Haberler
Trend

Cep Telefonlarında ÖTV Kalkacak İddiasına Maliye Bakanlığı’ndan Yanıt Geldi

Son yıllarda fiyatları giderek artan cep telefonları, pek çok tüketici için ulaşılması güç hale geldi. Özellikle cep telefonu ve tablet fiyatlarının artmasıyla birlikte bu cihazlarda ÖTV dilimlerinin de yükselmesi tüketicileri zor durumda bırakıyor. Artan fiyatlar yüzünden pek çok kullanıcı, piyasaya sürülen cep telefonları yerine yurt dışından cihaz getirmenin yollarına başvurmaya başladı. Bu gelişmeler yaşanırken sosyal medyada cep telefonlarında ÖTV indirimi geleceği yönünde haberler konuşulurken Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuda beklenen açıklamayı yaptı.

Cep Telefonu ve Tablete ÖTV İndirimi Var Mı?

Türkiye’de milyonlarca teknoloji kullanıcısını yakından ilgilendiren iddialar, bir süredir sosyal medya gündeminden düşmüyor. Artan cep telefonu ve tablet fiyatları yüzünden kullanıcılar yurt dışındaki telefonlara yönelmeye başlamıştı. Bunun ardından iç piyasada cep telefonu satışlarına yönelik yeni bir ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Cep telefonu ve tabletlere ulaşım giderek zorlaşırken Hazine ve Maliye Bakanlığı sosyal medyada gündemden düşmeyen cep telefonunda ÖTV indirimi iddialarına ilk kez yanıt verdi.

ÖTV İndirimine Dair Çalışma Yok

otv indirimine dair calisma yok

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi sosyal medya kanalı üzerinden yapılan açıklama, cep telefonu ve tablet için ÖTV indirimi bekleyenleri üzdü. Bakanlık, kamuoyunda sık sık dile getirilen telefon ve tabletten ÖTV alınmamasına dair bir çalışmasının olmadığını duyurdu. Bu nedenle önümüzdeki dönemde telefonlarda ÖTV sıfırlama veya indirim gibi herhangi bir gelişme olmayacak.

Sosyal medyada sık sık gündem olan haberlere göre bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonlarında ÖTV indirimi yapılacağı öne çıkıyordu. Gençlerin satın alacakları ilk telefon ve tabletler için ÖTV muafiyeti uygulanmasına yönelik bir düzenleme olduğu iddiaları gündem olmuştu. Ancak Bakanlıktan yapılan açıklamada 2023 yılı çalışmaları arasında böyle bir düzenlemenin olmadığı ifade edildi.

Cep Telefonundan Alınan Vergiler ve Oranları

Türkiye’de satışa sunulan cep telefonların vergisiz fiyatı üzerinden sırasıyla yüzde 1 oranında Kültür Bakanlığı Payı, yüzde 12 oranında TRT Bandrol Ücreti, ÖTV ve yüzde 18 oranında KDV alınıyor. Satış fiyatı 1500 TL ve altında olanlara yüzde 25 ÖTV, satış fiyatı 3000 TL altında olanlara yüzde 40 ÖTV uygulanıyor. Piyasadaki pek çok telefon modelinde olduğu gibi fiyatı 3000 TL üzerindeki telefonların fiyatına ise yüzde 50 ÖTV uygulanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu