Teknoloji

Denizaltı İnternet Kabloları Depremleri Tespit Etmeye Yardımcı Olabilir

Denizaltı İnternet Kabloları Depremleri Tespit Etmeye Yardımcı Olabilir

 

Denizaltı İnternet Kabloları Depremleri Tespit Etmeye Yardımcı Olabilir?Deniz tabanını çaprazlayan internet kabloları, depremleri ve tsunamileri tespit etmek veya iklim değişikliğinin okyanus akıntılarını nasıl değiştirdiğini izlemek için kullanılabilir.

Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı (NPL) ve ortakları, bu telekom kablolarının devasa bir derin deniz bilimsel sensörleri dizisi olarak kullanılabileceğini söylüyor.

Bilim adamları, tekniği İngiltere ve Kanada arasındaki fiber optik bağlantı üzerinde test etti.

Araştırma Science Magazine’de yayınlandı.

Bilim adamları, okyanus tabanını izlemek için kalıcı sensörler kurmak çok maliyetli olduğundan, küresel olarak sadece birkaçının var olduğunu söylüyor.

NPL’den Dr Giuseppe Marra BBC’ye verdiği demeçte, “Dünya yüzeyinin %70’i sudur ancak tüm sismik istasyonlar karadadır, çünkü deniz tabanına kalıcı sensörler kurmak çok zor ve pahalıdır.”

Ancak çok sayıda fiber optik kablo , dünyanın denizleri ve okyanusları arasında veri taşır.

Dünya çapında 1,3 milyon km (800.000 mil) mesafeye yayılan 430’dan fazla olduğu tahmin edilmektedir.

denizaltı i̇nternet kabloları depremleri tespit etmeye yardımcı olabilir
denizaltı i̇nternet kabloları depremleri tespit etmeye yardımcı olabilir

Dr Marra’ya göre, titreşimler, basınç ve sıcaklık değişiklikleri, çok küçük bir miktarda ışığın kablodan geçerken hızını etkiler ve bu da son derece hassas aletlerin daha sonra algılayabileceğidir.

Araştırmacılar, Southport, Lancashire ve Halifax, Kanada arasında 5.860 km’lik bir EXA Altyapısı optik fiber bağlantısını kullanarak dalgalar ve akımlar gibi depremleri ve “okyanus sinyallerini” tespit ettiklerini söylediler.

Bilim adamları, tekrarlayıcılar (sinyali güçlendirmeye yardımcı olan cihazlar) arasındaki ayrı kablo aralıklarını ayrı sensörler olarak kullanabildiler.

Dr Mara, “Bu tekniği çok sayıda kabloya uygularsak” dedi, “bu sualtı altyapısını depremler, okyanus akıntıları ve daha fazlası için dev bir dedektör dizisine dönüştürebiliriz.

“Sismik ağı karadan deniz tabanına genişletmek, Dünya’nın iç yapısını ve dinamik davranışını anlamamızı geliştirecek” diye ekledi.

Araştırmacılar, kablo tabanlı sensörlerin, bir depremin “epik merkezi bölgesini”, kara tabanlı sismometrelerle aynı şekilde tanımlayabileceğini öne sürüyor.

Ve teknik, küresel ısınmanın neden olduğu değişiklikler için derin su akıntılarını izlemek gibi başka olasılıklar da açtı.

Ayrıca iklim değişikliğinin deniz tabanı sıcaklıklarını nasıl değiştirdiğini izlemek için kablo kullanmanın denenmemiş olasılığı da var.

British Geological Survey için Dünya sismoloji ekibinin başkanı Brian Baptie, araştırmanın bilim insanlarının geleneksel teknolojileri kullanmanın çok zor olduğu Dünya yüzeyinin geniş alanlarında ölçüm yapma yeteneklerini değiştirebileceğini söyledi.

“Okyanusların ortasındaki depremleri yakın mesafeden gözlemlemek için inanılmaz bir fırsat ve gelecekte denizaltı volkanik patlamaları ve tsunami gibi diğer doğal olayları ölçmenin cesaret verici olasılığını yaratıyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu