Kripto Para
Trend

Dev banka Morgan Stanley kripto fonuna yatırım yapmaya başladı!

Yönetimi altında 6.5 trilyon dolar varlık bulunan dev yatırım bankası Morgan Stanley’den kripto para hamlesi geldi. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri olarak gösterilen dev banka, fon müşterileri adına Bitcoin (BTC) satın almaya başladı. Bankadaki deneyimli fon yöneticileri lider kripto para birimi Bitcoin yatırımlarına, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisse senetleri üzerinden ağırlık vermeye başladı. Bu haberle birlikte kripto para piyasasındaki hareketlilikte artış yaşanırken kripto para yatırımcılarını heyecanlandıran açıklamalar peş peşe geldi.

GBTC Hisselerine Dev Yatırım

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Morgan Stanley Avrupa Fırsat Fonu, gerçek spot Bitcoin’i tutan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) yatırımını duyurdu. Şirket, son açıklamasında fon müşterileri adına 3.6 milyon dolar değerinde GBTC hissesi satın aldığını vurguladı. Bu açıklama kripto para yatırımcılarını heyecanlandırmaya yeterken fon açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Fon, ana yatırım stratejileriyle tutarlı olarak, toplam varlıklarının %25’ine kadar fonun tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşa yatırım yapabilir.”

Portföy Çeşitlendirici Olarak BTC Seçildi

portfoy cesitlendirici olarak btc secildi

Yaklaşık 6.5 trilyon dolarlık fon yönettiği bilinen Morgan Stanley, portföy çeşitlendirmek amacıyla Bitcoin hisselerine yatırım yapmayı tercih etti. Avrupa Fırsat Fonu’nun 1 milyar dolarlık varlık bulundurduğu belirtilirken kurulan özel fon 120 milyon dolar değerinde varlık tutuyor. Şirketin açıklamasında öncelikle Avrupa’da bulunan ve yatırım ekibinin satın alma sırasında değerinin düşük olduğuna inandığı yüksek kaliteli yerleşik şirketlere yatırım amaçlandığı belirtildi: “Bağlı kuruluş, Bitcoin’e yatırım yapan özel olarak sunulan bir yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) yoluyla BTC’ye dolaylı olarak yatırım yapabilir. Bu fon çoğunlukla İngiliz, İtalyan, Fransız, İsviçre ve Hollanda hisse senetlerine sahiptir.”

BTC Yatırımı Yapan Firmaların Sayısı Artıyor

Finans dünyasında BTC’ye yatırım yapan büyük firmaların sayısı giderek artıyor. Avrupa ve Kanada’da Bitcoin pazarına erişim çok kolay olmasına rağmen ABD’de henüz bu kadar kolaylaşmadı. Bu yüzden Morgan Stanley gibi dev firmalar doğrudan BTC almak yerine GBTC yoluyla en büyük kripto para birimine yatırım yapmayı tercih ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu