Yazılım

DNS Değiştirme

DNS değiştirme birçok bilgisayar kullanıcısının hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı bir konudur. Öncelikle kişiler DNS konusunda yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Ne işe yaradığı, nasıl değiştirilmesi gerektiği ve neden bilinmesi gerektiği gibi konular bilgisayar kullanımında önem arz eden detaylar arasında yer almaktadır. Bilgisayarınızda ya da telefonunuzda DNS ayarlarının değiştirilmesi gereken birtakım durumlar olabilir.

Böyle durumlarda uygun adımları takip ederek DNS ayarlarını kolayca değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte kişilerin en çok tercih edilen DNS adreslerini de bilmesi gerekiyor. Bu adresler içerisinde uygun olanını tercih ederek DNS değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Youtube Premium Öğrenci olarak satın almak için rehberimiz sizlere yol gösterecektir.

DNS Ne Demek Ne İşe Yarar?

DNS en basit tanımı ile internetin bir telefon rehberi olarak da tanımlanabilir. Domain Name System’in en kısa şeklidir. Her internet sitesinde barındırılan bir sunucu ve bu sunucuların da IP adresi bulunmaktadır. Bu IP adreslerini girmeden doğrudan bir alan adı kullanarak internet sitesine erişmeye imkân tanıyan sistemdir.

DNS ayarları internet sitelerine ulaşma konusunda son derece önemlidir. Herhangi bir IP adresi girmeye gerek duyulmadan sisteme girilmesine imkân tanımaktadır. Bir siteye girmek istediğinizde siteye ait olan dosyaların bulunduğu sunucuya bağlanmak gerekir. Eğer

 

DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

DNS değiştirmek internet bağlantılarınızın nasıl çalışma sistemine sahip olduğunu ve hangi sunucuları kullanmanız gerektiğini daha kontrol etmenize olanak tanımaktadır. DNS ayarlarını değiştirmek birçok farklı açıdan önemli faydalar sunar. Bu işlemi yapmanın kullanıcılar için önemli nedenleri bulunmaktadır. DNS ayarlarını mobil ve Windows için farklı şekillerde değiştirmek gerekir. Windows üzerinden DNS ayarı değiştirmeniz gereken bir anda şu işlemleri yapabilirsiniz:

 • İlk önce Başlat menüsünü açmanız gerekiyor.
 • Buradan Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni aramanız gerekiyor.
 • Bazı bilgisayarlarda bu alan Control Panel olarak da görülebilir.
 • Sol kısımda ise menü kısmında Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin kısmını tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra kullanılan bağlantı sağ tıklatılarak Özellikler seçilmelidir.
 • Buradan da Internet Protocol Version 4 kısmını tıklamanız gerekiyor. Bu alanda çift tıklama yapmalısınız.
 • DNS değiştirme işlemi yapmak için de istenilen ‘aşağıdaki DNS sunucularının IP adreslerini girin kısmını tıklamanız gerekiyor.
 • En son adım olarak da Tamam kısmına tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Windows kullanıcıları adım adım takip ederek DNS değiştirme işlemlerini yapabilirler. Bununla birlikte Mac için de DNS değiştirme işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Mac kullanıcıları da DNS değiştirme işlemlerini şu şekilde yapabilmektedirler:

 • Appl menüsü kısmına girerek öncelikle Sistem Tercihleri kısmını tıklamanız gerekiyor.
 • Ağ kısmını tıklayarak işleme devam edin.
 • Daha sonra kullanılan bağlantıyı seçin ve Gelişmiş kısmına tıklayın.
 • DNS sekmesine giderek mevcut DNS sunucularını silmeniz gerekiyor.
 • Bunun yerine yeni DNS sunucularını da ekleyebilirsiniz.

Daha sonra değişiklikleri kaydetmek için Tamam kısmına tıklamanız gerekiyor. İşlemleri eğer Router yani modem üzerinden yapmak isterseniz ise şu adımları izlemeniz gerekir:

 • Öncelikle tarayıcı kullanarak modem arayüzü kısmına girmeniz gerekiyor. IP adresini kullanarak arayüze erişmek son derece kolaydır.
 • Bu işlemden sonra kullanıcı adı ve şifre istenir. Bu bilgileri de yazarak modeme giriş yapmak gerekiyor. Eğer bilgiler değiştirilmemiş ise varsayılan bilgilerle de giriş yapılabilir.
 • Modem ayarları alanında DNS kısmını bulmanız gerekiyor. Buradan DNS sunucularını daha özel hale getirebilirsiniz.
 • Bu işlemden sonra ise DNS sunucusu IP adresi girmeniz gerekir.

Son solarak değişiklikleri kaydederek modemi yeniden başlatmanız gerekir. Bu işlemden sonra modem yani routeriniz yeni DNS ayarları ile çalışmaya başlayacaktır.

 

Android DNS Değiştirme

Kullanıcılar kullandıkları telefonlar üzerinden de internete kolayca bağlanabilirler. Böyle bir durumda dikkat edilmesi gereken nokta mobil cihazlarda DNS ayarlarının nasıl değiştirildiğini bilmektir. Telefonunuz Android ise DNS ayarlarını değiştirmek için öncelikle Wi-Fi bağlantısı üzerinden işlem yapmanız gerekiyor. Wi-Fi ağına bağlanma işlemini gerçekleştirdikten sonra Ayarlar alanına giriş yapmalısınız.

Buradan Wi-Fi kısmına girmeniz gerekiyor. Ağın ayrıntılarını görmek için de sistemin Düzenle alanına giriş yapmalısınız. Ağı İleri Seviyede Düzenle seçeneğine tıklamanız gereklidir. Daha sonra DNS ayarlarını elle yapılandırmak için de IP ayarlarına giriş yapmalısınız. Buradan Statik ve Manuel ayarlarını yapılandırmanız gerekiyor. Daha sonra ise DNS sunucularına girerek kaydetme işlemlerini yapmalısınız. Yeni ayarların etkili olması için birkaç dakika beklemek gerekiyor.

Çünkü bu ayarları değiştirmeniz halinde tarayıcı ya da cihazı yeniden başlatmak gerekebilmektedir. Böyle durumlarda cihazlarınızı yeniden başlatarak işleme devam edebilirsiniz. Bununla birlikte DNS ayarlarının mutlaka düzgün girildiğinden emin olmanız gerekiyor. Aksi halde internet cihazlarınızda doğru bir şekilde çalışmayabilmektedir.

 

DNS Neden Değiştirilir?

DNS değiştirme işleminin yapılmasında birçok önemli nedenden bahsetmek mümkün olabilir. Kullanıcılar özellikle şu nedenlere dayalı olarak DNS’lerini değiştirmek isteyebilirler:

 • Daha hızlı bir internet erişimine ulaşmak için DNS hizmetinden yararlanmak isteyebilirler. Aynı zamanda güvenilir ve hızlı DNS sunucusu elde etmek için kullanılırlar.
 • En önemlisi de engelli olan web sitelerine erişim için DNS değiştirme işlemi yapılmaktadır. Bazı ülkeler ya da bu ülkelerin yöneticileri çeşitli platformları engelleyebilirler. Böyle durumlarda farklı bir DNS sunucusu ile bu durumu aşabilirsiniz.
 • Gizlilik ve güvenlik için de DNS değiştirmek işe yarayabilir. Kullanıcılar zararlı sitelere karşı DNS filtrelerinden yararlanabilirler.
 • ISS’ler bazen DNS sorgularını değiştirerek çeşitli sitelere erişimi engelleyebilir. Kullanıcılar da bu sorunlardan kaçmak için DNS ayarlarını değiştirme gereği duyabilirler.
 • Bunlara ek olarak ağ performansını artırmak için kuruluşlar ve ağ yöneticileri özel DNS sunucusu tercih edebilirler.

Aynı zamanda internet konusunda uygulanan sansürü daha da azaltmak için DNS değiştirme işlemi yapılmaktadır. Farklı DNS adresleri kullanarak dünya üzerindeki tüm web sitelere erişmek daha da mümkün olmaktadır. Bu tarz sansürleri aşma girişimi için kullanıcıların DNS değiştirmesi sıklıkla karşılaşılmaktadır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu