Kripto Para

Celsius iflas başvurusunda bulundu

Celsius iflas başvurusunda bulundu


Celsius Dışarıda sıcaklıklar artıyor olabilir, ancak kripto evrende işler soğuyor. “Kripto kışı”, kripto para birimlerinin 2021’deki büyük rallinin zirvesinden bu yana piyasa değerinde 2T $ kaybettiği sektöre atılan bir tabir. En son kayıp 
Çarşamba günü geç saatlerde, dünyanın en büyük kripto paralarından biri olan Celsius Network olarak görüldü. Borç verenler, New York’ta Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundular ve varlıkları 1 milyar ila 10 milyar dolar arasında ve 100.000’den fazla alacaklı listelediler.

Arka plan: Yaklaşık bir ay önce, Celsius , platformdaki takas ve transferlerin yanı sıra ağdan para çekme işlemlerini duraklatarak tüm müşteri varlıklarını dondurdu . DeFi iş modeli, yüksek faiz oranlarına sahip ve geleneksel bankaların nadiren sunduğu kredilere erişimi olan mudileri kendine çekti, risklerinin küçük olduğunu ve büyük getiri vaat ettiğini iddia etti. Bu, Celsius‘un para çekme endişelerini dile getiren yatırımcılara saldırmasından sadece birkaç saat sonra “aşırı piyasa koşulları” olarak adlandırdığı değişken kripto para piyasasını keskin bir satış dalgasıyla dövene kadardı.

celsius

Bu, endüstride neler olup bittiğinin daha geniş bir belirtisi veya daha da iyisi, neler olup bittiğidir. Kripto piyasası, merkezi olmayan borç verme planları sayesinde borçla doldu ve kaldıraç, getiri arayan yatırımcılar tarafından şiddetlendi (büyük ölçüde kripto türevlerine dayanan önceki döngülere kıyasla). Teminatsız veya teminatsız kredilendirme de Three Arrows Capital ve Voyager Digital için ölümcül olurken, marj çağrılarının karşılanamaması daha fazla bulaşmaya yol açtı.

Sonraki domino taşları düşecek mi? CoinShares araştırma başkanı James Butterfill, “Bu kadar kalabalık bir pazar olduğu ve borsaların bir dereceye kadar ölçek ekonomilerine dayandığı göz önüne alındığında, mevcut ortamın daha fazla zayiatı vurgulaması muhtemeldir” dedi. “Madencilerin elektrik faturalarını ödemediği iddia edilen, potansiyel olarak nakit akışı sorunlarına atıfta bulunan potansiyel stres örnekleri gördük. Bu nedenle bazı madencilerin varlıklarını sattığını görüyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu