SEO

Domain Authority (DA) Değeri Arttırma

Web Sitenizin Alan Adı Otoritesini-Domain Authority ( da değerini ) Nasıl Artırırsınız?

Bir web sitesinin Etki Alanı Otoritesi (DA) nedir? Bu, web sitenizin otoritesini ileten bir sayıdır. Sıralama 0-100 arasındadır ve daha yüksek yetkili web siteleri ölçekte daha üst sıralarda yer alır.

Bu neden önemli? Web sitenizin alan adı otoritesi ne kadar yüksek olursa, arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) daha üst sıralarda yer alma şansınız o kadar artar. Bu da daha fazla organik trafiğe yol açar. Moz tarafından derlenen verilerle çalışan Domain Authority, Google’ın pagerankından farklıdır. Etki Alanı Yetkilisi, Google’ın web sitenizde topladığı tüm bilgileri içermediğinden, öncelikle web sitelerinin yetkisini karşılaştırmak için kullanılır.

Bu nedenle, düşük bir Alan Adı Otoritesine sahip olmak mümkündür, ancak yine de Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almaktadır.

Etki Alanı Yetkilinizi değerlendirirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ek bilgiler şunlardır:

Etki Alanı Otoritesi hızlı bir şekilde değiştirilemez. Sonuçları görmek zaman ve çaba gerektirir.

Google cezalarını hesaba katmadığı için bir web sitesi yüksek sıralamada olmasa bile DA yüksek olabilir.

Etki Alanı Otoritesi kırk faktöre dayanırken, Google’ın pagerankı yüzlerce faktöre (çoğu kimsenin bilmediği) dayanmaktadır.

DA puanınız ne kadar yüksekse, yukarı çıkmak o kadar zor olur (logaritmik ölçeğe göre).

Etki Alanı Yetkilisi numaraları sık sık değişir, bu nedenle bu ölçüm, zaman içindeki SEO performansınızı belirlemek yerine web sitenizi bir rakiple karşılaştırmak için daha iyidir.

Moz Domain Otoritesini (DA) Nasıl Hesaplar?

Belirtildiği gibi, bir web sitesinin alan otoritesini hesaplamak için kullanılan kırk sinyal vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Gelen bağlantıların sayısı, alaka düzeyi ve kalitesi
  • Genel web sitesi SEO performansı
  • Web sitenizin içeriğinin kalitesi
  • Alan adınızın sosyal medya sitelerindeki popülaritesi (sosyal sinyaller)
  • Web sitenizin alan adı otorite puanını birkaç farklı araçta bulabilirsiniz.

youtube da

Kullanabileceğiniz bir diğer araç ise Ahrefs. Burada, Ahref’in Etki Alanı Otoritesine eşdeğer olan Etki Alanı Derecelendirmesini (DR) göreceksiniz. YouTube.com’un her iki araç için de benzer bir numarası olduğuna dikkat edin.

youtube ahref

 

Domain Otoritemi (DA) Nasıl Arttırırım?

Artık işletme web sitenizin Etki Alanı Yetkilisini kontrol ettiğinize göre, muhtemelen daha yüksek bir sayıya nasıl ulaşabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Puanınızı artırmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları. Bu hemen olmayacak, ancak aşağıdaki tavsiyelere uyarak olmak istediğiniz yere ulaşacaksınız.

da nasil yukselir

Sayfa İçi SEO

Sayfa İçi SEO Optimizasyonu, arama motorlarında görünürlüğü artırmak için web sitenizde kullandığınız optimizasyon tekniklerini ifade eder. Aşağıdakilere odaklanmak önemlidir:

Web sitenizin içeriğinde anahtar kelime açısından zengin başlıklar kullanma (sayfalar ve blog gönderileri dahil)
Kalite ve alaka düzeyi için web sitenizin içeriğini yazma/denetleme
Web sitenizin içeriğinde kullanılacak en iyi anahtar kelimeleri belirlemek için anahtar kelime araştırması yapmak
Başlıkları ve açıklamaları optimize etme
Optimize edilmiş URL’ler ve kalıcı bağlantılar ekleme
SEO optimizasyonu medya öğeleri (resimler, videolar vb.)
Sitenizdeki diğer içeriklere ve harici web sitelerine içerik içinde dahili bağlantılar ekleme
Öne çıkan snippet’leri kullanma
Web sitenizi optimize etmenize yardımcı olması için All-In-One SEO veya RankMath gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

Sayfa Dışı SEO

Bağlantı profiliniz, sahip olduğunuz gelen bağlantıların sayısı önemli bir metriktir. Güçlü bir bağlantı profiline sahip olmak, daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır. Güçlü bir bağlantı profiline sahip bir web sitesi:

Hizmetleriniz/ürünlerinizle ilgili web sitelerinden gelen bağlantılar
Yüksek yetkili web sitelerinden gelen bağlantılar
Birkaç benzersiz alan adından gelen bağlantılar
Düşük kaliteli gelen bağlantıların olmaması
Link profilinizi güçlendirmek için gelen kötü linklerden kurtulmak isteyeceksiniz. Temel olarak, düşük kaliteli veya kabataslak web sitelerinden gelen bağlantılar, kötü bağlantılar (porno, çevrimiçi kumar, bağlantı dizinleri, bağlantı çiftlikleri, alakasız web siteleri vb.) olarak kategorize edilebilir.

SEMrush, Ahrefs ve Monitor Backlinks gibi toksik bağlantıları bulmak için kullanabileceğiniz birkaç araç vardır. Her araç farklı metrikler kullanırken, hepsi bağlantılarınızı değerlendirecek ve hangilerinin zararlı olduğunu size söyleyecektir.

Bu bilgilere sahip olduğunuzda, bağlantıları .csv dosyası aracılığıyla dışa aktarın. Daha sonra bu web sitelerinin web yöneticileriyle iletişime geçebilir ve web sitenize işaret eden bağlantıları kaldırmalarını isteyebilirsiniz.

Bu web siteleri için web yöneticileriyle iletişime geçerseniz ve bağlantıları kaldırmazlarsa (ki bu büyük olasılıkla), işi halletmek için Google’ın Bağlantıları Reddet aracını kullanabilirsiniz. nasıl çalıştığını görmek için buraya tıklayın.

Bağlantı Oluşturma Gerçekleştirin
Kötü bağlantıları kaldırdıktan sonra, bazı yüksek kaliteli gelen bağlantıları çekmenin zamanı geldi. Bu başlı başına geniş bir konudur, bu yüzden bu yazıda ayrıntılara girmeyeceğiz.

Teknik SEO Görevlerini Tamamlayın

Teknik arama motoru optimizasyonu görevleri genellikle bir kere yapılır, ancak bu görevleri kimse tamamlamadıysa, sıralamalarınızı ve Etki Alanı Yetkilinizi olumsuz etkileyebilir. Henüz yapılmadıysa tamamlamanız gereken bazı şeyler şunlardır:

Web sitenizin Google Arama Konsolu, Google Analytics ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nda kurulduğundan emin olun.
Site haritanızı Google Arama Konsolu’na ve Bing Web Yöneticisi Araçları’na gönderin (ve eskilerini silin).
Arama motorlarının web sitenizi tarayabildiğinden emin olmak için robots.txt ayarlarını kontrol edin.
https kullandığınızdan emin olun.
Şema bilgisi ekleyin.

Sayfa Hızını Kontrol Edin

Google sayfa hızına dikkat eder. Daha hızlı yüklenen web siteleri daha iyi bir genel kullanıcı deneyimi sağladığından, daha hızlı sayfa hızı daha iyi etki alanı yetkisine ve sıralamalara yol açacaktır.

Web sitenizin sayfalarının hızını test etmek için GTmetrix gibi bir araç kullanabilirsiniz. Sonuçlara bağlı olarak, birkaç teknik unsur söz konusu olabileceğinden, sayfa hızlarını iyileştirmek için bir web geliştiricisinden yardım almanız gerekebilir.

Sayfa hızı tam olarak ne kadar önemli? Kissmetrics, ankete katılanların %40’ının yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir web sitesini terk edeceğini bildiriyor.

Ayrıca aynı kaynak, e-ticaret müşterilerinin %47’sinin bir web sayfasının iki saniyede (veya daha kısa sürede) yüklenmesini beklediğini gösterdi!

Hızlı yüklenen sayfalar yalnızca DA’nızı ve sıralamalarınızı iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda kullanıcılarınız için daha iyi bir deneyim sunacak ve bu da daha fazla abonelik, satış ve potansiyel müşteriye yol açacaktır.

Mobil Dostu Bir Web Sitesi Yapın

Google, mobil uyumlu olmayan web sitelerinin, arama yapanlar için sinir bozucu olabileceğinden, iyi sıralamaya girmeyeceğini açıkça belirtti. Potansiyel müşterilerin önüne çıkmak istiyorsanız, duyarlı bir web sitesi şarttır.

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak neden önemlidir? İşte bazı iyi sebepler:

Mobil uyumluluk, Google’ın en önemli sıralama sinyallerinden biridir.
Aramaların çoğu (yaklaşık %60) artık mobil cihazlarda yapılıyor.
Duyarlı olmayan web siteleri, Etki Alanı Yetkilinizi olumsuz etkiler.
Mobil uyumlu olmayan bir web sitesi, Google’ın mobil ilk dizininde görünme fırsatına sahip olmayacaktır. Mobil öncelikli indeksleme, Google’ın bir web sayfasının mobil versiyonunu indekslediği ve sıraladığı yerdir.

Tüm bu söylenilenleri yaptığınız takdir de MOZ sorgunuzda DA değerinizin arttığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu