Teknoloji

Cloudflare Site Ekleme, Dns Ayarları

Cloudflare bulut ağına nasıl site eklenir, cloudflare dns ayarları nasıl yapılır onu açıklamaya çalışacağız.

Cloudflare ters vekil sunucusu mantığı ile çalışan içerik dağıtım ağı ve bulut depolama ağıdır. Cloudflare ile internet de bağladığınız her şeyi güvenli olarak, özel, hızlı ve güvenilir hale getirmek için tasarlanmış küresel bir bulut depolama ağıdır.

Cloudflare Ne İşe Yarar

Cloudflare aslında bir CDN görevi görür. Cdn (içerik dağıtım ağı), dünyanın her yerinden insanların web sitenizin bilgilerini daha hızlı ve kolayca görüntülemesini sağlamak için geliştirilmiş teknolojidir. Web sitenizin verilerini dünya çapında birden fazla sunucuda tutarak, bu şekilde biri web sitenize erişmek istediğinde en yakın veri kaynağına bağlanır ve müşterilerin web sitenizi yükleme sürelerini azaltır.

Aşağıda bulunan cloudflare cdn şeması adlı görselde nasıl yayın yaptığına dair görsel anlatım yer almaktadır. Cache server dediği ise cloudflare firmasının dünyanın her noktasında bulunan sunucularını temsil etmektedir.

cloudflare-cdn-semasi
cloudflare-cdn-semasi

Örnek: Türkiye sunucularında barınan fakat arada cloudflare kullanan www.webirinci.com adresine İngiltere’den bir kullanıcı erişmek istediğin de ona Türkiye sunucusundan yanıt vermekten ziyade İngiltere’den ya da daha yakın lokasyondan web siteyi gösterir. Böylece cloudflare sunucularını kullanmış oluruz.

Cloudflare, 2020 verileri itibari ile 119.206 premium müşteri olmak üzere toplam 4,1 milyon müşteriye sahiptir. Yaklaşık çalışan sayısı ise 1.931 kişidir.

Cloudflare kullanmak, cloudflare etkinleştirmek, alan adlarınızın DNS yönetimini onlara taşımak anlamına gelir. Yani DNS hizmetinizi cloudflare ile dünyaya açmış olacaksınız. Web sitelerinizin kullanıcılara yayın yapması tamamen onların sunucularından olacaktır.

Cloudflare Site Eklemek

Cloudflare performans ve güvenlik şirketine site eklemek için öncelikle cloudflare sitesini ziyaret ediniz. Sağ üst köşede bulunan Sign Up sekmesi ile ücretsiz bir şekilde ilk adımınızı atarak üye olabilirsiniz.

cloudflare 1
Karşınıza çıkan üyelik ekranında email ve şifrenizi yazarak Create Account tuşu ile cloudflare üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Ardından mail posta servisinize giderek hesabınıza cloudflare firmasından gelen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

 

Aktivasyonu yaptıktan sonra cloudflare sayfasına gidin ve Add Site diyerek web sitenizi ekleyin. Web site adresinizi http ya da https olarak eklemekten ziyade domain.com şeklinde eklemeyi tercih ediniz.

Select a plan kısmında ise cloudflare ücretli ve ücretsiz paketleri sunulmaktadır. Ücretsiz paketi de pekala bir çok özelliği barındırmakta ve küçük, orta işletmeler için yeterli olmaktadır. Free yani ücretsiz planı seçerek devam ediniz. Böylelikle sitemizi cloudflare firmasına eklemiş ve paketimizi de oluşturmuş olduk.

cloudflare paketleri
cloudflare-paketleri

Bundan sonrası ise cloudflare dns ayarları kısmı olacaktır. Hadi gelin hep beraber bu dns ayarları nasıl yapılır, en optimal cloudflare dns ayarı nedir ona bakalım.

Cloudflare Dns Ayarları

Cloudflare dns ayarları ile herhangi bir hosting firmasından satın aldığınız tüm dns ayarlarını yapabilirsiniz. Cloudflare dns ile email, cname, a kayıtları gibi bir çok kritik dns ayarlarınızı oluşturabilirsiniz.

Cloudflare basit ve en temel düzeyde sitenizi eklemek için dns ayarlarınızdan 2 ayar eklemelisiniz;

Cname kaydı eklemelisiniz: add record diyerek Type seçeneğinden cname seçiniz, Name kısmına www yazınız ve Target kutucuğuna da domain.com olarak kaydedin.

A kaydı eklemelisiniz: tekrar add record diyerek Type seçeneğini bu sefer A seçeneğini seçin. Name kısmına ise domain.com adresinizi yazın ve IPv4 address kısmına hosting satın aldığınız firmanın ip adresini giriniz. Ben örnek olması adına 1.2.3.4 girdim, siz o kısma web hosting paketinizin ip adresini girmeyi unutmayınız.

cloudflare dns

Benim sitemin örnek cloudflare ayarları için görsel yukarıda yer almaktadır. Sizler de bu ayarları yaptıktan sonra cloudflare dns ayarlarınızı başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız. Dns kayıtlarımızı da eklediğimize göre Continue diyerek devam edebiliriz.

Daha sonrasında ise nameserver bilgilerinizi değiştirmeniz gereken ekran gelecektir.

nameserver degistir

Bu ekranda gördüğünüz gibi 3. adımda şu anda kullandığınız nameserver bilgileri yer almaktadır. Bunları domain kayıt firmanıza girerek silmenizi ve 4. adımda bulunan cloudflare nameserver kayıtlarını eklemenizi istiyor. Cloudflare ns kayıtlarını da alan adınıza girdikten sonra ise 24 saat içerisinde web siteniz cloudflare sunucularından yayın yapmaya başlayacaktır.

Genellikle ns bilgilerinizi değiştirdikten sonra 10 dakika içerisinde bu işlem gerçekleşmiş olmaktadır.

Cloudflare dns ayarları, site eklemek de bu kadar basittir. Webirinci ekibi olarak yapamadığınız, takıldığınız yerlerde bizimle iletişim kurabilir ya da yorum kısmından belirtebilirsiniz. Seve seve cloudflare firmasına sitenizi eklemede yardımcı olabiliriz.

Bonus: Cloudflare Site Silmek

Cloudflare sitesinden site silmekte zorlanan, sitesini kaldırmak isteyen arkadaşlar için bu bonus bilgiyi de paylaşmak istedik. Cloudflare ana ekranına geldiğiniz de silmek istediğiniz domainin üzerine tıklayın.

cloudflare site silme

Ben burada webirinci.com domainini silmek istediğimden ona tıklıyorum. Sayfanın en altında Advanced Actions kısmına yani, gelişmiş ayarları bulunuz. Bu kısım cloudflare sitesinin sağ altında yer alacaktır. Orada bulunan Remove Site from Cloudflare seçeneğine tıkladığınız da bu domain otomatik olarak silinecektir.

site silme

Cloudflare site silmek bu kadar basittir. Ayrıca silmek istemezseniz de Pause seçeneği ile durdurabilirsiniz. Böylelikle ileride tekrar eklemenize gerek kalmadan devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu