Kripto Para

Coin Piyasası

Bu makalemizde sizlere Kripto Para Piyasasını tanıtıyoruz.

Coin Piyasası

Coin Piyasası Nedir?

Coinler, son dönemlerde sıklıkla yapılan işlemler sonucunda bir sağa bir sola savrulmaya devam ederken; Coin Piyasası da çalkantılı bir şekilde yol almaya devam ediyor. Peki bu Coin piyasası Nedir? Ne işe yarar? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için bu yazımızda vereceğiz.

Coin Piyasası Nedir?

Sizlerin aklında yer alan soruları yanıtlama ilk olarak bu piyasayı tanıtarak başlayalım. Söz konusu piyasa içerisinde, alışılagelmiş borsaların aksine hisse senetleri; döviz kurları değil coinler listelenmektedir. Bu coinlere örnek olarak ise en sık işlem yapılanları size söyleyebiliriz;

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Terra
  • Shiba Inu
  • Apecoin

Kripto para borsası olarak da bilinen Coin piyasasının bir diğer avantajı ise kolay işlem yapılabilir olmasıdır. Günümüzde hem ekonomik şartlar hem de zorluk gibi nedenler ile madencilik işlemi hiç kolay değildir. Bu nedenle insanlar kripto para üretmek yerine satın alma yoluna geçmiştir. Bu konuda da coin piyasaları insanlara yardımcı olmaktadır.

coin piyasası
coin piyasası

Coin Piyasası Nasıl Çalışır?

Söz konusu piyasalar, reel para birimlerinden (Dolar, Euro, TL vs.) sanal para birimlerine (BTC, ETH vs.) geçiş yapmaya fırsat vermektedir. Aslında bu piyasaları, birer takas merkezi olarak da hayal etmeniz mümkündür: Reel para verirseniz size kripto para, kripto para verirseniz size reel para veren bir takas sistemi.

Ayrıca bu borsaların bir diğer özelliği ise aracıya ihtiyaç duymadan işlemleriniz tek tıklama ile yapabiliyor oluşunuzdur. Bu özellik sayesinde takas sırasında üçüncü bir kişinin varlığına da ihtiyaç duymamış olursunuz.

Coin Piyasasında Nasıl İşlem Yapılır?

Bir coin almak veyahut elinizde olan bir coinin satışını yapmak için ilk olarak bu ekosistemin içine girmeniz gerekmektedir. Bunu da en popüler kripto para borsalarının resmi uygulamalarına kayıt olarak gerçekleştirmeniz mümkündür.

Gerekli üyelik şartlarını yerine getirip, hesabınızı onaylattıktan sonra ise yapmanız gereken şey -alım işlemi yapacaksanız- bakiye yüklemektir. Herhangi bir bakiye yüklemeden bu borsalar içerisinde işlem yapmanız mümkün değildir. Bakiyeniz, satın almak istediğiniz miktara uygunsa siz de artık coin piyasası üzerinde işlem yapmaya başlayabilirsiniz demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu