Teknoloji

Bosch Bulaşık Makinesi Resetleme

Bulaşık Makinesi Resetleme ne işe yarar?

Bosch bulaşık makinesi resetleme işlemi çeşitli durumlarda oldukça gereklidir. Ancak kullanıcılar resetleme işleminin nasıl yapıldığını bilememektedir. Böyle durumlarda öncelikle resetleme işleminin ne olduğu ve hangi durumlarda yapılması gerektiğinin bilinmesi gerekir. Bulaşık makineleri evlerde ve iş yerlerinde oldukça gereksinim duyulan elektronik cihazlar arasında yer alır. Beyaz eşya grubunun en önemli parçalarından birisi olan bu makineler günümüzde lüksten ziyade önemli bir gereksinim olarak ortaya çıkar.

Birçok marka tarafından üretilen bulaşık makinelerinde çeşitli modeller mevcuttur. Günümüzde en çok satın alınan ve kullanımından memnun olunan markalardan birisi boş markasıdır. Bulaşık makinesi satın alma ve kullanma aşamasında bilinmesi gereken birçok önemli faktör bulunur. Bu makinaların hangi durumlarda arıza yaptığı ve arızaların giderilmesinin nasıl bir süreç gerektirdiğini önceden bilmek gerekir. Genel olarak boş bulaşık makineleri uzun ömürlü olsa da çeşitli durumlarda arıza meydana getirebilmektedir.

Yaşanılan bir arızanın giderilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken birçok önemli faktör bulunur. Bazı arızalar teknik servis bakımı gerektirirken bazı arızalar basit ve resetleme işlemi ile giderilebilir. Ancak Bosch bulaşık makinesi resetleme işlemi konusunda kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta bu işlemin hangi durumlarda yapılması gerektiğidir. Yanlış bir anda ya da ciddi bir arıza durumunda bulaşık makinesinin resetlediğiniz takdirde çok daha yüksek maliyetli arızalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

bosch bulaşık makinesi su boşaltma düğmesi hangisi?
bosch bulaşık makinesi su boşaltma düğmesi hangisi?

 

Bosch Bulaşık Makineleri Nasıl Resetlenir?

Bulaşık makinesi nasıl resetlenir sorusuna yanıt vermek gerekirse bu durum markanın modelleri arasında ufak çaplı farklılıklar gösterebilir. Ancak hemen hemen her bulaşık makinesinde bu işlem belirli standartlara göre yapılır. Bulaşık makinesi resetleme işlemi direkt makinenin üstündeki tuşlarla yapılabilmektedir. Kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu işlem için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Bulaşık makinesinde resetleme yapmadan önce ilk olarak fişi çekmeniz gerekiyor.
 • Daha sonra ana güç düğmesini kapatmanız önem taşır.
 • Birkaç dakika beklemelisiniz.
 • Daha sonra ise ana güç düğmesini yeniden açın.
 • Eğer ana güç düğmesini kapatmak sorunu çözmemiş ise cihazın kontrol panelini sıfırlayabilirsiniz.
 • Fabrika ayarlarına çevirmek de cihazı sıfırlamanın farklı yollarından biridir. Ancak bunun için bir düğme kombinasyonu uygulamak gerekmektedir.
 • Daha sonra fişi geri takarak işlemi devam ettirin.
 • Yapılan işlemi test ederek sorunun giderilip giderilmediğini test edebilirsiniz. Sorun devam ediyor ise farklı bir onarım yöntemini deneyebilirsiniz.

Adımları takip ettikten sonra bulaşık makinenizin resetleme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Daha sonra makinanızı yeniden açtığınızda makinedeki sıfırlama işlemi gerçekleştirilir ve eski haline geri döner. Ancak sorun çok daha ciddi ise veya parça değişimi gerektiren bir arıza ile karşı karşıya kalmışsanız böyle bir durumda mutlaka boş teknik servisiyle iletişime geçmeniz oldukça önem taşır.

 

Bulaşık Makinelerinde Resetleme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulaşık makinelerinde resetleme yaparken her kullanıcının dikkat etmesi gereken birtakım faktörler bulunur. Bununla birlikte boş bulaşık makinesi resetleme yapmadan önce bu faktörleri dikkate almak makinanızın ömrü açısından oldukça önem taşır. Yanlış bir resetleme yapmak veya hatalı kullanım çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya neden olabilir. Bulaşık makinelerini resetlemeden önce mutlaka şu faktörleri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Bu işlemi yapmadan önce ilk olarak elektrik bağlantısını kesmek gerekiyor.
 • Daha sonra cihazın mutlaka kullanım kılavuzuna uygun bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Fabrika ayarlarına döndürmek cihazdaki tüm kişisel verileri silebilir. Bu nedenle işlemi daha dikkatli şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor.
 • Daha sonra ise sorunu tanımlamalısınız. Sorun neyden kaynaklanıyor ise ona yönelik bir işlem yapılmalıdır.
 • Güvenlik önlemlerine dikkat etmek önemlidir. Profesyonel yardım almak ise en garanti yöntemdir.
 • Güvenlik standartlarına uygun olarak işlem yapılmasına dikkat edilmelidir.

Bu faktörlere dikkat ettiğinizde bulaşık makinesini çok daha kolay bir şekilde resetleyebilir ve sonrasında sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz. Ufak ve basit çaplı sorunlar konusunda resetleme yapmak tamir işleminden ve masrafından sizleri kurtarır. Yüksek maliyetli bir teknik servis hizmeti almak istemiyorsanız öncelikle bulaşık makinenizin ne tür bir arızası olduğunu araştırmalısınız. Sonrasında bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve makinenizin resetlenmesi ile birlikte yeniden yüksek performans ile çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bulaşık Makinesi Sorunları Resetleme ile Giderilir mi?

Bulaşık makinesi sorunları resetleme ile giderilebilir mi sorusu birçok kullanıcının merak ettiği konulardan biridir. Her ne kadar resetleme yapmak bir makineyi eski haline çevirmek veya sıfırlamak olarak bilinse de her sorunu giderdiğini söylemek mümkün değildir. Bosch bulaşık makinesi resetleme işlemi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden ilki her sorunun bu işlemle giderilmediğini bilmektir.

Özellikle parça değişimi gerektiren bir arıza durumu söz konusuysa resetleme işinizi kolaylaştırmayacaktır. Bu parça değişmeden önce o sorunun giderilmesi mümkün olmaz. Parça değişimi konusunda da mutlaka teknik servisin orijinal yedek parçalar kullanması gerekir. Markanın kendi ürünü olmayan bir parçayı kullanmak aynı sorunun kısa süre içerisinde yeniden ortaya çıkmasına neden olur.

Bununla birlikte resetleme işleminde donanımsal arızalar söz konusu ise yine kişilerin dikkat etmesi gerekir. Eğer donanımsal bir arıza varsa resetleme işlemi hiçbir şekilde bulaşık makinesinin sorununu çözmeyecektir. Bu nedenle resetleme işlemini yapmadan önce makinenin sorununu tam olarak tespit etmeli ve hangi durumlarda da resetleme işleminin yapıldığını bilmek gerekir.

 

Bosch Bulaşık Makinelerini Fabrika Ayarlarına Döndürme

Bulaşık makinelerinde birçok sorun fabrika ayarlarına döndürülmesi ile birlikte çözüme kavuşturulabilir. Genellikle teknik servisleri aradığınızda basit sorunlar karşısında telefonla da sizlere yönlendirebilen teknik servis personelleri bulunur. Ancak bir cihazı fabrika ayarlarına çevirmek demek mevcuttaki tüm ayarlarını sıfırlanması anlamına gelir. Öncelikle makinenizin sorunun fabrika ayarlarına döndürme ile çözülüp çözülemeyeceğini detaylı olarak araştırmalısınız.

 

Araştırmalar sonucu sizler için yeni bir yazımız var Bosch Kombi Resetleme Yazımız yayında!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu