Kripto Para

Çinli firma, ABD yaptırımlarına meydan okuyan Bitcoin madencilik çip teknolojisini geliştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin gerekli ekipmanı tedarik etme konusundaki yaptırımlarına rağmen, Çin’in Bitcoin ( BTC ) madenciliğinde kullanılan amiral gemisi üreticisinin yarı iletken teknolojisinde çığır açan bir atılım yaptığı bildiriliyor .

Gerçekten de, endüstri gözlemcisi TechInsights tarafından 19 Temmuz’da yayınlanan bir blog gönderisine göre , Bloomberg’den Debby Wu ve Jenny Leonard’ın Temmuz ayında bildirdiğine göre , Semiconductor Manufacturing International Corporation’ın (SMIC) şimdi gelişmiş 7 nanometre teknolojisi kullanılarak inşa edilmiş Bitcoin madenciliği yarı iletkenleri tedarik ettiği görülüyor. 21.

Rapora göre, yeni teknoloji, daha hızlı ve daha verimli madencilik çipleri üretmek amacıyla daha küçük transistör genişliklerinin üretilmesine izin verdiği için, SMIC’nin yerleşik 14 nm yarı iletkenlerinden iki nesil ileride.

SMIC kara listeye almanın ve yaptırımların etkileri

Trump yönetiminin, çip üreticisinin Çin ordusuyla iddia edilen bağlantıları nedeniyle ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle 2020’de SMIC’i kara listeye aldığını belirtmekte fayda var – ki bu şirket reddetti.

Kara listeye alındıktan sonra ABD hükümeti, en iyi Çinli çip üreticisine 10nm ve ötesinde yarı iletkenler oluşturmak için kullanılabilecek herhangi bir lisanssız ekipman satışını da yasakladı.

çinli firma, abd yaptırımlarına meydan okuyan bitcoin madenciliği çip teknolojisini geliştirdi

Sadece bu da değil, ABD’nin Hollanda hükümeti üzerindeki baskısı, Hollanda firması ASML Holding NV’nin SMIC’nin 5nm ve 3nm teknolojilerine dayalı daha da gelişmiş çipler yapması için ihtiyaç duyduğu aşırı ultraviyole litografi (EUV) sistemlerini sunmasını da engelledi.

Bununla birlikte, en gelişmiş donanıma erişimi olmamasına rağmen, SMIC’in Çin merkezli müşterisi MinerVa Semiconductor Corporation, şu anda web sitesinde (üreticinin adını vermeden) 7 nm’lik bir çip sunuyor ve seri üretiminin Temmuz 2021’de başladığını iddia ediyor.

Gelecek ne tutar

Bu arada ABD Senatörü Marco Rubio ve ABD Kongre Üyesi Michael McCaul, Çin’in Rusya’ya teknoloji tedarik etmesini ve yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olmak için Ticaret Bakanlığı’nın SMIC’e ihracat açısından kısıtlamalarını sıkılaştırmasında ısrar ettiler.

Ticaret Bakanlığı sözcüsüne göre:

Biden Yönetimi, yarı iletken üretimi üzerinde etkili kontroller sağlamak için müttefikler ve ortaklarla işbirliğimizi büyütmek ve güçlendirmek için çalışmaya devam edecek, böylece gelişmiş yarı iletken teknolojisinde rakiplerimizin nesiller önünde kalmamızı sağlayacak.”

Mart 2021’de Finbold , yaptırımlardan doğrudan etkilenen madencilik çiplerinin eksikliği nedeniyle iki ülke arasındaki gergin jeopolitik ilişkilerin Bitcoin madencileri üzerindeki olumsuz etkisini bildirmişti .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu