Kripto Para

Cardano, Testnet’inde EVM Sidechain’i Başlattı

Cardano ekosisteminin arkasındaki şirket – Input Output – Ethereum Virtual Machine (EVM) yan zincir alfasını test ağında piyasaya sürdüğünü duyurdu. Bununla birlikte, birinci katman blok zinciri, bu tür EVM uyumluluğunun bir gün doğrudan ana ağına dağıtılıp dağıtılmayacağını belirtmedi.

Birlikte Çalışabilirlik Gelecektir

IOHK , girişimin geliştiricilerin Cardano ağında sağlamlık tabanlı uygulamalar oluşturmasını sağlayacağını, yani Ethereum üzerinde geliştirilen dApp’lerin sorunsuz bir şekilde Cardano’ya aktarılabileceğini tweetledi .

 

Input Output Global’ın (IOG) Kıdemli İçerik Editörü Eric Czuleger, topluluğun farklı blok zincirlerinin birbirleriyle iletişim kurmasına izin veren “birlikte çalışabilir bir geleceğe” inandığını söyledi . EVM yan zincirinin en son dağıtımıyla ilgili olarak, Czuleger bunu “ana ağa ek karmaşıklık eklemeden” Cardano topluluğu dışındaki yeni kullanıcıları dahil etmek için bir fırsat olarak gördü.

Artan sayıda birinci katman blok zinciri, zincirler arası iletişim konusunu özellikle önemli hale getirdi. EVM, birden fazla kaynaktan akıllı sözleşmelerin birbiriyle etkileşime girmesine izin veren merkezi olmayan bir hesaplama motorudur. Cardano’nun yanı sıra, Fantom, Avalanche ve BSC gibi büyük Ethereum rakiplerinin şu anda hepsinin ağları EVM ile uyumlu.

kardano

Lansmandan haftalar önce yayınlanan “Birlikte çalışabilirlik blok zincirinin büyümesinin anahtarıdır” başlıklı bir blog yazısında IGO, yan zincirin geliştiricilerin geliştiricilerin daha düşük ücretler ve daha hızlı ödeme sürelerinin avantajlarından yararlanabileceği için ERC-20 uyumlu tokenler oluşturmasına olanak sağlayacağını belirtti. .

Gönderiye göre, Cardano’yu destekleyen bir yan zincir protokolü olan Milkomeda, Cardano ana zincirine bağlı C1 yan zincirinde EVM uyumlu akıllı sözleşmelerin uygulanmasına da izin veriyor. Ek olarak, yan zincir, Cardano ile Solana gibi diğer blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirliği yıl sonuna kadar genişletmeyi hedefliyor.

İlginizi çekebilir: NFT ‘de Kara Para Aklama Olayları Artış Gösteriyor.

Ethereum’a Eleştiri

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, blockchain birlikte çalışabilirliği konusundaki görüşleriyle tanınır. Cardaono’nun yan zincirindeki EVM dağıtımını yakın zamanda benimsemesine rağmen, daha önce Ethereum’u yalnızca akıllı sözleşmelere odaklanması nedeniyle eleştirdi . Hoskinson, aksine, Cardano’nun meta veriler ve otomatik düzenleme ile çalışabileceği için yönetişim ve uyumluluk ile bunu yapabileceğini savundu.

Dahası, Cardano’yu “özellikle yoksul bölgelerde milyarlarca insana ekonomik destek sunabilecek” bir protokoller koleksiyonu olarak adlandırdı. Son olarak, blok zincirinin Ethereum 2.0’a tamamen beklenen yükseltmesinin tüm ağın ölümüne neden olabileceğini iddia etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu