Teknoloji

Disney Plus Nedir, Disney Plus Türkiye

Disney Plus Nedir, Disney Plus Türkiye, Disney Plus İçerikleri Neler Gibi Sorulara Gelin Hep Beraber Cevap Arayalım.

Disney Plus hepimizin yakından tanıdığı Walt Disney Stüdyoları ve Walt Disney Televizyonu gibi isimlere ait bir çok şov ve film kütüphanesine sahiptir.

Disney Plus The Walt Disney Company‘nin bölümü olan Walt Disney Direct-to-Consumer & International tarafından işletilen over-the-top (OTT) katılımlı  Amerikan video servisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 Kasım 2019’da faaliyete başladı.

İçerik Olarak Disney Plus’ı yayın Akışı tonlarca ikonik animasyon filmine, yeni Pixar yayınlarına ve “Yıldız Savaşları” ve Marvel Sinematik Evreni gibi büyük serilerden oyunlara ev sahipliği yapan isteğe bağlı reklamsız bir akış hizmetidir.

Disney Plus ile abone olanlar, cihazlarında (akıllı TV’ler , telefonlar , dizüstü bilgisayarlar , tabletler vb. cihazlar) binlerce Disney filmi ve dizisi izleyebilir. Sınırsız indirme içerir ve böylece istediğiniz zaman, istediğiniz yerde izleme fırsatı sunar.

 

Disney+ (plus) Tarihçesi

Disney CEO’su Bob Iger 8 Kasım 2018 tarihinde servisin adının Disney+ olacağını ve 2019 yılı sonlarında faaliyete geçirmeyi planladıklarını açıkladı.

Disney+’ın Amerika Birleşik Devletleri için 12 Kasım 2019 olacağı ve Disney’in önümüzdeki iki yıl boyunca dünya çapında yayılmayı planladığı, bunun için yapılan planlamada; 2020 başlarında Batı Avrupa ve Asya-Pasifik ülkelerinin hedeflendiği,2020 yılı sonuna kadar ise Doğu Avrupa ve Latin Amerika’nın planlamada yer aldığı açıklandı.

Disney Plus neleri içeriyor?

Servis hizmeti ise Disney’in ana eğlence stüdyoları olan Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation Studios, Pixar, Marvel Studios, Lucasfilm, 20th Century Fox ve National Geographic’den gelen içerikten oluşacaktır ayrıca Hulu’dan da içerikler barındıracaktır.

Bob Iger Disney+’ın özellikle aile odaklı eğlence içeriklerine odaklanacağını ve Hulu’nun ise genel eğlenceye yönelik içeriklere odaklanacağını belirtti.

Disney+’da ilk başta yaklaşık 7.000 televizyon dizisi ile 500 filmin bulunacağı açıklanmıştı.

Disney+ şu anda Disney ile ilgili yüzlerce film ve televizyon dizisine ev sahipliği yapıyor. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ve  Pinokyo gibi klasik animasyonlar, 90’ların Marvel çizgi filmleri Star Wars filmi, Pixar filmleri ve çok daha fazlasını içeren bir servis.

disney plus

Disney+’ın orijinal yapımları, işlerin heycan uyandırdığı ayrı bir noktadır. Disney’in diğer animasyon özelliklerinden bazıları da düzenlendi. Animasyondan bahsetmişken, Disney+ şimdi tüm Simpsons 600 den fazla bölümüne ev sahipliği yapıyor Ayrıca Cinderella , The Little Mermaid , Aladdin ve The Jungle Book gibi animasyon klasikleri de dahil olmak üzere orijinal ihtişamıyla hepsi bu platformda mevcut.

 Frozen 2 ve Moana gibi daha yeni hitlerin yanı sıra Aladdin , The Lion King , Beauty and the Beast ve Mulan’ın canlı aksiyon içeriği yer alıyor .

Disney’in Fox ile birleşmesi sayesinde, Disney+ ayrıca Evde Tek BaşınaBayan Doubtfire , Buz Devri , Sister Yasası ve Avatar beğenilerini de içeriyor

Disney Plus Neleri içermeyecek

Disney’in programlamaya yönelik aile dostu kriterine uygun olarak, Disney+’da da R dereceli projeler bulundurmayacak. Çeşitli raporlara göre Disney’in tipik PG-13 izleyici kitlesinin sınırlarını zorlayan herhangi bir film veya TV dizisi Hulu’ya yönlendirilecek.  Marvel’s Deadpool gibi oyunlar da buna dahildir.

Disney Plus hangi cihazları destekliyor?

Bilgisayar web tarayıcıları

  • iOS
  • Apple TV (tvOS)
  • Google Chromecast’i
  • Android
  • Android TV
  • PlayStation 4
  • Roku
  • Xbox One
  • Amazon Fire TV Cihazlar
  • Akıllı TV’ler (LG WebOS, Samsung Tizen, Vizio SmartCast, Roku TV, Android TV, Google TV)

Apple cihaz sahibiyseniz ya da Apple TV Uygulamasına sahip birçok akıllı TV  akış arabiriminde Disney+’a abone olabilir ve izleyebilirsiniz. Disney+, Apple cihazlarında uygulama içi satın alımlar da yapılabiliyor.

Disney Plus nerede kullanılabilir?

Disney Plus artık yayında ve ABD, Kanada, Hollanda, Avusturya, Almanya, İtalya, İspanya, İsviçre, Fransa, Hindistan, Belçika, Danimarka bunlardan bir kaçı derken  2022 yılı yazında Avrupa, Afrika ve Batı Asya’da 42 ülke ve 11 yeni bölgede lansmanını onayladı. Hizmet için yeni ülkeler arasında Güney Afrika, Türkiye, Polonya ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

Disney Plus’ta hangi özellikler ve biçimler destekleniyor?

Platform, abonelik başına yedi profili destekler. Özel olarak çocuk profili de kullanılabilir. Bu özellik, Disney Plus akışını TV-7FV ve G olarak derecelendirilen başlıklarla kısıtlar bu özellik sayesinde içiniz rahat bir şekilde çocuklarınız içeriklerden rahatlıkla yararlanabilir.

Disney Plus ayrıca 4 adede kadar farklı cihazlarda eşzamanlı akışa izin verir. Disney Plus uygulaması aracılığıyla 10 farklı akıllı telefon ve tablette  sınırsız indirme de sağlanır.

Hatta GroupWatch özelliğini kullanarak en fazla altı arkadaşınızla Disney Plus izleyebilirsiniz , ancak tabi ki izleyen herkesin kendi aboneliği olması gerekir. Bu seçenek, paylaşılan bir görüntüleme oturumu oluşturmak için oynatmayı senkronize eder ve arkadaşların ve ailelerin içeriği uzaktan izlemesini sağlar.

 

DİSNEY PLUS NE ZAMAN TÜRKİYEYE GELECEK?

Dijital platform Disney Plus‘a Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 10 yıl süreyle yayın yapma hakkı tanıyan lisansı verdi. Netflix ve Amazon Prime gibi platformların rakibi  film, dizi ve eğlence platformu Disney Plus Türkiye pazarından önemli bir pay kazanmak istiyor.

Platformun 2022 yılı itibariyle (ağustos ayları olarak tahmin ediliyor) Türkiye‘de hizmet vereceği konuşulurken resmi açıklama geldi Türkiye’de lisans alan Disney Plus yaz aylarında Türkiye’de yayına başlayacak.

Disey Plus maliyeti nedir?

ABD’de ayda 8 $ veya yılda 80 $ tutarındadır. Abonelikle hizmetin tüm akışlı başlıklarına reklamsız erişim elde edersiniz. Şu anda ücretsiz bir deneme sunmuyor.

Ayrıca Hulu ve ESPN+ ile birlikte, üç hizmetin tümü için ayda 14 $ tutarında bir paket satın alma seçeneği de bulunmaktadır. Türkiye de ise şimdilik abonelik fiyatının 24-45₺ aralığında olacağı tahmin ediliyor.

Disney Plus’a kimler kaydolmalı?

Disney Plus, ister Marvel meraklıları , ister animasyon meraklıları olsun, Disney hayranları için bulunmaz bir hizmettir. Disney filmlerini ve eski Disney başlıklarını izlemek isteyen çocuklu aileler için özellikle uygundur.

Orijinal programlama dizisi biraz sınırlı olsa da, “Boba Fett Kitabı”, “Loki” ve ” Hawkeye ” gibi popüler özel programlar değer katmaya devam ediyor. Disney ayrıca içeriğini birçok diğer akış hizmetinden kaldırıyor, bu nedenle Disney Plus yakında birçok başlığına erişimi olan tek abonelik akış platformu olacak.

Disney Plus’a nasıl kaydolabilirim?

Doğrudan Disney Plus web sitesi aracılığı ile kaydolabilirsiniz. Akışı başlatmak için bir e-posta adresi ve ödeme yöntemi girerek bir hesap oluşturmanız yeterli olacaktır.

Special Thanks : Yasemin Y.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu