Teknoloji

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Çözümü

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası ve çözümü hakkında dns'leri tanıtarak bir makale hazırladık.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Çözümü

DNS sunucusu yanıt vermediğinde genellikle bilgisayarı yeniden başlatmanız etkili bir çözüm olabilir. Bu sorun çoğunlukla IP, TCP ya da DHCP kaynaklı olabiliyor. 

İnternet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri DNS sunucusu hatasıdır. Eğer ilk kez böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız ‘’DNS nedir’’ veya ‘’DNS hata nedir’’ gibi sorular merak edilebilir. İnternet siteleri adreslerini tarayıcıya yazdığınızda siteye bağlanması için çeviren sunucuya ‘’DNS’’ adı verilmektedir. Eğer böyle bir sorun ile karşılaşırsanız karşınıza ‘’SNS hatası sunucu bulunamıyor’’ ya da ‘’DNS sunucusu yanıt vermiyor’’ şeklinde bir açıklama çıkabilir. 

DNS (Domain Name System) sorunu ile karşılaştığınızda internette kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak DNS hatasının neden kaynaklandığını tespit etmeniz gerekmektedir. Çoğunlukla adreslerin güncel olmaması veya sunucuda ortaya çıkan sorunlar web sitesine bağlanmayı engellemektedir. Dolayısı ile kullanıcıların karşısına DNS sunucusu hataları olarak çıkmaktadır. 

DNS hatası ile karşılaştığınızda çoğu zaman bilgisayarı yeniden başlatmak etkili bir çözüm olabiliyor. DNS hatası ile karşılaştığınız internet bağlantınız olsa bile siteye giriş yapmak imkansızdır. Fakat DNS sunucu hatasını tespit ederek doğru çözüm yöntemi bulmanızda fayda var. 

DNS Sunucu Bulunamıyor Hatası Neden Olur? 

dns

Bazen internet ağının sıkışması durumunda DNS sunucu hatası ortaya çıkabiliyor. Bazı durumlarda ise yazılımsal sorunlar nedeni ile DNS sunucu bulunamıyor. Bu gibi sorunla karşılaştığınızda kolaylıkla çözümleyebilirsiniz. Çünkü DNS sunucu hatalarını aşağıda inceleyerek kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz. 

  • Antivirüs kaynaklı sorunlar 
  • IP, TCP ve DHCP sorunları 
  • Router ya da modem kaynaklı sorunlar 

DNS Hatası Çözümü 

Windows kullanıcıları’nın DNS hataları ile karşılaşması oldukça düşük ihtimaldir. Eğer DNS hatası alıyorsanız sorunu çözmek için denetim masasına giriş yapmanız gerkemektedir. Ardından ağ ve paylaşım merkezi açılmaktadır. Bu kısımda ‘’ağ ayarlarını değiştir’’ seçeneğine tıklayarak sorun giderme sekmesine tıklayınız. Ağ üzerinde bulunan internet bağlantılarını açmanız gerekmektedir. Bu aşamada sorunu tespit ederek doğru çözüm yöntemini bulabilirsiniz. Bu çözümler; 

  • Tarayıcı değiştirme 
  • Güvenlik duvarını kapatma 
  • Bilgisayarı yeniden başlatma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu