Teknoloji

Asus, ROG Strix ve TUF Gaming GeForce RTX 40 ekran kartlarını piyasaya sürdü

Asus, GeForce RTX 4090 24GB, RTX 4080 16GB ve RTX 4080 12GB modellerinden başlayarak, uzun zamandır beklenen NVIDIA GeForce RTX 4000 serisi GPU’lara sahip yeni ROG Strix ve TUF Gaming grafik kartlarının yakında piyasaya çıkacağını duyurdu.

Kullanılabilirlik ve Fiyatlandırma

ROG Strix ve TUF Gaming GeForce RTX 4090 24GB ekran kartları, Ekim 2022’nin ilk yarısından itibaren tüm dünyada satışa sunulacak. ROG Strix ve TUF Gaming GeForce RTX 4080 16GB ve RTX 4080 12GB grafik kartları, Kasım 2022’nin ilk yarısından itibaren dünya çapında satışa sunulacak. Daha fazla bilgi için lütfen yerel Asus temsilcinizle iletişime geçin. 

3. nesil RTX, GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar, NVIDIA Ada Lovelace mimarisi tarafından desteklenmektedir. Asus, performans, sinirsel işleme ve diğer platform yeteneklerinde bir sıçrama sağladığını iddia ediyor. 

ROG Strix GeForce RTX 4090

Asus, ROG Strix GeForce RTX 4090’ın paranın satın alabileceği en iyi oyun kartı olabileceğini iddia ediyor. Kart, ultra yüksek çözünürlükler veya süper hızlı yenileme hızları için tasarlanmıştır.

Asus, onu birinci öncelik olarak soğutma ile inşa ettiğini iddia ediyor. Kartın 3,5 yuvalı tasarımı, döküm metal çerçeve, kaplama ve arka plakadan oluşur. Ultra sert yapı, PCB’nin sarkmasını veya bükülmesini önlemek için sıkı toleranslara sahip çerçeveler kullanır ve 357 mm uzunluğundaki kartın arkasındaki genişletilmiş geçiş deliğinden iyi hava akışına izin verir.

Asus ayrıca, yeni bir buhar odası ve önceki nesil ROG Strix GeForce RTX 3090’a göre ısı dağılımı için yüzde 30 daha fazla yüzey alanı ile soğutucu tasarımını sıfırdan yeniden inşa etti.

ASUS ayrıca, ROG Strix GeForce RTX 3090’da kullanılan önceki nesil fanlara göre yüzde 23,8 daha fazla hava akışı ve yüzde 19,3 daha fazla basınç sağlayan yedi kanat ve tam bariyer halkaları içeren daha kalın bir tasarımla Eksen Teknolojili fanları yükseltti. Bu iyileştirmelerle ASUS ekstra güce rağmen GPU sıcaklıklarını ve akustiğini önceki nesil modele benzer seviyelerde tutmayı başardı.

ascend to new heights with the new geforce rtx 4090 and rtx 4080 cards from rog  strix and tuf gaming | rog - republic of gamers global

TUF Oyun GeForce RTX 4090

TUF Gaming GeForce RTX 4090, 3.65 yuvalı ROG kardeşinden biraz daha kalın, TUF modeli ise daha geniş kasa uyumluluğu için 348 mm’de biraz daha kısa. TUF Gaming GeForce RTX 4090, genel yapıyı güçlendirmek ve PCB’yi sarkmaya karşı korurken yine de bol miktarda hava akışı sağlamak için doğrudan alüminyum arka plakayla eşleşen tek parça döküm bir örtü kullanır.

Cache Nedir?

Arka plakanın kenarındaki havalandırma, daha büyük Eksen Teknolojili fanlardan gelen kanatçıklardan daha da fazla havanın akmasına izin vererek, son nesil TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti’den yüzde 20 daha fazla hava akışı sağlıyor.

Strix modelinde olduğu gibi ASUS da TUF Oyun kartının soğutmasını yeni bir buhar odası ile yeniden tasarladı. Beşi 8 mm ve üçü 6 mm olan sekiz ısı borusu, TUF Gaming GeForce RTX 3090’a kıyasla yüzde 35 daha fazla temas alanıyla soğutma potansiyelinde bir gelişme sunuyor.

asus geforce rtx 4090 serisi duyuruldu! yeni tasarım geliyor - pc hocası

ROG Strix GeForce RTX 4080 16GB

Yeni ROG Strix GeForce RTX 4080 16GB, ROG Strix GeForce RTX 4090 ile aynı döküm metal çerçeve, kaplama ve arka plakayı kullanan ve PCB için sağlamlık sağlayan 3.5 yuvalı bir soğutucu tasarımına sahip. 357 mm uzunluğunda, ısı dağılımı için oldukça büyük bir soğutucunun yanı sıra hava akışının geçmesi için genişletilmiş bir havalandırma deliğine sahip bir arka plaka sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu