde, Bitcoin’in yalnızca 5 TPS , Ethereum’un ise 3.000 TPS hızında olduğunu düşünürsek Aptos’un 160.000 TPS gibi devasa işlem hızına sahip olması kripto para ekosisteminde bir devrime yol açabilir.

Move Programlama Dili

Apt coini diğer kripto para birimlerinin ayıran bir diğer özelliği ise, ilk olarak Diem blok zinciri için tasarlanmış özel bir programlama dili olan Move ile inşa edilmesidir. Move, yürütülebilir bir bayt kodu dili türüdür. Move programlama dili, blok zincirin güvenliğini ve doğruluğunu sağlamak için tasarlanmıştır. Bu nedenden dolayı, Move, blok zincir geliştiricilerinin kodlarını doğru ve güvenli bir şekilde yazmalarını sağlayacak bir dizi protokol ve özellik sunar. Örnek olarak Move üzerinde yer alan protokol ve araçlar, veri türleri, özellikle kısıtlı ömürlü borçlanma gibi blok zinciri uygulamalarının gereksinimlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Ayrıca Move, Aptos blok zincirinin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar esnektir ve ortalama programlama dillerinden daha güvenlidir. Bu yazılım dili, kullanıcıların kopyalanamayan özel kaynakları tanımlamasına izin vererek, Aptos blok zincirini bilgisayar korsanlarından korur.

BFT Mutabakat Protokolü

BFT (Byzantine Fault Tolerance) Mutabakat Protokolü, bir blok zinciri ağında bulunan düğümler arasında mutabakat sağlamak için kullanılan bir protokoldür. BFT protokolü ile blok zincirinde bulunan düğümler arasında olabilecek herhangi bir arıza veya saldırı gibi durumlara karşı dirençli olmayı hedefler. BFT protokolü, düğümler arasında blok zincirindeki işlemler hakkında anlaşmazlık yaşanması durumunda, işlemlerin geçerliliği konusunda bir karara varmak için kullanılır. Bu karar, ağda bulunan tüm düğümler tarafından kabul edilir ve blok zincirine yeni bir blok eklenir.

Ayrıca Aptos hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Bu sayede APT Coin sahipleri, aynı zamanda blok zincirinin geleceği ile ilgili kararlar için oy kullanıp yönetimde söz sahibi olabiliyor.

NFT Desteği

Aptos blok zincirinin, mevcut Katman 1 blockchain teknolojilerinde iyileştirmeye çalıştığı bir diğer özellik ise non-fungible token (NFT) oluşturmayı destekleme yeteneğidir. NFT desteği Aptos projesinin ana önceliği olmasa da Aptos Labs ekibi, Aptos blok zincirinin yukarıda saydığımız özelliklerinden dolayı NFT oluşturmayı oldukça verimli hale getirdiler. Ayrıca Aptos’un kendi NFT koleksiyonunu yayınlaması için de bazı planları bulunmaktadır.

Aptos Coin Yorum

Aptos, bu yılın öne çıkan kripto para birimlerinde biri oldu. Hiçbir kripto para projesinin tamamıyla hatasız olmadığını da belirtmekte fayda var. Aptos’un , iptal edilmeden önce halihazırda olumlu sonuçlar alan Meta temelli bir proje olan Diem’in devamı niteliğinde olduğu biliniyor. Diem projesinin ekibi tarafından yürütülen proje, Diem’in ölçeklenebilir ve hızlı bir blok zincir oluşturma hedefine odaklanıyor. Ancak, her yatırım gibi, Aptos projesine yapılan yatırım da riskler içerir ve yatırım yapmadan önce detaylı araştırma yapılması önerilir.

Bu makalemizde Aptos projesini yakından inceledik ve apt coin nedir ? Aptos nedir ? sorularına cevap verdik. Kripto para ekosistemindeki gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız sitemizin kripto para bloguna göz atabilirsiniz.

Matic Coin Nedir ? Polygon Nedir ? İçin sizlere çalışma yaptık detaylar için tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu