Kripto Para

Binance CEO’su Bloomberg’e hakaret davası açtı

Binance CEO’su Changpeng Zhao, “kripto endüstrisinde bir başka dava” olarak adlandırılabilecek bir şekilde, Bloomberg yan kuruluşuna ( Modern Media CL) karşı hakaret davası açtı.

Dava 25 Temmuz’da açıldı. Sorun, Zhao’yu bir “Ponzi şemasının” başı olarak gösteren Çince tercüme edilmiş bir makalenin başlığından kaynaklandı.

Dava, Zhao’nun Bloomberg Businessweek’in “ Crypto’nun En Zengin Adamı Soğuğa Dayanabilir mi?” başlıklı makalesindeki imajıyla ilgili. 23 Haziran’da yayınlandı.

Ancak Zhao’nun sözcüsüne göre, Hong Kong’da Modern Media CL, Zhao için “nefret, küçümseme ve alay”ı kışkırtmak için farklı bir başlık kullandı. Modern Media CL tarafından kullanılan başlık “Zhao Changpeng’in Ponzi Şeması” olarak okundu. 

Geri çekme talebi ve daha azı değil

Zhao makalenin geri çekilmesini istedi. Ayrıca sanıkların adını daha fazla lekelemelerini önlemek için uzaklaştırma emri istedi. Ancak Modern Medya, Zhao’nun taleplerine kısmen uydu. 

Yukarıda belirtilen gelişmeye rağmen, Zhao, ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde iftira suçlamalarına karşı ayrı bir keşif davası açtı.

Makalenin Binance’i “kabaca kabataslak” olarak tanımlamasına ve isimsiz bir tüccarın Binance’i “dev bir bok para kumarhanesi” olarak tanımlamasına itiraz etti. Önergeye göre, bu iddialar okuyucuları Zhao’nun yasaları çiğnediğini varsaymaları konusunda yanıltmak için tasarlandı.

 

Sektördeki ilk tiff değil

İki yasal işlem, Zhao’nun Binance için inatçı görüntü koruma planının bir parçası.

2020’de Binance, iftira niteliğinde olduğu iddia edilen açıklamalarda bulunduğu için Forbes’a dava açtı. Ancak dava daha sonra reddedildi.

Ayrıca Zhao, 2019 yılında risk sermayesi şirketi Sequoia’ya hakaret davası açtı.

ABD mahkeme belgeleri, Binance’in itibarını ne kadar dikkatli koruduğunu vurgulamaktadır. Modern Medya’nın Ponzi şemasındaki manşeti kaldırmasına neden olan yasal çekişmeyi anlatıyor.

Şirket ayrıca bu ayın başlarında basılı kopyayı tedavülden kaldırdı. Ancak dilekçeye göre, “birkaç çevrimiçi işletme” hala basılı baskıyı satıyordu ve bu da Zhao’yu dava açmaya sevk etti.

Son beş yılda Binance en etkileyici büyümeyi yaşadı.

Son zamanlarda, borsa kripto endüstrisindeki beşinci yılını kutladı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu