Kripto Para

Crypto.com, UEFA Şampiyonlar Ligi anlaşmasından çekildi

Crypto.com, UEFA Şampiyonlar Ligi anlaşmasından çekildi

 

BBC, Crypto.com’un Şampiyonlar Ligi için UEFA ile yaptığı sponsorluk anlaşmasından çekildiğini anlıyor.

Beş sezonda 428 milyon sterlin değerindeki anlaşmanın, artan kripto düzenlemesiyle ilgili endişeler arasında “son anda” düştüğü söyleniyor.

Uefa’nın Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rus enerji sağlayıcısı ile bağlantılarını kesmesinin ardından kripto para borsası sitesi Gazprom’un yerini alacak şekilde kuruldu.

Endişelerin potansiyel yasal ticaret kısıtlamalarıyla ilgili olduğu düşünülmektedir.

Son birkaç yılda dijital varlıklar ekonominin kenarlarından uzaklaştı ve giderek daha fazla futbol sponsorluğu anlaşmasının onaylanmasıyla ana akıma girdi.

Hem Chelsea hem de Atletico Madrid ticaret platformu WhaleFin ile bir anlaşma imzaladı ve Manchester City, eğitim kiti ortağı olarak OKX’e sahip.

Watford daha önce kulüp sponsoru olarak Bitcoin’e sahipti ve kulüpte kripto para birimini kabul etti .

Geçen yıl İspanyol forvet David Barral, Real Madrid’den DUX International de Madrid’e transferinin Bitcoin’i kullandığı için ödendiğinde futbol tarihine geçti.

UEFA’ya göre, kripto para birimi sektörü, kulüplerin pandemi sonucu kaybedilen gelir akışlarını doldurmalarına kısmen yardımcı oldu.

Ancak eleştirmenler, kripto piyasasının oynaklığı hakkında endişeler olduğunu söylüyor – özellikle de tokenlerin düşen fiyatının hayranları potansiyel borçlara maruz bırakabileceği konusunda.

uefa şampiyonlar ligi logosu

Bu kazançlı sponsorluk anlaşmalarına rağmen, Bitcoin Kasım 2021’deki tarihi zirvesinden neredeyse %70 düştü, Ethereum %70’ten fazla düştü ve birkaç kripto borsası işçileri toplu olarak işten çıkardı.

CEO Kris Marszalek’e göre, Haziran ayında Crypto.com işgücünün neredeyse %5’ini (yaklaşık 260 çalışanını) azalttı.

BBC, harici sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.Twitter’da orijinal tweet’i görüntüle

Crypto.com, dünya çapında 10 milyondan fazla kullanıcısı olan en hızlı büyüyen kripto platformudur.

Global merkezi Singapur’da bulunan sitenin ayrıca Formula 1, Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası ve Katar’daki 2022 Fifa Dünya Kupası ile sponsorluk anlaşmaları bulunuyor.

Ayrıca, Amerikan sporlarında birçok büyük sponsorluk anlaşmasına sahiptir ve bu yılın başlarında, Super Bowl’un TV yayını sırasında yayınlanan basketbol efsanesi LeBron James’in yer aldığı bir reklamla pazarlama çabalarını tamamlamıştır.

formula 1 crypto.com miami grand prix'si

İlk olarak SportBusiness tarafından bildirilen Crypto.com ile Şampiyonlar Ligi anlaşmasının çöküşünün, Avrupa ülkelerindeki düzenleyici endişelerin şirketin ticaret ve işletme yeteneği için yasal sorunlar yaratabileceği korkuları nedeniyle olduğu söyleniyor.

İkinci en büyük küresel kripto borsası OKX’in küresel pazarlama şefi Haider Rafique BBC’ye şunları söyledi: “Kripto alanı için geçerli olan Avrupa düzenleyici ortamı nüanslı ve hala gelişiyor.

“Değişen rejimler, tüketicinin korunması ve kara para aklamanın önlenmesi gibi genellikle endüstri tarafından memnuniyetle karşılanan düzenleyici kavramlara odaklanıyor.

“Bu çerçevelerdeki değişiklikleri takip etmek ve iç uygulamaları buna göre ayarlamak, kripto işletmelerinin bölgede uzun vadede başarılı olmasına yardımcı olacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu