Kripto Para

Coin Stake Nedir ? Proof Of Stake Nedir ?

Kripto para birimleri ile para kazanmanın bir yolu, piyasa fiyatı yükseldiğinde kripto para biriminizi satmaktır. Kripto paralar ile bu yolun dışında da para kazanabilirsiniz. Bunlardan biri de coin stake etmektir. Coin stake ederek kripto para birimleriniz ile satmış yapmadan pasif gelir elde edebilirsiniz.

Bazı özelliklerinden dolayı coin stake işlemi, yüksek getirili bir faiz hesabına nakit yatırmaya benzer. Bankalara mevduatınızı ödünç verir ve siz de hesap bakiyenizden faiz oranında para kazanırsınız. Teorik olarak, staking, banka mevduatı modelinden çok farklı değildir. Ancak işlem bu kadar kolay değildir. Bu makalemizde coin stake nedir ? , Proof of stake nedir ? sorularını cevaplayacağız ve en popüler stake yollarından biri olan binance esnek birikim modelini inceleyeceğiz.

Coin Stake Nedir ?

Coin stake, bir blok zincirinin çalışmasını desteklemeye yardımcı olmak için kripto para birimlerinizi belirli bir süre boyunca kilitlemenizdir. Yaptığınız coin stake işlemi ile daha fazla kripto para kazanırsınız.

Birçok blok zinciri, proof of stake mekanizmasını kullanır. Bu mekanizma ile ağ katılımcıları, blok zinciri üzerindeki yeni işlemleri onaylayarak ve yeni bloklar ekleyerek blok zincirini desteklerler.

Stake etme işlemi ile, kullanıcılar bir blok zincirine yalnızca yasal verilerin ve işlemlerin eklenmesine yardımcı olur. Hatalı veya hileli verileri uygunsuz bir şekilde doğrularlarsa, ceza olarak stake ettikleri kripto para birimlerinin bir kısmını veya tamamını kaybedebilirler. Ancak doğru, meşru işlemleri ve verileri doğrularlarsa stake ödülü olarak daha fazla kripto para birimi kazanırlar.

Proof Of Stake Nedir ?

Kripto para ekosisteminde proof of stake, yaygın bir blok zincirinin işlemleri doğrulama yoludur. Bir blok zinciri üzerindeki düğümler, blok zincirinin mevcut durumu ve hangi işlemlerin geçerli olduğu konusunda anlaşmaya varmalıdır.

Kripto para birimlerinin kullandığı farklı doğrulama yollları bulunmaktadır. Proof of stake mekanizması ise, verimliliği ve katılımcıların stake ettikleri kripto para birimi üzerinden ödüller kazanabilmesi gibi özellikleri nedeniyle en popüler mekanizmalardan biridir.

Coin stake ödülleri, blok zincirlerinin katılımcılara sunduğu bir teşviktir. Her blok zincirinin, bir işlem bloğunu doğrulama karşılığında belirli miktarda kripto para birimi dağıtır.

Proof of stake mekanizmasında stake ettiğiniz kripto para miktarı ne kadar fazla olursa, yeni bloklar ekleme ve ödül kazanma şansınız o kadar çok artar.

Ayrıca, bir blok yalnızca bir kişinin kripto para birimlerinden oluşması gerekmez. Örneğin, bir stake havuzuna katılabilir ve stake havuzu kullanıcıları, blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için tüm ağır işleri yapabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu stake havuzlarının genellikle üçüncü taraf çözümler aracılığıyla oluşturulduğudur. Bu yüzden dolayı stake yapmadan önce detaylı araştırma yapılmalı ve iyi seçilmelidir.

Yukarıda da anlattığımız gibi, tüm kripto para birimleri staking hizmeti sunmaz. Proof of stake mekanizması ile işlemleri doğrulayan bir blok zinciri kullanan kripto paraya yatırım yapmalısınız.

İşte stake işlemi yapabileceğiniz kripto para birimlerinden birkaçı:

Ethereum: Ethereum, piyasaya çıktığı ilk zamanlarda proof of work mekanizmasını kullandı, ancak bir süre önce proof of stake mekanizmasını kullanmaya karar verdi. Ayrıca Ethereum üzerinde stake işlemi yapabilmeniz için minimum 32 Ethereum’a sahip olmanız gerekmektedir.

Cardano: Cardano, çevre dostu bir kripto para birimi özelliği ile öne çıkmıştır ve proof of stake modelinin öncülerinden biridir.

Polkadot: Polkadot çeşitli blockchain ekosistemleri arasındaki engelleri yıkmaya çalışan ve bu ağlar arasında aracısız iletişime izin veren bir projedir.

Solana: Solana düşük gas ücretlerine rağmen diğer blok zincirlerine göre hızlı işlemler sunduğu için ölçeklenebilirlik için tasarlanmış bir blok zinciridir. Ayrıca Solana, proof-of-stake (PoS) teknolojisinin yanı sıra işlemlerin ne zaman gerçekleştiğini doğrulamak için karma zaman damgaları kullanan, proof of history (PoH) adı verilen bir mekanizmayı da kullanmaktadır.

 

Binance Birikim Nedir ?

binance-esnek-birikim

Binance Birikim, rekabetçi faiz oranlarından kâr elde etmenizi sağlayan bir finansal üründür. Kripto para birimlerinizi Binance Birikim cüzdanına aktardıktan sonra para kazanmayan başlayabilirsiniz.

Ana menüdeki “Kazan” sekmesindeki “Birikimler” bölümünden erişilebilen Binance Birikim, Esnek Birikim ve Kilitli Birikim adında iki farklı model sunmaktadır.

Binance Esnek Birikim

Binance esnek birikim modeli, transferi esnek ve güvenli kazanç sağlayan bir finansal üründür. Uygun gördüğünüzde katılabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. İçinde, fonların kredilendirilmesi gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Esnek Birikim faiz hesaplaması aboneliği takip eden günden itibaren başlar. Abonelik gününde hızlı veya standart kullanım seçeneği vardır. İstediğiniz zaman erişmeniz mümkün olabileceğinden, başka hiçbir yerde kullanılmadıklarında bu fonların sizin için çalışmasına kolayca izin verebilirsiniz.

Binance Kilitli Birikim

Binance Kilitli Birikim, esnek birikim modeline göre daha yüksek karlar kazandıran finansal ürünlerdir. Kripto para birimlerinizin bir proof of stake (PoS) mekanizmasını kullanan bir blok zincirinde kilitlenmesiyle gerçekleşir. Kilitleme oranları ve faiz oranları kripto para birimine göre farklılık gösterir ve genel olarak, vadeler 7, 14, 30 ve 90 gündür.

Sonuç

Coin stake işlemi, fiyattaki kısa vadeli dalgalanmaları dikkate almayan, uzun vadeli yatırımlarından getiri elde etmekle ilgilenen yatırımcılar için iyi bir seçenektir. Ancak staking süresinin şartlarını dikkatlice incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak, herhangi bir kripto para birimi yatırımı gibi coin stake de yüksek bir kayıp riski taşımaktadır.

Bu makalemizde stake etme ve proof of stake terimlerini yakından inceledik, farklarına göz attık ve coin stake nedir ? proof of stake nedir ? sorularına cevap verdik. Peki siz coin stake finansal ürününe yatırım yapıyor musunuz? Kripto para ekosistemindeki gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız sitemizin kripto para bloguna göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu