Kripto Para

Araştırmacılar, 7 ‘balina’ tüccarının neden olduğu kripto fiyat çöküşünü buldu

Yeni Terra 2.0 kripto para birimi de hafta sonu piyasaya sürüldükten sonra çöküyor

Yeni araştırmaya göre, yatırımcıların elindeki 40 milyar doları silen bir kripto para birimi çöküşüne sadece yedi tüccar neden oldu.

Kripto analitik firması Nansen, bu ayın başlarında Terra’nın LUNA ve UST tokenlerinin düşüşü hakkında derinlemesine bir rapor yayınladı ve bazı endüstri rakamları arasındaki çöküşün tek bir varlıktan kaynaklandığına dair anlatıyı çürüttü.

Raporda , “UST’yi istikrarsızlaştırmaya çalışan bir ‘saldırgan’ veya ‘hacker’ın popüler anlatısını çürütüyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir: NFT Nedir?

“Zincir içi araştırmamız, az sayıda oyuncunun UST’nin [ABD dolarına] de-peg’inde erken dönemde güvenlik açıkları tespit ettiğini ortaya koydu.”

Ust Neden Çöktü

7-11 Mayıs arasında, bu sözde “balinalar”, UST’nin dolara bağlı kalma yeteneğine olan inancını yitirmiş gibi göründü ve kripto borsalarında tokenin agresif satışına neden oldu.

Kripto para birimini denetlemek ve korumak için kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard’ın UST fiyatını dengelemek için yaptığı başarısız girişimlerden sonra, daha fazla sahip, kayıplarını kesmeye ve satmaya karar verdi ve sonunda fiyatın 0,10 doların altına düşmesine neden oldu.

Kripto para biriminin ölümü, kardeş kripto parası LUNA’nın değerinin yüzde 99’dan fazla düşmesine katkıda bulundu ve zirvede 120 dolara yakın bir seviyeden bir sentin sadece on binde birine düştü.

balina
balina

Kaza, bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer önde gelen kripto para birimlerinin 18 ayın en düşük fiyatlarına düştüğünü gören piyasa çapında bir gerilemeye katkıda bulundu.

Terra, o zamandan beri LUNA’nın Terra 2.0 adlı yeni bir sürümünü piyasaya sürdü ve bu, yatırımcılara ücretsiz jetonlar bırakarak telafi etmenin bir yolunu bulabileceğini umuyor.

Hafta sonu büyük kripto borsalarında piyasaya sürüldükten sonra, canlanan token de bir fiyat düşüşü yaşadı ve birkaç saat içinde 20 dolardan 5 doların altına düştü.

Orijinal LUNA yatırımcılarından bazıları, Terra 2.0’ın yeni varlıklarını aldıktan hemen sonra satma hikayelerini çevrimiçi olarak paylaştılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu