Haberler
Trend

Biden, Rusya’ya Karşı Saldırmaya Hazırlanmaları Konusunda Uyardı

Biden, “Rusya’nın siber kapasitesinin boyutu oldukça önemli ve aynı zamanda geliyor.”

“Bana göre, (Putin’in) kullanma olasılığı daha yüksek olan cihazlardan biri bizim görüşümüze göre siber saldırılar. Son derece gelişmiş bir siber yeteneğe sahipler” diye ekledi ve daha sonra, “Faktör şu ki,” dedi. yeteneğe sahip olduğunu ama Henüz kullanmadı, ancak oyun kitabının bir parçası haline geldi.”

Devlet başkanı, iş dünyası liderlerine ulusal tutkunun tehlikede olduğunu bildirerek, “alabileceğiniz teknik kapasitenizi geliştirmenizi sağlamak için elinizden geldiğince çok harcamanız – ve biz de size yardımcı olacağız – vatansever bir taahhüt” olduğunu tavsiye etti. siber saldırılara karşı dikkatli olun.”

Pazartesi günü erken saatlerde Biden, Rusya’nın Amerikan firmalarına ve önemli tesislere karşı kötü niyetli siber görevler yapabileceğini önermek için “ilerleyen istihbarat” olduğunu belirten bir bildiri yayınladı.

Biden yönetimi, ülkeyi Rusya’nın siber saldırılar olasılığı konusunda aylardır uyarıyor olsa da, son zamanlarda Rusya’yı Ukrayna’ya girmesi konusunda rahatsız eden mali kısıtlamalara bir geri bildirim olarak, Başkan’ın açıklaması “gelişen istihbaratın” tehlikeyi artırdığını gösteriyor .

Bu istihbaratın tam olarak ne olduğuna dair ayrıntılar belirsizliğini koruyor ancak ulusal güvenlik danışman yardımcısı Anne Neuberger Pazartesi günkü Beyaz Saray brifingi sırasında Rusya’nın siber saldırılar için “birincil görevi” yerine getirdiğini ve bunun internet sitelerini taramanın yanı sıra arama yapmaktan da oluşabileceğini söyledi. yazılım uygulaması güvenlik açıkları için.

Neuberger, yönetimin “Rus hükümetinin ABD’deki temel çerçeveye olası siber saldırılar için seçenekleri araştırdığı ileri gelen tehlike istihbaratına dayanarak” uyarılarını yinelediğini, ancak ek olarak “Siber bir olay olacağına dair hiçbir güvence olmadığının da altını çizdi. kritik tesisler.”

biden rusyaya karsi saldirmaya hazirlanmalari konusunda
biden, rusya’ya karşı saldırmaya hazırlanmaları konusunda

Neuberger Pazartesi günkü özet boyunca CNN’den Phil Mattingly’ye verdiği demeçte, yönetim son zamanlarda “şirketler ve ayrıca gerçekten en verimli olacağını düşündüğümüz sektörlerle gizli talimatlar düzenledi ve son derece mantıklı, konsantre rehberlik sundu” dedi.

Biden yaptığı açıklamada, yönetimin “kritik altyapıya yönelik siber saldırılara karşı cesaretini kırmak, kesintiye uğratmak ve gerekirse yanıt vermek için her aracı kullanmaya devam edeceğini” belirtirken, “federal hükümetin bu tehlikeyi tek başına engelleyemeyeceğini” kabul etti.

” Amerika’nın kritik altyapısının çoğu, ekonomi sektörü tarafından işletiliyor ve aynı zamanda kritik altyapı sahipleri ve sürücülerin elektronik kapılarını kilitleme çabalarını artırması gerekiyor. İç Güvenlik Bakanlığı’nın Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Şirketi (CISA) aslında Sistemleri ve ağları korumaya yardımcı olmak için bilgi ve azaltma rehberliğini hızla paylaşmak için hayati çerçeve boyunca kuruluşlarla aktif olarak işbirliği yapıyor.”
Yönetim, özel sektör ortaklarının siber saldırılara karşı önlemesine yardımcı olmak için çok faktörlü kimlik doğrulama kullanmak, belirli sistemlerin anlaşılan tüm güvenlik açıklarına karşı güvenli hale getirmek için siber güvenlik ve güvenlik uzmanlarına danışmak, çalıntıyı durdurmak için ağlar genelinde şifreleri değiştirmek dahil olmak üzere bir dizi eylem öneriyor. Kimlik bilgilerinin kullanılmasından, yedeklenmesinden ve verilerin şifrelenmesinden ve ayrıca personelin siber koruma konusunda aydınlatılmasından.

Putin’in çözebileceği sorunlar

ABD’li yetkililere göre, Biden’ın uyarıyı yapma seçimi, Putin’in Ukrayna’yı işgalinin beklendiği gibi gitmediği giderek netleşirken, Putin’in bundan sonra ne yapmaktan mutlu olabileceği konusunda yönetim içinde endişeleri gösteriyor. siber güvenlik.

Yetkililer, durumun  bir şekilde her zamankinden daha öngörülemez olduğuna dikkat çekerek, Biden yetkililerinin Rusya’nın kara harekatı durumunun Putin’in hesabını nasıl değiştirebileceğini ve ayrıca Rusya’da bu nedenle seçimlerin nasıl düşünüldüğünü tam olarak gözden geçirdiklerini iddia ettiler.

Yetkili, Rusya hala siber kapasitelerini koruyor ve ayrıca yönetim, Putin’in daha kararlı hale geldikçe bu cihazları kullanmaktan çok mutlu olabileceğine inanıyor. Yetkililer, ABD’nin Rusya’nın kontrol edebileceğine inandığı olası siber saldırılar için seçenekler hakkında kesinlikle bilgi vermeyecek, ancak durum hakkında bilgili bir kaynağa göre, gözlemlenen görevde gerçekten bir artış oldu.

Yetkililer, bunun ABD’ye ne yapabileceği konusunda bir mesaj mı yoksa atmosferin gerçek hazırlık çalışması mı olduğu konusunda sadece gürültülü bir Rus görevi olup olmadığını anlamanın zor olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu