Kripto Para

Dotcoin Nedir ? Polkadot Nedir ?

Kripto para ekosisteminin gelişmesiyle birlikte ortaya yeni birçok blockchain projesi çıktı. Bu projeler ekosistemi geliştirmeye ve genel altyapı ile ilgili iyileştirmelere daha fazla odaklandı. Bu projelerin arasında öne çıkan ve başarılı bir şekilde yönetilen bir proje de Polkadot (DOT) oldu. Polkadot (DOT) merkezi olmayan uygulamalara (dApps) güç veren temel teknolojiyi geliştirmek inşa edildi. Bu yazımızda Polkadot (DOT) coininin projesini yakından inceleyeceğiz ve dotcoin nedir ? Polkadot nedir ? Sorularına cevap vereceğiz.

Dotcoin Nedir ?

Dotcoin nedir ? Sorusuna kısaca cevap vercek olursak; çeşitli blockchain ekosistemleri arasındaki engelleri yıkmaya çalışan ve bu ağlar arasında aracısız iletişime izin veren bir projedir diyebiliriz. Ancak Polkadot’un vizyonu bu cevaptan daha fazladır.

Polkadot ağı, birbirinden çok farklı blok zinciri tasarımlarının bile birbirleriyle etkileşime girmesine izin veren bir platform olarak düşünülebilir. Bu özelliği ise, Polkadot’un sahip olduğu parachain teknolojisi ve kendi işlevlerine sahip özel blockchainler aracılığıyla yapar. Ayrıca Dotcoin, aday ispatı (PoS) konsensüs algoritmasını kullanır ve Ouroboros protokolünden ilham alınarak inşa edilmiştir.

Polkadot (DOT) Tarihi

Polkadot, Web3 terimini icat eden Peter Czaban ve Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından inşa edilmiştir. Gavin Wood, 2016 yılında Polkadot’un teknik inceleme makalesini paylaşarak projenin ilk adımlarını attı. 2017 yılında ise Czaban ve Wood ikilisi Web3 Vakfını kurdular. Vakıf daha sonra Polkadot (DOT) satışını yaparak projenin geliştirilmesi için 145 milyon dolar toplamayı başardı. 2019 yılında ise 43 milyon dolar topladıkları başka bir özel satış daha düzenlediler. Polkadot ilk ana ağıyla 2020 yılı mayıs ayında kullanıma açıldı. Polkadot, 2021 yılının sonlarında beş parachain’i piyasaya sürmesiyle tam olarak inşa edilmiş olarak kabul edildi. Blok zincirinin geliştirilmesi ve ekibin çalışmasıyla birlikte Polkadot kısa bir süre içerisinde 40 dolar seviyelerine kadar yükseldi ve en değerli ilk 10 kripto para birimi içerisine girdi.

Polkadot’un Çözdüğü Problemler

Kripto para ekosisteminde genel olarak blockchain teknolojisinin gelişmesini yavaşlatan üç ana problem bulunmaktadır. Bunlar hız, ölçeklenebilirlik ve güvenliktir. Blok zinciri geliştiricileri yaptıkları çalışmalar ve güncellemeler yapmasına rağmen bu problemler tamamen çözülmüş durumda değildir.

dotcoin-nedir

Polkadot teknlojisinin temelinde yatan Parachain’ler, temelde bağımsız olarak çalışabilen ve sahibi tarafından tamamen özelleştirilebilen PoS blok zincirleridir. Parachainler, blok zincirinin yönetim katmanı olarak hizmet ederek bir yönetim mekanizması oluşturmaktadır. Ancak bu parachain’ler ağ güvenliği, fikir birliği gibi konulardan sorumlu olan aktarma zincirleri ile birbirine bağlanır. Yani aktarma zincirleri, kullanıcının verileri doğrular ve anlaşılır olmasını sağlayarak güvenilir bir işlem yapmasını sağlar. Polkadot ağının tüm bilgileri işleyebilmesinin nedeni, parachain’lerin ana aktarma zincirinin ağır işlem yüklerinin çoğunu kısa bir sürede yapmasıdır. Örnek verecek olursak; Polkadot ağı, Bitcoin için yaklaşık 7 ve Ethereum için 30 ile karşılaştırıldığında saniyede 1.000’den fazla işlem yürütebilir. Ağ genişledikçe ve daha fazla parachain eklendikçe, Polkadot ağında saniyede bir milyon işlemi yürütebilecek hızlara ulaşabilecektir.

Polkadot Nedir ?

Polkadot ağının temel kripto para birimi olan DOT coinin temelde iki kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlar Polkadot ağının güvenliğini desteklemek için ağda paylaştırma işleminde ve yönetim mekanizmasında kullanılmaktadır.

Staking Özelliği: Diğer proof-of-stake blockchainleri gibi, Polkadot ağında da DOT stake etme özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle ile birlikte Polkadot, katılımcılarını DOT’u iyi davranış için teminat olarak tutarak dürüst davranmaya teşvik eder ve DOT’larını stake edenlere ödüller dağıtır.

Yönetim Mekanizması: Polkadot ağı, DOT sahiplerine referandum yoluyla oylamaya katılma hakkı ve yeteneği verilir. Ayrıca bu sistemde Merkezi olmayan bir özerk kuruluş (DAO) sistemleri gibi elinde tutulan kripto para mikarına göre bir oylama planı bulunmaktadır.

Dot Coin Geleceği

Kripto para ekosistemi Polkadot’u, çok sayıda amaç için temel oluşturmaya çalıştığı için geleceğin en umut verici blok zincirlerinden biri olarak görüyor. Henüz yeni bir proje olmasına rağmen proje içerisinde yaşanan birçok gelişme ve ortaya çıkan özelliklerin bir standart hale gelebileceğini gösteriyor.

Dot coin, özellikle en popüler kripto para blok zinciri olan Ethereum ile aynı sorunları ele alan kendi iyileştirmelerini yayınlamasıyla, blockchain tabanlı projeler geliştirmek için başvurulacak platform haline gelmektedir. Bunun yanı sıra, Polkadot ağının, Substrate blockchain’i ile oluşturulduğu için, Substrat geliştirme aracını kullanan diğer platformlar, Polkadot’ta yerel olarak çalışan özel zincirleri kolay bir şekilde entegre edebilir. Substrat geliştirme aracının temel teknik faydalarla birlikte bir araya gelmesi elverişlidir ve bu da pek çok geliştirmeyi bereberinde getirebilir.

Parachain’ler aracılığıyla paralel olarak hareket eden Polkadot ağı, blok zinciri geliştiricilerine çok fazla esnek davranır. Polkadot, parachain teknolojisinin tek başına katman-2 ölçeklendirme çözümlerinden daha merkeziyetsiz ve güvenilir olduğu söyledi. Birçok ekip geçtiğimiz yıl içerisinde birçok parachain oluşturdu ve Polkadot ekosistemini ileriye taşıdı. Sadece 2022 yılında, parachainler üzerinde milyonlarca işlem gerçekleştirildi .

Polkadot Hangi Borsalarda Bulunur ?

Polkadot Binance , Coinbase , Kraken ve Gemini gibi geleneksel merkezi olan borsaların yanı sıra SushiSwap, PancakeSwap ve UniSwap gibi merkezi olmayan borsalar (DEX) üzerinden alım-satım işlemi yapabilirsiniz. Coinmarketcap tarafından paylaşılan verilere göre, 7 dolardan işlem gören dotcoin toplamda 8 milyon dolar piyasa değerine ve günlük ortalama 400 bin dolar işlem hacmine sahiptir.

Bu makalemizde en değerli 12. Kripto para birimi olan Polkadot’u (DOT) yakından inceledik ve dotcoin nedir ? Polkadot nedir ? sorularına cevap cevap verdik. Kripto para ekosistemindeki gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız sitemizin kripto para bloguna göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu