Kripto Para

Celsius Ağında Neler Oluyor ve Kripto İçin Büyük Bir Risk (Görüş)

Celsius Network açıkça büyük zorluklarla karşı karşıya. Kriptonun önde gelen borç verenlerinden biri olarak, bunun neden endüstri için tamamen büyük bir sorun olduğunu görelim.

Celsius Network, geçtiğimiz hafta herkesin dilinin ucundaydı ve sebepsiz yere değil. Platform, devam eden kripto para birimi fırtınasının ve piyasa düşüşünün ön saflarında yer alıyor.

Birkaç gün önce şirket, birçok kişinin korktuğu şeyi yaptı – Celsius Network , hesaplar arasındaki tüm para çekme, takas ve transferleri duraklattı . Şirket, “topluluğumuzun çıkarına hareket etmenin en büyük önceliğimiz olduğunu” vaat ettiğinden, kullanıcılar esasen fonlarından mahrum bırakıldı.

“Celsius verimi icat etti ve ondan önce kimse verim ödemedi. DeFi’den bir buçuk yıl öncesinden bahsediyorum. Santigrat gelip “Bitcoin’de Bitcoin verin, ya da daha fazla kazanmak istiyorsanız, işte bir jeton – jetonla kazanabilirsiniz” diyen ilk kişidir. CEO Alex Mashinsky, Nisan ayında özel bir röportajda bize şunları söyledi.

Mashinsky muhtemelen şirketinin sadece iki ay sonra karşılaşacağı büyük karmaşayı beklemiyordu.

Her halükarda, Celsius Network en büyük kripto para borç verenlerinden biri ve kripto alanında büyük bir oyuncu. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle, aynı zamanda bariz bir sıkıntı içindedir – daha fazla tırmanması halinde tüm endüstri için ciddi sonuçlar doğurabilecek bir durum. Rahatlayalım.

Celsius nedir ve nasıl çalışır?

Celsius Network, ETH, BTC ve birçok stabilcoin dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimlerinde getiri sunan merkezi bir platformdur. Kendisini konumlandırma şekli bir bankayı hatırlatıyor, ancak aslında daha çok bir hedge fonu gibi çalışıyor gibi görünüyor.

İş modeli çok katlıdır. İlk olarak, kullanıcıların kripto para birimlerinden faiz kazanabilecekleri kısım var. Çalışma şekli basittir – sadece kriptonuzu Celsius’a yatırırsınız ve değişebilen ancak halka açık olarak “%17’ye kadar APY” olarak ilan edilen belirli bir yıllık getiri sözü verilir.

celsius
celsius ceo’su alex mashinsky. forbes’un fotoğrafı

 

Mahinsky, “Celsius tüm parasını borç vererek kazanıyor, bu nedenle verdiğimiz diğer tüm hizmetler ücretsizdir” dedi. “Bütün paramızı getiri üzerinden, kurumlardan kazanarak kazanıyoruz – müşterilerimize tüm hizmetleri ücretsiz veriyoruz: rampalar, takaslar, krediler – her şey hemen hemen ücretsiz. Bu yüzden hiç kimse Celsius’u yenemez.”

İkinci kısım, kullanıcıların fon ödünç alabilecekleri ve kriptolarını teminat olarak kullanabilecekleri yerdir. Örneğin, kendinizi USDT veya USDC’ye ihtiyacınız olan bir durumda bulursanız, ancak BTC’nizi satmak istemiyorsanız, bunu teminat olarak kullanabilir ve Celsius’tan elbette belirli bir faiz oranında kredi alabilirsiniz.

Celsius bu hizmetleri sunan tek şirket değil. Aslında, son birkaç yılda birçoğu faaliyet göstermeye başladı ve kullanıcıların hala merkezi bir aracıyla çalıştığı merkezi olmayan finansın (DeFi) bir alternatifi olan CeFi terimini doğurdu.

Mevcut piyasa durumuyla ve Celsius’un neden bariz bir sıkıntı içinde olduğuyla ilgili olan kısım, kullanıcılara fonlarını platforma yatırmaları için belirli bir oran vaat ettikleri kısımdır.

celsius
kaynak: santigrat ağı

 

Bunlar, Celsius’un çeşitli sabit paralarda sunduğu getiri türleridir. Doğal olarak, bu büyük ilgi gördü ve şirketin kendisi de son birkaç yılda olağanüstü bir başarı elde etti. Nitekim, şirket son finansman turunu Kasım 2021’de 750 milyon dolara genişletti ve 3.25 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı.

Celsius’un bu kadar başarılı olmasının nedeni, müşterilere sunduklarından sürekli olarak daha yüksek verim elde edebilmeleridir. Örneğin, USDC’de %7’ye kadar taahhütte bulunurlarsa, bu, yatırılan USDC’yi daha yüksek getiri elde etmek için kullanacakları anlamına gelir.

Tek sorun? Normal zamanlarda, sorun olmamalı. Piyasalar alt üst olduğunda sorunlar gün yüzüne çıkıyor ve tabii ki onlar da devrildi. Son birkaç gün içinde ETH, değerinin yaklaşık %50’sini kaybederken, BTC – %30’dan fazla. Bu, Celsius’un bazı problemlerini yüzeye çıkardı ve bazı pozisyonlarının uygun şekilde yönetilmediğini ortaya çıkardı.

Ne yanlış gitti?

Celsius’ta bir şeylerin çok yanlış olduğuna dair en büyük kırmızı işaret, para çekme ve transferleri tamamen durdurduklarında ve tüm müşterilerini paralarından mahrum ettiklerinde geldi.

Bununla birlikte, blok zinciri tabanlı teknolojinin gücü, kısmen tamamen şeffaf olmasında gizlidir. Topluluk, Celsius’un sahip olduğu bazı pozisyonları takip etmeye hevesliydi ve işler gerçekten de pek iyi görünmüyor.

Örneğin, Oasis (kullanıcıların Maker tarafından desteklenen her türlü teminat karşılığında DAI ödünç almalarına izin veren bir protokol) aracılığıyla şirketin devasa bir DAI kredisindeki pozisyonunu takip edebiliriz.

img1_celsius
kaynak: oasis uygulaması

Yukarıdakilerin bize söylediği şey, Celsius’un DAI’yi mevcut teminat oranı %195,93 ve teminat olarak kilitli WBTC’de 545 milyon doların üzerinde ödünç aldığıdır. Mevcut BTC fiyatının %26 altında bir tasfiye fiyatına sahipler ve buna ulaşılırsa ve daha fazla teminat eklemezlerse, yarım milyardan fazla değere sahip tüm pozisyonları zincirde tasfiye edilecek.

Buradaki endişe verici şey, Celsius’un krediyi geri ödemek yerine yalnızca son birkaç gün içinde birçok kez teminat eklemesi.

img2_celsiusnetwork
kaynak: oasis uygulaması

Bir noktada, pozisyonları tasfiye edilmekten %5’ten daha az uzaktaydı. Unutmayın – bunlar muhtemelen Celsius kullanıcılarının bir getiri elde etme beklentisiyle yatırdığı fonlar ve tamamen kaybolmaktan sadece %5 uzakta geldiler – 500 milyon doların üzerinde BTC’nin isabet etmesi durumunda bunun yaratacağı sonuçlardan bahsetmiyorum bile. piyasa şu anki kadar zorlu zamanlarda.

Bu, son derece yüksek risk toleransına sahip bireysel bir tüccar için kabul edilebilir olsa da, sıradan insanların fonlarını yöneten milyarlarca dolarlık bir şirket için en iyi ihtimalle kesinlikle sorgulanabilir.

Yukarıdakiler, durumun neden korkunç göründüğünün örneklerinden sadece bir tanesidir. Bir diğeri, para çekme işlemlerini durdurmadan hemen önce, şirketin herhangi bir açıklama veya topluluk desteği olmadan FTX’e yaklaşık 320 milyon dolar göndermesiydi. Belki de en endişe verici olan, şirketin son 24 saat içinde – tüm kullanıcılarının fonlarına erişip erişemeyeceklerini merak ettiği zamanlarda – tamamen sessiz kalmasıdır.

Kripto Endüstrisi için Büyük Risk

Celsius ile devam eden durumun, tüm kripto para birimi endüstrisi için acil ama aynı zamanda uzun vadeli bir risk oluşturmasının en az birkaç nedeni var.

Kısa vadede, Celsius büyük miktarda kriptoya sahip. Bu satırları yazarken, web siteleri hala varlıklarında 151.534 BTC olduğunu ilan ediyor, ancak bu doğrulanmadı ve son kargaşadan sonra oldukça şüpheli.

Sayı ne olursa olsun – Celsius, sektördeki en büyük borç verenlerden biridir ve varlıkları tasfiye etmeye başlarlarsa, bu şüphesiz piyasalarda bir heyecana neden olacaktır. Bazıları, en son düşüşlerin kısmen şirketin satışlarından kaynaklandığını tahmin ediyor.

Bu aynı zamanda bizi tüm kripto para topluluğu için uzun vadeli riske de getiriyor: sıkı ve yasaklayıcı düzenlemeler. Terra ekosistemi su altında kaldığında neler olduğunu zaten gördük – dünyanın her yerinden düzenleyiciler, yatırımcıları gelecekte benzer olaylardan korumak için uyarılar yayınlamaya ve sert çerçeveler hazırlamaya başladı.

Büyük ölçüde muğlak veya var olmayan düzenlemeler nedeniyle teşvik edilen uygunsuz fon yönetimi nedeniyle multi-milyar dolarlık “kripto-yerli” bir şirket iflas ederse ne olacak? Benim tahminim, güzel olmayacağı ve yardımcı olmayacağı yönünde. Düzenleyiciler, sektörü daha fazla incelemek için ellerine geçen her fırsatı değerlendirecekler ve aynı zamanda mesafeye gitmek için mükemmel bir bahaneye sahip olacaklar: perakende yatırımcı koruması.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu