Teknoloji

Bosch Bulaşık Makinesi E15 Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

Bosch bulaşık makinesi e15 hatası kullanıcıların zaman zaman karşılaştıkları sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorun genel olarak bulaşık makinelerinde su drenajı ile yakından ilgili olan bir konudur. Bu hata mesajını veren makinelerde su boşaltma sisteminin başarılı bir şekilde performansının yerine getirilmediği düşünülmektedir. Bosch bulaşık makineleri son derece yüksek standartlarda makineler olsa da bazen kullanıcı hatası bazen de diğer nedenlere dayalı olarak e15 hatası ile karşılaşılabilmektedir. 

Baymak E03 Hatası Nedir? Nasıl Çözülür? Detaylarıyla Yeni yazımız hazır okuyabilirsiniz.

 

Bu hatanın ortaya çıkış nedenleri son derece fazla olabilmektedir. Bundan dolayı bir çözüm üretilmeden önce mutlaka bu hatanın hangi nedenden kaynaklandığına bakmak gerekir. Su tahliye sorunu olarak açıklanan hatanın çözümü öncesinde kullanıcıların da yapabilecekleri birtakım işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler detaylı olarak yapılmasına rağmen aynı sorun tekrar ediyor ise kullanıcıların mutlaka profesyonel bir teknik servise danışması gerekir. Teknik servis personelleri de gerek tamir işlemi gerekse parça değişimi gibi konularda sizlere profesyonel destek sağlamaktadır. 

bosch bulaşık makinesi e15 hatası nedir nasıl çözülür
bosch bulaşık makinesi e15 hatası nedir nasıl çözülür

E15 Hatası Bosch Bulaşık Makinelerinde Ne Anlama Gelir?

E15 hatası Bosch bulaşık makinelerinde su tahliye sorunu olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda su drenajı ile ilgili olduğu da söylenebilir. Bu hata mesajının alınmasında ki en önemli neden makinelerin su boşaltma işlemlerini başarı ile tamamlayamaması olarak tanımlanabilir. Sorunun birçok nedeni olsa da çözümü konusunda her neden dahilinde mutlaka teknik servis hizmetlerine başvurmak gerekir. 

Su tahliyesini kontrol etmek ya da filtreleri temizlemek her zaman bir çözüm olmayabilir. Böyle durumlarda ilk dikkati çeken nokta arızanın gerçek nedenlerinin anlaşılmasıdır. Üstün körü yapılan bir tamir işlemi neticesinde kullanıcılar yeniden Bosch bulaşık makinesi e15 hatası alabilirler. Bundan dolayı garantili teknik servis hizmeti almak bu aşamada son derece önemli noktalar arasında yer almaktadır.

 

Bosch Bulaşık Makinelerinde E15 Hatası Nelerden Kaynaklanır?

Bosch bulaşık makinesi e15 hatası konusunda belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Kullanıcı gereksinimlerine en iyi şekilde yanıt verecek bir tamir işlemi sayesinde bulaşık makinelerinin profesyonel düzeyde tamir edilmesi sağlanabilmektedir. Makinelerin tamiri konusunda özellikle ilk olarak şu nedenlere bakılması gerekir:

 • Su tahliye pompasında yaşanan bir tıkanıklık nedeniyle makineler işlevlerini yerine getirmeyebilir. Böyle durumlarda pompayı kontrol etmek ve temizlemek gerekmektedir. 
 • Drenaj sisteminde tıkanmalar meydana gelebilir. Böyle durumlarda drenaj sistemi hortum, filtre ve borulardan meydana gelmektedir. Tıkanıklık durumu da bunlardan birinde ortaya çıkmış olabilir. 
 • Su seviyesinden kaynaklı bir problem de olabilmektedir. Makine içerisinde ya da altında biriken su seviyesi e15 hatasına sebebiyet verebilmektedir. Böyle durumlarda suyun boşaltılması ve seviyenin de mutlaka normal seviyelerine çekilmesi gerekmektedir. 
 • Sifon su borusu sorunu da bu hataya neden olabilecek durumlar arasındadır. Su borusu da drenaj sistemine bağlıdır. Bükülmesi ya da tıkanması gibi durumlar bu borunun doğru bir şekilde çalışmasının önüne geçmektedir. 
 • Su vanasından kaynaklı bir sorun olarak da kişilerin karşısına bu problem çıkabilir. Vana tamamen açık değilse ya da basınç yeterli değil ise suyun düzgün bir şekilde tahliye edilememesine neden olmaktadır. 
 • Drenaj pompası arızası da yaşanabilmektedir. Bu pompa arızalı ise değiştirilmesi gerekir. Bunun için de alanında en profesyonel olan teknik servis hizmetlerine başvurulması gerekir. 
 • Elektrik bağlantılarından kaynaklı bir sorun varsa ya da sensör arızaları mevcut ise e15 hatası yaşanabilmektedir. Bu arızaların yaşanması halinde yine teknik servis desteği almak gerekmektedir. 

Bosch bulaşık makinesi e15 hatası yukarıda sayılan nedenlerden bir ya da birkaçından kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. 

 

Bulaşık Makinelerinde E15 Hatası Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinalarında e15 hatası ortaya çıktığında teknik servise başvurmadan önce birtakım kontrolleri yapmak gerekebilir. Bulaşık makineleri su drenajı konusunda bir problemle karşılaştığında mutlaka e 15 hatası verir. Böyle durumlarda hata ile başa çıkmak için izlenebilecek adımlar arasında şunlar yer alır:

 • Öncelikle su tahliyesini kontrol etmek gerekir. Bulaşık makinanızın kontrol panelini kapatarak makinenin alt kısmında bulunan su tahliye pompasını kontrol edebilirsiniz. Bu pompa tıkanmışsa temizlenmesi ve tıkanıklığının giderilmesi gerekir.
 • Aynı zamanda filtreden kaynaklı olarak da bu hata ile karşılaşılabilir. Genellikle alt sepeti kısmının altında bulunan filtrelere erişim sağlayan bir bölme vardır. Bu bölmeden filtreleri çıkararak temizlemenin sorunun çözülmesinde etkili olabilir.
 • Bir diğer kontrol edilmesi gereken alan sifon borusudur. Sifon borusu bulaşık makinelerinin drenaj sistemine bağlı olan bir parçadır. Bu parçayı kontrol etmek sorunun çözümünü bulabilmeniz için fikir verebilir. Eğer boru tıkanmışsa ya da bükülmüş ve kıvrılmışsa bu sorunu çözerek hatanın giderilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bunlara ek olarak su ikmalini de kontrol etmek gerekir. Bulaşık makinelerinin altında bulunan su seviyesini kontrol ederek normalin üzerinde olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer normalin üzerindeyse ya da makinanın su tahliye sistemini engelleyen bir tıkanıklık varsa onun giderilmesi sağlanmalıdır.
 • Su vanasını kontrol etmekte önemlidir. Eğer vana tamamen açık değilse ya da su basıncı yeterli değilse bunun giderilmesini sağlamak gerekir.

Bunların yapılmasına rağmen hata hala devam ediyorsa teknik servis hizmetlerine başvurulması gerekir. Özellikle cihazın garanti kapsamında olup olmadığını kontrol etmeli ve daha sonra en yakın bulaşık makinesi teknik servisine ulaşmanız gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu