Kripto Para

Cardano’nun Vasil Hard Fork’u Sonunda 22 Eylül’de Başlayacak

Cardano’nun Vasil Hard Fork’u Sonunda 22 Eylül’de Başlayacak

Cardano geliştiricileri lansman için kesin bir tarih açıklarken, Cardano’nun Vasil sert çatalı nihayet gün ışığına çıktı.

Vasil hard fork, protokolün beşinci büyük yükseltmesidir ve Plutus programlama diline önemli iyileştirmeler ve önemli ölçüde daha düşük ücretlerle daha fazla ölçeklenebilirlik ekler. 

En Önemli Cardano Güncellemesi

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Vasil güncellemesini “şimdiye kadar yapmak zorunda olduğumuz en zor güncelleme” olarak nitelendirdi. Cardano geliştiricileri nihayet Vasil hard fork’un 22 Eylül’de gerçekleşeceğini duyurduktan sonra ünlem geldi. Hard fork, 15 Eylül olarak belirlenen Ethereum Merge’nin beklenen tarihinden ancak bir hafta sonra geliyor. 

Girdi Çıktı Güncelleme üzerinde çalışan Hong Kong, gerekli üç kritik kütle göstergesine ulaşıldığını belirtti. 

“1. Ana ağ bloklarının %75’i son Vasil düğüm adayı tarafından yaratılıyor (1.35.3) 2. yaklaşık 25 borsa yükseltildi (ADA likiditesinin %80’ini temsil ediyor) 3. Ön Üretimde 1.35.3’e yükseltildiğini onaylayan TVL tarafından ilk 10 DApp ve ana ağ için hazır.”

Ayrıca Binance, Coinbase, Upbit, WhiteBit, BKEX ve HitBTC gibi en iyi kripto para borsalarının çoğunun yükseltmeye hazır olduğunu da ekledi. Bu borsalardan Binance neredeyse hazır, MEXC ve Bitrue ise Vasil yükseltmesi için hazır.

cardano (ada) vasil hardfork'unun ayrıntıları açıklandı • coinkolik

Daha Fazla Ölçeklenebilirlik Ve Daha Düşük Ücretler 

Vasil hard fork üzerinde çalışan geliştiriciler, yükseltme uygulandıktan sonra kullanıcılara çok daha yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik ve önemli ölçüde daha düşük ücretler vaat etti. Vasil ayrıca Cardano‘nun akıllı sözleşmelerde uygulanan programlama dili olan Plutus’a önemli ölçüde yükseltme yapıyor. Plutus, geçen yıl hayata geçirilen Alonzo yükseltmesi ile tanıtıldı. 

“Yükseltme, geliştiricilerin daha güçlü ve verimli blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturmasını sağlamak için Plutus’a geliştirmeler de getirecek.” 

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, YouTube vlog’unda yükseltme hakkında şunları söyledi: 

“Hepimiz işimizi doğru yaptıysak, 22 Eylül’de uyanacağız ve bu sadece başka bir gün olacak. “Başladık ve zamanla Ethereum’un yaptığı şeye ulaşabileceğimizi biliyorduk, ancak oraya ulaşmak için bir yol haritası anladık. […] Özellikle 2023’te ufukta çok şey var.”

Vasil hard fork’un adı, geç Bulgar topluluğu üyesi Vasil St. Dabov’dan geliyor. Vasil, Aralık 2021’de geçmeden önce yazılım Ar-Ge firması Quanterall’da Baş Blockchain Danışmanıydı. 

Önemli İşbirliği Gerekli 

Hoskinson’a göre, Vasil yükseltmesi, geliştirme ekibi tarafından üstlenilecek önemli miktarda iş yükü gerektirdi ve birçok ortak çalışan aşırı yüklendi. 

“Gerçekten, bu ölçekte ve büyüklükte bir şeyler başlatmak için daha iyi süreçler ve daha iyi temeller oluşturmamız gerektiğini gösterdi. Vasil konusunda sınırı biraz zorladık. Muhtemelen bir ekosistem olarak yapmak zorunda olduğumuz en zor güncelleme.”

Başarılı lansman , geliştiricilerin hataları gidermek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğu için Vasil’in piyasaya sürülmesinde birkaç gecikmeden sonra geldi . Sonunda, Haziran ayı için planlanan Vasil hard fork test ağı, Temmuz ayının son haftasına  ertelendi .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu