Teknoloji

Bosch Kombi E9 Hatası

Bosch gerek ülkemizde gerekse de dünyada en çok bilinen firmalardan birisi olmaktadır. Ürünlerinin kalitesi ile dikkat çekmektedir. Özellikle ısıtma ve soğutma sistemleri ile ülkemizde de pek çok insan tarafından tercih edilen bir marka olmaktadır. Bosch ürettiği kombilerin kalitesi ile öne çıkmaktadır. Tabii ki bu kadar çok tercih edilen ve çok fazla kişinin aldığı bir kombi de ister istemez sorunlar oluşabilmektedir. İnsanlar da bu sorunun nedenini ve çözümünü merak etmektedir. Bu noktada Bosch kombi E9 hatası da insanlar tarafından araştırılan sorunlardan birisi olmaktadır. Bosch kombilerde en çok karşılaşılan hata E9 hatası olmaktadır. Tabii ki bu hatanın nedeni ve çözümü de insanlar tarafından merak edilmektedir.

 

Bosch Kombi E9 Hatası Nedir?

Bosch kombi E9 hatası Bosch kombilerde en fazla göreceğiniz hata olmaktadır. Tabii ki bu noktada insanlar bu hatanın sebebini merak etmektedir. Bosch marka kombiniz E9 hatası veriyorsa bunun sebebi kombinin basıncının 1 barın altına inmiş olmasıdır. Kombilerin, petek sisteminin çalışması için içerisinde su olması gerekmektedir. Kombinin de bu suyu rahat bir şekilde çevirmesi ve ısıtabilmesi için belirli miktarın üzerinde su bulundurması gerekmektedir. Kombinin doğru şekilde çalışması için ortalama olarak 1,5 bar su bulunması gerekmektedir. Eğer kombinin içerisindeki suyun basıncı 1 barın altına düşerse bu noktada kombiniz kendini koruma altına alacaktır. Bu koruma sonucunda da Bosch kombi E9 hatası verecektir. Bu hata ciddi olan bir hata değildir.

 

Bosch Kombinin Basıncı Neden Düşer?

Kombinin basıncının sürekli düşmemesi gerekmektedir. Uzun süre kullanılmayan kombilerin basıncında düşme olabilmektedir. Bu noktada kombi petekleri içerisinde hava var mı diye kontrol ederken bir miktar su kaybı yaşanması da yine basıncın düşmesine neden olabilmektedir. Bunlar normla durumlardır. Bu gibi durumlar ile suyun basıncı çok düşerse Bosch kombi E9 hatası verecektir. Suyun basıncı tekrar yükseldiğinde bu hata ortadan kalkacaktır. Tabii ki kombinin basıncının sürekli olarak düşmesi normal değildir. Eğer kombinizin basıncı sürekli olarak düşüyorsa;

  • Peteklerinizde herhangi bir delik veya çatlak bulunabilir ve buradan su kaçıyor olabilir. Peteklerdeki kaçaklar genellikle en kolay bulunan kaçak türü olmaktadır. Peteklerin alt kısımlarında ıslaklık olmakta veya peteklerden su damlamaktadır. Bu çok da karşılaşılan bir sorun değildir. Petekler bir darbe almadığı sürece uzun yıllar sızdırma yapmamaktadır.
  • Peteklerinize giden borularda bir delik veya çatlak olabilir. Özellikle doğru olarak yapılmayan tesisatlar da dirsek ve bağlantı noktalarından su kaçabilmektedir. Bu noktada gerekli ekipmanlar kullanılarak kaçak yeri belirlenmeli ve o kısımdaki boru değiştirilmelidir.
  • Kombinizin basınç tankında bir problem olabilir. Bu problem çok sık karşılaşılan bir problem olmasa da özellikle de eski kombilerde görülebilmektedir.
  • Kombinizin iç valf ve boru sistemlerinde bir kaçak olabilir. Bu ciddi sorunlardan birisidir. Kaçaktan sızan sular diğer elektronik parçalara da zarar verebilir. Bu durumda acilen müdahale edilmesi ve kaçak olan yerin tamir edilmesi gerekmektedir.

Eğer kombiniz sürekli olarak basınç düşürüyorsa bu durumda mutlaka teknik servis çağırmalısınız. Eğer sürekli olarak bir düşme olmuyorsa bu durum gayet normaldir. Bu durumda servis çağırmanıza gerek yoktur.

Bosch Kombi E9 Hatası Nasıl Giderilir?

Bosch kombi E9 hatası yukarıda da belirtiğimiz gibi kombinizin içindeki su basıncı düştüğünde gelmektedir. Bu noktada kombinizin petek sistemine su vermeniz gerekmektedir. Peteklerinize su doldurduğunuzda sorun ortadan kalkacaktır. Yine belirtiğimiz gibi sürekli olarak basınçta bir düşme olmuyorsa bu durumda servis çağırmanıza gerek yoktur. Bu hata normal olarak karşılan hatalardan birisidir. Kendinizin de bu hatayı gidermesi mümkündür. Peteklerinize gerekli olan su miktarını verdiğinizde ve kombinin basıncını 1,5 bar civarına çıkardığınızda bu hata otomatik olarak ortadan kalkacaktır. Bu hatanın giderilmesi için servisin gelmesine gerek yoktur. Fakat sürekli olarak basınç düşmesi oluyorsa, su bastıktan bir kaç gün sonra tekrar basınç düşüyorsa bu noktada bir yerden kaçak vardır. Bu durumda mutlaka yetkili servisin gelmesi ve bakması gerekmektedir.

Özetle Bosch kombinizi çalıştırdığınızda ekranınızda E9 hatası görüyorsanız kombinize su basmanız ve basıncını 1,5 bar seviyesine kadar çıkarmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra karşılaştığınız hata otomatik olarak ortadan kalkacak ve kombiniz tekrar sorunsuz olarak çalışmaya başlayacaktır.

 

Bosch Kombiye Su Nasıl Basılır?

Bosch kombi E9 hatası alan kişilerin bu noktada sorduğu sorulardan birisi de kombime nasıl su basarım sorusu olmaktadır. İnsanlar kombiye nasıl su basacaklarını merak etmektedir. Tabii ki bunun için herhangi bir aparata veya bilgiye ihtiyacınız yoktur. Kombinize su basmak için;

  • Kombinize gelen su vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu vanalar sürekli olarak açık konumda durmaktadır. Eğer özellikle kapatmadıysanız açık olmalıdır.
  • Basınç göstergesinden basıncın ne kadar düştüğünü kontrol etmeniz gerekmektedir. Su basarken de bir gözününüz bu sayaçta olması gerekmektedir.
  • Kombinizin alt kısmında genellikle mavi bir ucu bulunan vana bulunmaktadır. Bu vanayı hafiften açmanız gerekmektedir. Açarken gıcırtı sesi ve sus sesi gelebilir. Bunlar normaldir.
  • Bu vanayı açtığınızda sayaç yükselmeye başlayacaktır. Bu noktada sayaçta görünen değerin 1,3 ila 1,5 değerleri arasında olması gerekmektedir. Bu aralığa çıkana kadar vanayı açık konumda tutmanız gerekmektedir.
  • 1,3 ila 1,5 arasına geldiğinde vanayı tekrar kapatmanız gerekmektedir.

Su basma işlemi bu kadar basittir. Bu işlem ortalama olarak 5 dakika bile sürmemektedir. Bu işlemi yaptırmak için servis çağırmanıza da gerek yoktur. Sadece vanayı açarak kolay bir şekilde kendinizin de su doldurması mümkündür. Burada herhangi bir ekipman veya bilgi gerekmemektedir. Kolay bir şekilde kombinize su basılabilmektedir.

Bosch Kombi EA Hatası Nasıl mı giderilir? İşte detayları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu