Kripto Para
Trend

Coinbase, Apple ile mücadelede NFT cüzdan işlevini durdurdu

Coinbase, Apple ile mücadelede NFT cüzdan işlevini durma kararı aldı.

Coinbase, Apple ile mücadelede NFT cüzdan işlevini durdurdu

Coinbase, mobil cüzdanında misli olmayan bir token (NFT) işlevini sonlandırdı çünkü kripto para birimi platformu da kesinti alamasa da Apple kesinti talep etti.Şirket, Coinbase Cüzdanında bir “NFT Gönder” işlevini iptal etti, çünkü bir NFT göndermenin maliyeti (eter) var.

Bu arada, Coinbase’e göre, daha büyük uygulama üreticilerinden ücret aldığı için eleştirilen iPhone üreticisi , NFT’leri göndermek için gereken “gas” ücretlerinin uygulama içinde ödenmesi gerektiğini iddia etti.
Neden önemli ? Silikon Vadisi’ndeki pek çok büyük firma (bilgili birkaç kullanıcı değil), Apple’ın büyük bir geliştiricinin iOS uygulamasında gerçekleşen herhangi bir işlemden aldığı %30’a kızgın.

Spotify ve Epic Games uzun süredir savaşıyor ve Elon Musk, artık Twitter’ı yönettiği için bu savaşa katıldı .
Fransızlar bile Cupertino merkezli devden rahatsız.
Coinbase Wallet bir Twitter ileti dizisinde , “Apple’ın iddiası , NFT’leri göndermek için gereken gas ücretlerinin, Gas ücretinin %30’unu alabilmeleri için Uygulama İçi Satın Alma sistemleri aracılığıyla ödenmesi gerektiğidir.” .

Apple, dünyadaki en kazançlı uygulama pazarını kontrol ediyor. Coinbase, zaman zaman en popüler uygulamalarından biri olmuştur .

 

coinbase, apple ile mücadelede nft cüzdan işlevini durdurdu

Bir NFT göndermek (bir blockchain üzerinde kelimenin tam anlamıyla herhangi bir şey yapmak) gönderene biraz paraya mal olur. Bir kullanıcı, Ethereum’a veya ilgili blok zincirlerine giren herhangi bir eylemde bulunduğunda, kullanıcının bu hesaplamayı yapacak birçok bilgisayara ödeme yapması gerekir.

Buna “gaz” denir, ancak aslında blok zinciri aleminin madeni parasıyla ödenir (Ethereum’da olduğunda, gaz eter olarak ödenir).

Yine de Coinbase, bir Cüzdan kullanıcısı “NFT gönder” düğmesine bastığında bunların hiçbirini almıyor. Tamamen blok zincirlerinin doğrulayıcılarına gider. Ethereum böyle çalışır.
Bununla birlikte, para, uygulamalarından biri aracılığıyla el değiştiriyor, bu nedenle Apple, bir kesintiyi hak ettiğine inanıyor.

 

Hızlı yetişin: Ekim ayında, Apple uygulama mağazası yönergelerinde yapılan güncellemeler, Apple’ı devre dışı bırakmadan NFT satışına kesin bir “hayır” verdi.

Şimdiye kadar Apple, yalnızca belirteçlerin kullanılmasıyla ilgili işlevselliğe itiraz etmedi. Dijital ürünler kilit konu gibi görünüyor.

Bazılarına göre Apple, özellikle oyunlarda olmak üzere kazançlı dijital ürünler pazarını korumaya çalışıyor gibi görünüyor. NFT’lerin, bu mallar için uygulama içi satın alma işlevi çevresinde son işlem olmasından korkuluyor.
Konuya aşina bir kaynak Axios’a “Sırf bu çizgiyi uygulamak için müşterilere ve sektöre zarar vermeye hazırlar” dedi.
Coinbase , Apple’ın kararına itiraz etti ve blok zincirlerinin doğası göz önüne alındığında, Coinbase Wallet’ta NFT’ler göndermek için uygulama içi satın alımlar gerçekleştirmenin teknik olarak mümkün olmadığını söyledi .

Ancak itiraz reddedildi ve o zamandan beri yönergelerin kendilerine itiraz edilmesine yükseltildi.
Geçmişe Dönük olarak Uzun bir süredir Apple, blok zincirleri ve NFT’leri anlamakta zorlanıyor.

2018’de, kullanıcıların o sırada geliştirilmekte olan bir video oyunu için NFT’lerine bakmalarına izin vermeye çalıştığında Coinbase Wallet’ı başlattı .
2015 yılında bitcoin kazandıran bir oyunu kaldırdı .
Coinbase’in kendisi, erken dönemlerde iOS mağazasında zor zamanlar geçirdi .
Hızlı alım: Bahse girmek zorunda kalsaydık, Coinbase gaz ücretlerinin bir kısmını onlara ödemenin bir yolunu bulsa bile Apple’ın kesintilerini gönderecek bir Ethereum adresine bile sahip olmadığını söylerdik .

Apple ve Coinbase, Axios’un yorum talebine hemen yanıt vermedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu