Haberler

Elon Musk’ın Boring Şirketi Hyperloop’unu Test Edeceğini Söyledi

Elon Musk’ın Boring Şirketi Hyperloop’unu Test Edeceğini Söyledi

Boring Şirketi Boring Company , Pazartesi günü, ulaşım sisteminin tam ölçekli bir versiyonunu “bu yılın sonunda” test etmeye başlayacağını söyleyerek hiper döngü hedefleri hakkında bir güncelleme sundu .

Duyuru, tünel inşaat şirketinin kurucusu Elon Musk‘ın, insanları saatte 760 mil hıza ulaşabilen düşük basınçlı tüpler içinde hareket ettirecek fütüristik bir ulaşım sistemi vizyonunu ilk kez açıklamasından yaklaşık 9 yıl sonra geldi.

Pazar günü Musk , Twitter’da The Boring Company’nin “önümüzdeki yıllarda” çalışan bir Hyperloop inşa etmeye çalışacağını söyledi.

Boring Company, Insider’dan gelen yorum talebine yanıt vermedi. Şirket, yıl içinde testlere başlamayı planladığını kabul etmenin yanı sıra proje hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Geçen hafta, The Boring Company , Vy Capital ve Sequoia Capital tarafından yönetilen bir finansman turunda 675 milyon dolar topladı . Tur, şirkete 5,6 milyar doların üzerinde değer verdi.

İnşaat mühendisliği şirketi ayrıca bu hafta birkaç yeni mühendislik rolü ekledi ve bir mekanik vakum mühendisi rolü de dahil olmak üzere Hyperloop’ta uzmanlaşacak işçiler için iş ilanları verdi .

Musk, 2013 tarihli bir teknik incelemede hiper döngü fikrini sunduktan sonra , The Boring Company, Teslas’ın içinden geçebileceği tek şeritli tünel ağları inşa etmek yerine yavaş yavaş emellerini küçülttü.
2021’de The Boring Company , Las Vegas Kongre Merkezi’ndeki destinasyonlar arasında insanları taşımak için Teslas’ı kullanan, Las Vegas’ın altında 1,7 millik bir tünel ağı olan ilk tünelini halka açtı . Las Vegas ulaşım sistemi, bu yılın başlarında Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) sırasında konukları saatte maksimum 40 mil hızla taşımak için kullanıldı. Kullanıcılardan nispeten olumlu eleştiriler aldı.

Hyperloop teknolojisi hala teoriktir ve yıllar alabilecek kapsamlı bir çevresel inceleme olması muhtemel olanlar da dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıyadır .

Musk tarafından tasarlanan sistem, araçlar uzaya benzer düşük sürtünmeli bir ortamda daha hızlı hareket ederken vakum teknolojisini kullanacak. Teknolojinin bu idealleştirilmiş versiyonunda, Hyperloop ayrıca ses hızının yaklaşık 7 mil altında saatte yaklaşık 7 mil kadar hızlı çalışacaktı.

Dünyanın en zengin adamı, hiperloop teknolojisinin ulaşım sorunlarını hafifletebileceği bir gelecek tasavvur eden tek kişi değil. Şirketinin rakibi Virgin Hyperloop, 2020’de havada asılı duran taşıma sistemindeki ilk yolcu yolculuğunu tamamladı. Kapsül saatte 100 milden daha yüksek hızlara ulaştı ve Nevada’daki bir test pistinde yaklaşık üçte biri kadar seyahat etmesi sadece 15 saniye sürdü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu