Yazılım

Discord Sunucu Şablonları Nedir? Nasıl Yapılır?

Discord sunucu şablonları nedir, ne işe yarar gibi sorular discord kullanıcılarının en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Son yılların en aktif şekilde kullanılan iletişim araçlarından birisi olan Discord oldukça profesyonel bir ortam sunar. Hem iletişimin daha hızlı akmasında hem de kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt vermesinde alt yapısının son derece iyi olması önem taşır. Discord sunucu şablonları da bu hizmetler içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Özellikle Discord online oyun dünyasının müdavimlerinin en önemli buluşma noktalarından biridir. Oyuncular için sohbet olduğu gibi farklı sektörlerde de iletişim açısından tercih edilen bir platform olduğu söylenebilir. Günümüzde oldukça fazla kullanıcı sayısı olduğundan bahsetmek mümkündür. Resim, dosya, metin paylaşmak için son derece ideal bir sohbet ve mesajlaşma ortamı sunmaktadır. Kişiler kurumsal ya da bireysel olarak discord kullanma şansına sahiptirler. 

Samsung Tablet Format Atma Nedir? Nasıl Atılır?

Bir sunucu üzerinden özel bir alan yaratarak kişiler topluluklarında çok profesyonel bir iletişim ortamı yaratma imkânı bulabilmektedirler. Bu bakımdan discord hakkında en merak edilen konular içerisinde de Discord sunucu şablonları gelmektedir. 

discord sunucu şablonları nedir nasıl yapılır
discord sunucu şablonları nedir nasıl yapılır

Discord Sunucu Şablonu Nasıl Alınabilir?

Discord iletişim konusunda son derece başarılı bir ortam sunsa da bu ortamı en etkili şekilde kullanabilmek için discordun sağladığı avantajları bilmek gerekiyor. Sunucu şablonları ile kişiler tam özellikli ve tamamen özel tasarlanmış bir kanal yaratabilirler. Bu şablonlar 5 farklı stilde verilmektedir. Bu stiller şu şekildedir:

 • Çalışma grupları
 • Aile
 • Küresel topluluklar
 • Yaratıcılar ve hobiler
 • Yerel topluluklar

Bu şablonlardan istenilen seçeneği tercih etmek mümkündür. Kullanmak isteyenler ise öncelikle Discordu, Mac işletim sistemlerine ya da Windows PC’ye rahatlıkla yükleyebilirler. Yükleme sonrasında ise bu bağlantılardan birine tıklamanız gerekmektedir. Kişiler menüleri yüklendikten sonra ise sunucularına bir isim verebilirler. Daha sonra ise resim yükleme ve sunucu oluşturma işlemlerini yapabilirler. Bu işlemlerden sonra şablon sunucunuz ile iletişim kurma şansını yakalayabilirsiniz. Bunların yanında kişiler alt kanallar da yaratabilirler. Bunun için de “+” simgesine tıklamak gerekir. 

Telefona Bulaşan Reklam Virüs Nasıl Temizlenir? 

Discord Sunucu Şablonları ile Kolay Sunucular Oluşturma

Discord sunucu şablonları Türkçe olarak birçok platformda ve sunucuda bulunabilmektedir. Hazır sunucu bulmak isteyen kişiler oldukça işlevsel olan Discord şablonlarına farklı sitelerden de erişebilirler. Bu sitelerden edinilen sunucu şablonlarını alarak kişiler kendi sunucularına yükleme yapabilirler. 

Bu şablon sunucu modelleri özellikle rol oluşturma gibi işlemleri daha kolay ve hızlı şekilde yapabilme şansı sunar. Bu şekilde hem hazır hem de hızlı bir discord sunucu oluşturmanız mümkün olmaktadır. Kullan kısmına tıklayarak kullanabileceğiniz bu şablonlar için sunucu seçimini doğru yapmanız gerekiyor. 

 

Discord’da Sunucu Şablonu Oluşturma

Discord sisteminde sunucu şablonu oluşturmak için belirli adımları takip etmek gerekir. Ancak bu işlemleri kişiler yalnızca masaüstü ve tarayıcı uygulamalarında yapabilirler. Mobil uygulama kullanan kişiler kanalları için yeni bir şablon oluşturma imkanına sahip değildirler. Sunucu şablonu oluşturmak için ise kişiler şu adımları takip edebilirler:

 • Bir sunucu şablonu oluşturmak isteyen kişilerin öncelikle bir sunucu sahibi olması gerekiyor. Aynı zamanda sunucuyu yönet izninin etkin olduğu bir görevi de bulunmalıdır. 
 • Bir sonraki dikkat edilmesi gereken nokta ise her iki gereksinimi de karşılayan kişilerin açılır menüyü seçmesidir. Sunucu adına tıklayarak da ayarlar kısmına erişmek mümkün olabilir. 
 • Sunucu ayarları için kişilerin daha sonra sunucu şablonlarını seçmesi gerekiyor. 
 • Sunucu şablonlarına yönlendirildikten sonra da bir ad ve kısa açıklama vermek gerekebilir. Şablon başlığını ve açıklamasını dolduran kullanıcılar bir sonraki bağlantıyı oluşturma aşamasına geçebilirler. 
 • Şablon Oluştur kısmına tıklayarak işlemi devam ettirmelisiniz. 
 • Bu aşamadan sonra bir bağlantı oluşturarak Kopyala kısmını tıklayarak şablonu paylaşabilirsiniz. 

Bu işlemleri tamamladığınızda Discord sunucu şablonları hazırlamak ve paylaşmak mümkün hale gelmektedir. 

 

Sunucu Şablonlarında Senkronizasyon

Sunucu şablonları orijinal bir sunucu kurulumu gerçekleştirmeniz halinde bir değişiklik yapılmış ise otomatik olarak güncellenmemektedir. Bu sunucu şablonları senkronize edilmemiş ise şablonları kullanırken yeni değişikliklerin görülmediği anlamına gelmektedir. Ancak değişiklik yapıldığı taktirde sunucu isminin yanında bir bildirim karşınıza çıkar. Bu bildirim sunucu şablonunu senkronize etmenize yardımcı olur. 

Senkronize işlemini gerçekleştirmek için se önce ayarlar kısmına girmelisiniz. Daha sonra ise sunucu şablonları kısmına girmeniz gerekiyor. Buradan şablonu güncellemek için ise şablonu senkronize et kısmına tıklamalısınız. 

 

Discord Sunucu Şablonlarını Silme

Discord uygulamasında kullanılan sunucu şablonları değiştirilmek ya da kaldırılmak istenildiğinde çok rahat şekilde işlem yapılabilmektedir. Sunucu silme işlemini yapmak için kişiler öncelikle sunucu ayarları kısmına girmelidir. Buradan şablon sil bölümüne girerek işlemleri kolayca gerçekleştirebilirler. Ancak yapılan işlem neticesinde şablon sistemden kalkar. Yeniden kullanılmak istenildiğinde ekleme sırasındaki tüm işlemleri yeniden yapmanız gerekir. 

 

Discord Sunucu Şablonu Hataları Neler?

Discord sunucu şablonları oluştururken kullanıcılar bir dizi hata ile karşı karşıya kalabilirler. Bu hataların hem nedenleri hem de çözümleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Discord sunucu şablonu hataları arasında şunları saymak mümkündür:

 • Sunucu şablonu oluşturulurken botun ya da kullanıcının gerekli izinleri olmayabilir. 
 • Şablon oluşturmadan önce bir sunucu seçilmemiş olabilir. 
 • İnternet bağlantısı sorunları oluşabilir. 
 • Discord güncel olmadığı için birtakım sorunlarla karşılaşılmış olabilir. 
 • Sunucu adı ve açıklama uyumsuzluğu nedeniyle birtakım sorunlar çıkabilir. 
 • Discord API sorunları ile karşılaşılabilir. 
 • Otomatik engelleme gibi sorunlar olabilir. Çok fazla şablon oluşturmak ya da kullanma girişiminde bulunmak otomatik olarak engelleme yaratabilir. 

Böyle durumlarda beklemek ve sonrasında tekrar denemek gerekir. Bu adımları takip etmek ya da bilmek discord sunucu şablonları sorunlarının daha kolay şekilde çözülmesine önemli etkiler sunar. Bununla birlikte sorun yine de çözülememiş ise Discord topluluklarından da yardım alınarak sorunun giderilmesi sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu