Kripto Para
Trend

Batık borsa FTX hack saldırısında 415 milyon çaldırdığını itiraf etti

Kripto para dünyasında deprem etkisi yaratan FTX borsasının iflası sonrası yaşanan gelişmeler tartışılmaya devam ediyor. Kısa sürede ABD merkezli en popüler kripto para borsası haline gelen FTX hızlı büyümesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Dev borsanın yaptığı sponsorluk anlaşmaları adını geniş kitlelere duyurmasını sağlarken, ani şekilde iflas etmesi ise sektörde büyük kriz yaratmıştı. FTX borsanın iflastan sonraki günlerde siber saldırıya uğraması da kripto para sektörüne olan güveni sarsan önemli gelişmelerden biriydi.

FTX Hack Saldırısının Detayları

Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan FTX’in iflası, kripto para sektöründe büyük bir yıkım yaşattı. Pek çok kripto para yatırımcısının yanı sıra şirketler de bu iflasla birlikte likidite sorunları yaşadıkları için zor durumda kaldı. Kripto para borsası FTX’in iflas başvurusunda bulunduğu günün hemen ardından gelen siber saldırı haberi ortalığı sarstı. FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bannkman-Fried’ın istifa etmesinden sonra gerçekleşen bu olayda kayıp fonların değeri belli oldu. FTX yetkilileri, siber korsanların borsadan yaklaşık 415 milyon dolarlık kripto varlık çaldığını itiraf etti.

FTX Borcunu Kapatabilecek Mi?

ftx borcunu kapatabilecek mi

Kripto para dünyasının en büyük şirketlerinden biri olarak gösterilirken ani bir şekilde iflas etmesiyle sektörü zor duruma sokan FTX tartışmaları gündemden düşmüyor. Şirketin iflas başvurusunda bulunmasından beri uluslararası kripto para borsasının hack saldırılarında yaşadığı kayıplar ortaya çıktı. Uluslararası platformda 323 milyon ve ABD platformundan 90 milyon dolar çaldıran borsa toplamda 415 milyon dolarlık fon kaybı yaşadı. Şirketin kasasındaki açığın devam etmesi, bu devasa borcun kapatılıp kapatılamayacağı konusunu gündeme getirdi. Borsa yetkilileri kayıp fonların hacker’larda olduğunu iddia ederken borcu ödeme konusunda henüz resmi bir adım atamadı.

Yaklaşık 8 Milyar Dolarlık Kayıp

FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried’ın istifa etmesine kadar giden FTX’in iflası kripto para sektöründe büyük bir sorun yarattı. ABD’nin suç duyurusunda bulunduğu SBF, 12 Aralık 2022 tarihinde Bahamalar’daki evinde göz atlına alınarak ABD’ye teslim edildi. Kendisine yöneltilen “dolandırıcılık” suçlamalarını reddeden SBF’nin tutuklu yargılanmaya devam ettiği biliniyor. Borsanın müşteri fonlarındaki kaybının ise yaklaşık 8 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu