Kripto Para

Binlerce Solana Cüzdanı Hacklendi, Hasar Tahminleri Belirsiz

Solana ekosistemini hedef alan bilgisayar korsanları, binlerce kripto para cüzdanını boşalttı.

Binlerce Solana Cüzdanı Hacklendi, Hasar Tahminleri Belirsiz

 

Solana ekosistemini hedef alan bilgisayar korsanları, binlerce kripto para cüzdanını boşalttı.

Solana Vakfı, Çarşamba günkü saldırının , sahiplerinin fonlarını depoladığı 8.000 kripto cüzdanından kripto paraları çekmek için bir kusurdan yararlanılmasının ardından gerçekleştirildiğini duyurdu. Slope ve Phantom dahil olmak üzere cüzdan sağlayıcıları da etkilendi.

Çalınan varlıkların değeri belirsiz ve istismarın niteliği belirsizliğini koruyor.

Blockchain güvenlik firması PeckShield’e göre, dört Solana cüzdanından tahmini olarak yaklaşık 8 milyon dolar çalındı.

Blockchain adli tıp firması Elliptic, şimdiye kadar 7.900’den fazla Solana cüzdanından 5.2 milyon doların üzerinde kripto varlığı çalındığını tahmin ederken  , Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson, “Temel neden hala net değil” dedi. “Bu, Solana blok zincirinin kendisinden ziyade belirli cüzdan yazılımındaki bir kusurdan kaynaklanıyor gibi görünüyor.”

Solana sözcüsü Austin Federa, “Bu noktada donanım cüzdanlarının etkilenmemesi dışında pek çok şey bilinmiyor” dedi.

solana_1200.jpg

Federa, olayın bir tedarik zinciri saldırısı olduğu yönünde spekülasyonlar olsa da, istismarın doğasının belirsizliğini koruduğunu da sözlerine ekledi.

Bloomberg, saldırının ardından Solana’nın SOL tokeni bir haftanın en düşük seviyesi olan %7.3’e düşerek Çarşamba günü erken işlemlerde 38.40$’a düşerken, Bitcoin %1.3 artışla 23.327$’a geriledi.

Cüzdan sağlayıcıları Slope ve Phantom, Twitter’da sorunu çözmek için çalıştıklarını söyledi. “Solana ekosisteminde bildirilen bir güvenlik açığının temeline inmek için diğer ekiplerle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Şu anda ekip bunun Phantom’a özgü bir sorun olduğuna inanmıyor. Daha fazla bilgi toplar toplamaz yayınlayacağız. bir güncelleme,” Phantom tweetledi.

Binance Nasıl Kayıt Olunur 2022

Solana, kripto endüstrisinin Ethereum ve bitcoin blok zincirinden daha yüksek hız ve enerji verimliliği için kredi vermesi nedeniyle son zamanlarda popülaritesinde bir artışa tanık oldu.

Sadece geçen yıl Solana, Silikon Vadisi’nin en önde gelen risk sermayesi şirketlerinden biri olan Andreessen Horowitz liderliğindeki fondan 314 milyon dolar kazanmıştı.

Bununla birlikte, birkaç kripto firması bilgisayar korsanlarının avı haline geldi. Solana’dan önce, köprü protokolü firması Nomad, güvenlik açığı saldırısında yaklaşık 200 milyon dolar kaybetti. Nomad , kripto belirteçlerini farklı blok zincirleri arasında aktarmak için bir köprü protokolüdür.

Elliptic’in Haziran ayı raporuna göre, 2022’de köprülerden 1 milyar dolardan fazla çalındı.

Kripto endüstrisindeki artan sayıda saldırı ve diğer kripto şirketlerinin iflasları, dijital varlıklara ve merkezi olmayan finansa ( DeFi ) yönelik düzenleyici incelemeye daha fazla güç verecek gibi görünüyor . Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde dahil olmak üzere üst düzey düzenleyici rakamlar, kripto varlıkları için yeni düzenleyici hamlelerle ilgili endişelerini dile getirdiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu