Teknoloji

Bosch Kombi EA Hatası

Bosch marka kombiler ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Bosch markası gerek ülkemizde gerekse de dünyada en çok tercih edilen markalardan birisi olmaktadır. Ürünlerinin kalitesi ile bilinmektedir. Tabii ki ürünleri her ne kadar kaliteli olsa da zamanla kombiler bazı hatalar verebilmektedir. Bu hatalardan birisi de EA hatası olmaktadır. Bosch kombi EA hatası insanlar tarafından araştırılan konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar tabii ki bir hata ile karşılaştıklarında öncelikle bu hatanın nedenine internetten bakmaktadır.

bosch kombi ea hatası
bosch kombi ea hatası

Bosch Kombi EA Hatası Nedir?

Bosch kombi EA hatası kombinizde ateşleme olmadığını ve içerisinde alev oluşmadığını bildiren bir hatadır. Kombilerin içerisinde suyu ısıtmak için bir ateşleme sistemi bulunmaktadır. Bu sistem siz sıcak su almak istediğinizde veya peteklerinizi açıp ısıtmak istediğinizde ateşleme yapmakta ve alevler oluşturmaktadır. Oluşan bu alevler de suyu ısıtmaktadır. Eğer sıcak su istiyorsanız ısıtılan bu suyu borular vasıtası ile musluğunuza göndermekte eğer evinizi ısıtmak istiyorsanız da bu ısıtılan suyu petek sistemine vermekte ve bu suyu çevirerek evinizin ısınmasını sağlamaktadır. Fakat farklı sebepler ile bu ateşleme işleminde problem oluşabilmektedir.

Kombilerimiz artık pek çok sensor ve kontrol mekanizması içermektedir. Bir sorun olması durumunda bunu hızlı bir şekilde sizlere bildirmektedir. Bu noktada yukarıda anlattığımız ateşleme sisteminde bir sorun olması durumunda da Bosch kombiler EA hatasını ekranında göstermektedir. Bu hata kodu ile sizlere ateşleme sisteminin çalışmadığını bildirmektedir. Bosch kombi EA hatası Bosch kombilerde çok sık görülmese de ara ara meydana gelebilen bir hatadır. Geldiği durumlar bazen çok basit sebeplerden olabilirken bazen ciddi bir parçanın bozukluğuna işaret edebilmektedir.

 

Bosch Kombi EA Hatası Neden Olur?

Ateşleme sistemi hatasının tek bir nedeni olmamaktadır. Bu noktada pek çok hatanın meydana gelmiş olması mümkündür. Bu hataların bazıları çok ciddi hatalar olurken bazıları kolay bir şekilde giderilebilecek hatalar olmaktadır. Bosch kombi EA hatası aşağıdaki sebeplerden kaynaklana bilmektedir. Bu sebepler kombinizin ekranında EA harflerinin çıkmasına ve hata vermesine sebep olabilmektedir.

  • İlk olarak tabii ki ateşleme sisteminizde veya ateşleme bobininizde bir sorun olması durumunda karşınıza çıkmaktadır.
  • Bu hatanın oluşmasına neden olan unsurlardan bir diğeri kombinizin atık gazlarının çıktığı bacanın tıkalı olmasıdır. Herhangi bir sebeple bu bacanın tıkalı olması durumunda kombiniz ateşleme yapamamaktadır.
  • Bir diğer sebep gaz olmaması olmaktadır. Eğer doğalgaz kesildiyse veya kombinizin gaz vanası kapalı ise kombiniz yine ateşleme yapamamakta ve bu hatayı vermektedir.
  • Çok düşük bir ihtimal ile kombinizin peteklerindeki su basıncı düştüyse bu hata verilebilmektedir. Fakat basıncın düşük olması durumunda Bosch kombiler genellikle E9 hatası vermektedir.
  • Yine çok düşük bir ihtimal olarak devre kartında bir sorun olması ve sistemin ateşleme yapmasını sağlayamaması da bu hataya neden olabilmektedir.

Görebileceğiniz gibi Bosch kombi EA hatası çok farklı sebeplerden meydana gelebilmektedir. Bu durumda bazı durumlara müdahale edebileceğiniz gibi bazı durumlarda servis çağırmanız gerekmektedir.

 

Bosch Kombi EA Hatası Nasıl Çözülür?

Bosch kombi EA hatası alan kullanıcılar bu hatayı kendilerinin giderip gidemeyeceklerini merak etmektedir. Yukarıda da belirtiğimiz gibi bu hatanın pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu hataların bazılarını sizin gidermeniz mümkün olmaktayken bazılarını gidermek için servis çağırmanız gerekmektedir. Bu noktada sizlerin yapabilecekleri;

  • İlk olarak yapabileceğiniz kombinize gaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Bunun için kombinizin gaz vanasının açık olduğundan emin olmalısınız. Eğer gaz vanası açıksa doğalgaz olup olmadığından emin olmalısınız. Bunun için ocağınızı kullanabilirsiniz.
  • İkinci olarak yapabileceğiniz işlem bacanızı kontrol etmek olmaktadır. Bacanızda herhangi bir tıkanıklık olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Bu hatanın en büyük sebeplerinden birisi de budur.
  • Düşük ihtimallerden birisi olan su basıncını da kontrol etmelisiniz. Kombinizin altında yer alan basınç göstergesinden su basıncına bakmalısınız. Eğer su basıncı 1 barın altında ise basıncı 1,5 bar civarına çıkarmalısınız.
  • Son olarak yapabileceğiniz işlem ise tabi iki kombinizi kapatıp tekrar açmak olmaktadır. Bazen anakartta oluşan anlık bir problem de bu hataya sebep olabilmektedir. Kombinizi tamamen kapatıp tekrar açmanız sorunu çözebilmektedir.

Eğer bu yöntemleri denediğiniz halde sorun çözülmediyse kombinizin ateşleme sisteminde veya devre kartında bir problem bulunması ihtimali çok yüksektir. Bu noktada mutlaka yetkili bir servis çağırmanız gerekmektedir. Aksi halde kombinizde daha ciddi sorunlar oluşturabilirsiniz.

 

Bosch Kombi EA Hatası Sorunu Ne Kadar Masraf Açar?

İnsanların bu noktada merak ettiği konulardan birisi de tabii ki bu hatanın ne kadarlık bir masraf açacağı olmaktadır. Bu hatanın ne kadar masraf açacağı hakkında net bir fiyat vermemiz mümkün olmamaktadır. Yukarıda da belirtiğimiz gibi bu hataya sebep olan pek çok neden bulunmaktadır. Bu da fiyatı etkilemektedir. Bu noktada servisten bu konu hakkında da bilgi almanız gerekmektedir. Servisten gelen ekipler soruna ve değişmesi gereken parçalara göre sizlere gerekli olan fiyat teklifini yapacaktır. Bu noktada eğer en iyi fiyatı almak istiyorsanız değişecek olan parçaları servisten öğrenebilir ve bu parçaların fiyatlarını farklı kaynaklardan araştırabilirsiniz. Bu sayede servisin sizlere verdiği fiyatın normal olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Özellikle yetkili servisten hizmet almanız durumunda sizlere verilen fiyat sabit olacaktır. Bu noktada bir sorun ile karşılaştığınızda yetkili servisi aramanız faydanıza olacaktır. Yetkili servisler sizlere fatura da kestiğinden dolayı aynı sorun ile bir daha karşılaşmanız durumunda elinizde bir garanti de bulunacaktır. Firmalar en az 6 ay bazı durumlarda bir yıl boyunca yaptığı işe garanti vermek zorundadır. Yetkili servislerde de fatura kesildiğinden dolayı bu hakkınızı almak çok kolay olmaktadır.

Bosch Kombi E9 Hatası Nasıl giderilir sorunu için sizler için araştırdık detayları için takip edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu