Kripto Para

Beanstalk’ın algo stabilcoin protokolü 77 milyon dolara hacklendikten sonra yeniden başlatıldı

Beanstalk’ın algo stabilcoin protokolü 77 milyon dolara hacklendikten sonra yeniden başlatıldı


Beanstalk Farms’ın stabilcoin protokolü Cumartesi günü yeniden başlatıldı ve ekip, Nisan ayında hacklenmeden önce BEAN stablecoin’inin 100 milyon dolarlık piyasa değerini geri almak için umutla çalışıyor.

Ethereum tabanlı algoritmik stabilcoin projesi Beanstalk Farms, 77 milyon dolarlık yıkıcı bir yönetişim istismarından sonra çevrimdışı olduktan dört aydan kısa bir süre sonra protokolünü yeniden başlattı.

Protokol ve yönetimi, yönetişim istismarı ve hızlı kredi saldırısının ardından Nisan ayından bu yana duraklatıldı,  ancak Cumartesi günü “Replant” adı verilen bir etkinlikle yeniden başlatıldı.

Cointelegraph ile paylaşılan bir duyuruda Beanstalk, muhtemelen protokolün yönetişimi ve güvenliğine atıfta bulunarak çileden her zamankinden daha güçlü çıktığını söyledi.

“Beanstalk bu çilenin diğer ucundan her zamankinden daha güçlü çıktı. BEAN stabilcoin ve protokolünün arkasındaki geliştirici grup olan Publius, bu, protokolün kredibilitesinin ve izinsiz bir geleceğin gerçekleştirilmesine yardımcı olma potansiyelinin bir kanıtıdır” dedi.

beanstalk'ın algo stabilcoin protokolü 77 milyon dolara hacklendikten sonra yeniden başlatıldı

Publius, protokol yönetimini “zincir üzerinde güvenli bir yönetim mekanizması uygulanabilene kadar” topluluk tarafından işletilen bir multisig cüzdanına taşıdığını belirtti.

Ekip ayrıca, Trail of Bits ve Halborn’da “akıllı olmayan sözleşme denetim firmalarının en iyilerinden” iki protokol denetimini tamamladığını belirtti.

Sözcü ayrıca, 26 Temmuz’da Beanstalk’ta finans, ticaret ve spor bahisleri pazarları geliştirmek için Kök Protokolü’nün 9 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu duyurmasıyla ağdaki yeni uygulama geliştirme çalışmalarının zaten olduğunu vurguladı .

Projenin, saldırıdan önce ulaştığı önceki metriklerle eşleşene kadar geri tırmanması için uzun bir yolu var. Nisan ayı ortasında, Beanstalk’ın algo-stabilcoin BEAN, 100 milyon dolarlık bir piyasa değerini aştı. Bununla birlikte, CoinGecko’dan alınan verilere göre, yazının yazıldığı sırada, rakam sadece 284,426 dolarda ve varlık 1 doların çok ötesinde 0,0039 dolarda bulunuyor.

Binance Nasıl Kayıt Olunur 2022

Proje ayrıca Nisan istismarında çalınan fonları geri alma konusunda sınırlı bir başarı elde etti. 5 Haziran itibariyle proje, çalınan fonları geri yüklemek için bir bağış kampanyası aracılığıyla 10 milyon dolar topladı.

Uzun vadeli sürdürülebilirlik

Bununla birlikte,  jüri hala algoritmik olarak desteklenen stablecoin’ler konusunda kararsız olduğundan, BEAN’in uzun vadede ne kadar sürdürülebilir olacağını göreceğiz. Publius, Haziran ayında da belirttiği gibi, bu tür konuların altını çizdi:

“Şu anda, Fasulye Sırığı’nın kendisini sonsuza kadar sürdürebilecek kadar iyi olup olmadığı belli değil. Modelde hala bazı verimsizlikler var. Ancak Beanstalk, kısa vadede kendini sürdürmeye devam edecek kadar iyi.”

“Beanstalk gibi bir sistemle ilgili olan şey, çalışmayana kadar çalışmasıdır. Gerçekten işe yarayıp yaramadığını asla bilemezsiniz, sadece şimdiye kadar çalıştı. Publius, özellikle net bir başarı tanımı olmadan bu kadar çok belirsizlik korkutucu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu