Kripto Para

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Kripto para tüccarları artık Binance’in marj ticareti özelliğinin sunduğu ticaret gücünden yararlanabilir. Bu kaldıraçlı seçenekle, kullanıcılar pozisyon boyutlarını büyütebilir ve standart spot hesaplarındaki fonlarla mümkün olandan çok daha büyük alım satımlar açabilirler. Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu içeriği okumanızı tavsiye ediyoruz.Nasıl bir borsa acaba diye merak ediyorsanız işte size bir Binance incelemesi!binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu içeriği okumanızı tavsiye ediyoruz

Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeden önce kaldıraçlı işlemlerden bahsetmek gerekiyor. Marj ticareti olarak da bilinen kaldıraçlı ticaret, bir yatırımcının daha yüksek bir sermaye ile ticaret yapmak için bir komisyoncudan veya borsadan borç para aldığı bir ticaret türüdür. Bu, yatırımcıların yalnızca kendi sermayeleriyle yapabileceklerinden daha büyük işlemler yapmalarına olanak tanır. Kaldıraçlı ticarette, yatırımcının, marj olarak bilinen, ticaretin toplam değerinin yalnızca küçük bir yüzdesini koyması gerekir.

İki tür kaldıraçlı ticaret vardır:

Long:

Yatırımcının, varlığın değerinin artacağı umuduyla bir varlık satın almak için borç para aldığı bir stratejidir. Örnek vermek gerekirse; değerinin yükseleceğini düşünerek 20,000 dolar seviyesinden 1 adet BTC aldınız. Bir süre sonra BTC’nin değeri 25,000 dolar seviyesindeyken BTC’yi sattığınızda elinizde kalan 5,000 dolarlık bir kâr var. Bu kâr long stratejinin ana gelir kaynağını oluşturuyor.

Short:

Short ise yatırımcının bir varlığı ödünç alıp, varlığın değerinin düşmesi umuduyla sattığı bir stratejidir. Long stratejiye göre anlaması biraz daha zor olsa da açıklaması örnek vererek daha kolay. Örneğin ileride değerinin düşerceğini ön görerek, 20,000 dolardan 1 adet BTC borç aldınız. Daha sonra bu BTC’yi o an 20,000 dolardan sattınız. Sonuç olarak elinizde 20,000 dolarınız ve 1 BTC borcunuz var. Bir süre sonra BTC’nin fiyatını 15,000 dolar seviyesinde yakaladınız ve elinizdeki paranın 15,000 dolarıyla bir BTC aldınız ve işlem başında borç aldığınız BTC’yi ödediniz. Aradaki 5,000 dolar sizin kârınız olarak cüzdanınıza giriyor.

Kaldıraçlı işlemler, potansiyel kârlarını artırmak isteyen deneyimli tüccarlar için faydalı bir araç olabilir, ancak aynı zamanda göreceli olarak daha yüksek bir risk seviyesini de beraberinde getirir. Kâr potansiyeli arttığı için, doğal olarak kayıp potansiyeli de artar. Ticaret yapmak isteyen kişiler, bu tür ticarete girmeden önce risklerin farkında olmalı ve kaldıraçlı ticaretin nasıl çalıştığına dair net bir anlayışa sahip olmalıdır. Stop-loss gibi risk yönetimi araçlarını kullanmak ve bir ticaret planına sahip olmak da önemlidir.

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Kaldıraçlı işlemlerin ne olduğunu da hatırlattıktan sonra gelelim “Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır?” sorusunun cevabına. Binance’te kaldıraçlı işlemler (marj ticareti de denilebilir) ticaret yapmak isteyen kişilerin daha yüksek bir sermaye ile ticaret yapmak için borsadan borç para almasına izin verdiği için esnek bir sistemdir. Tabi ki ticarete başlamadan önce “Binance’e para yatırma işlemi nasıl yapılır?” konusunda bilgi sahibi olmanız şart. İşte Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır sorusunun adım adım cevabı:

  1. Üst gezinti çubuğundan “Ticaret” – “Marj”‘e gidin.
  2. İşlem yapmak istediğiniz çifti aramak için “BTC/USDT”‘ye tıklayın. Bu içerik boyunca örneklendirmek için BTC/USDT çiftini kullanacağız.
  3. Ticarete başlamadan önce kendi cüzdanınızdan, marj cüzdanınıza para aktarmanız gerekecektir. Ekranın en altından “Teminatları Aktar” butonuna basın.
  4. Para transferi yapılacak cüzdanı, hedef teminat hesabını ve transfer edilecek birimi seçin. Arzu ettiğiniz tutarı girin ve “Onayla”‘ya tıklayın.
  5. Şimdi sağdaki kutuya gidin. “Çapraz” veya “İzole” seçeneğini seçin. Çapraz teminat, teminat hesaplarınız arasında paylaşılırken izole marj modundaki teminat, her işlem çifti için bağımsızdır.
  6. ” Satın Al” (long) veya “Sat” (short) ve emir türünü seçin. “Borç Al”‘a tıklayın ve hesabınıza aktardığınız 100 USDT’nin 3 kat artarak 300 USDT olduğunu fark edeceksiniz.
  7. “Toplam” kısmına USDT miktarını veya “Miktar” kısmına satın alacağınız BNB miktarını girerek kaldıraçlı BNB satın alabilirsiniz. Kullanılabilir bakiye yüzdesini seçmek için aşağıdaki çubuğu da sürükleyebilirsiniz. Ardından, bu ticaret için ödünç aldığınız tutarı göreceksiniz. Pozisyonu açmak için “Marj ile BNB Satın Al’a tıklayın.

Son Sözler:

Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır öğrendikten sonra aklınızda bulunması gereken birkaç şey var: Marj ticaretinin riskli olabileceğini not etmek önemlidir ve daha büyük kayıp potansiyeli gibi ilgili riskleri anlamak önemlidir. Potansiyel kayıpları en aza indirmek için piyasaları iyi anlamanız, bir ticaret planına sahip olmanız ve stop-loss emirlerini kullanmanız önerilir. Marj seviyenize göz kulak olmanız ve gerekirse ayarladığınızdan emin olmanız da önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu