Teknoloji

Dünya Elektrikli Arabalara Henüz Hazır Değil

Dünya Elektrikli Arabalara Henüz Hazır Değil

Southwest Araştırma Enstitüsü’nün baş mühendisi Graham Conway’in TED Konuşması, elektrikli araçların ICE otomobillerinde şu demek oluyor ki Hibrit araçlardan daha az çevre dostu olduğunu iddia ediyor ve ciddi biçimde tartışılıyor. Conway’in tüm ölçütlerine katılmasam da, yapmış olduğu nokta geçerli, şu demek oluyor ki bir elektrikli aracı  yeşil çevre dostu yapmak için yapmamız ihtiyaç duyulan şeyler hemen hemen yapılmadı.

Elektrikli otomobil için en çok potansiyele yakın değiliz. Conway, önümüzdeki yirmi süresince hibrit yaklaşımın yönelmenin daha doğru olduğunu .En azından ekosistemin oluşana kadar elektrikli araçların daha az faydalı bulunduğunu belirten konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

Bu arada, yeşil hidrojen benzer biçimde alternatifleri keşfetmeye devam etmeliyiz; yenilenebilir elektrik kullanarak suyu hidrojen ve oksijene ayırarak hidrojenin üretildiği bir süreç. Bununla, elektrikli araçlara yönelimimizin daha gelişmiş bir biçimde daha iyi bir yerde olmasına biraz vakit olduğu belirtildi.

Conway’in bağlam için sunumu:

Ben Elektriğe Karşı Değilim

Bir Araç  kullandığımı ve 2019’dan beri Amerika’ye gelen ilk Jaguar I-Pace elektrikli otomobillerinden birini kiraladığımı belirterek başlayayım.

Geçen yıl o arabayı leasing şirketinden satın aldım şu sebeple daha fazlaca sevdiğim bir şey bulamamıştım ve kira satın alımı arabayı satabileceğimden oldukça daha azdı. İyi bir antak kalma benzer biçimde görünüyordu.

Diğer birçok başlığın yanı sıra, Amerika’de önder pil analisti olduğum 1990’ların sonlarından beri elektrikli arabaları ele alıyorum. Bu yüzden elektrikli arabaları seviyorum fakat onların eksikliklerini de biliyorum ve hala birkaç adet var.

İkinci zayıflık, büyük ölçüde kripto para madencileri için dünyanın herhangi bir elektrik gücü boşluğuna sahip olmaması ve elektrik şebekelerinin en yüksek üretim kapasitesinin genellikle eski, kirli ve neredeyse modası geçmiş üretim tesislerinden gelmesidir.

Üçüncü ve en son, büyük bir elektrikli araba akışını yönetim etmek için yeterli mahalle elektrik kapasitesine haiz değiliz. Son kontrol ettiğimde, bir ev bloğunda aynı anda üçten fazla otomobil şarj oluyorsa, mahalli transformatörünüzün el bombası atma olasılığı yüksektir – ve yukarı çıktıklarında gerçekten patlarlar.

Kendi elektrikli aracım için Seviye 3 şarj aleti almaya baktım ve bana araba maliyetinden daha pahalıya mal olacaktı. Sadece daha büyük kabloları ve daha fazlasını çekmem (L-2-‘den L-3 fazına geçiş) değil, bununla birlikte yerel transformatörü değişiklik yapmak ve ev hizmet seviyemi büyük seviyede artırmak için para ödemem gerekecekti.

Şimdi katı hal pilleri (gelmekte olan), yeşil güç kaynaklarının (özellikle geceleri çalışabilen nükleer yada jeotermal) genişlemesi ve mikro şebeke teknolojilerinin genişlemesi (dağıtılmış daha minik yeşil jeneratörler sağlayarak) elektrikli otomobiller, iklim değişikliğine karşı çalışmak için çok önemli bir güç haline geliyor. Ama henüz orada değiliz.

Bu, seçebileceğiniz ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir gereksinim listesi değildir. Elektrikli arabaları gerçekten yeşil yapmak için üç öğeye de ihtiyacınız var: yeşil enerji depolama, yeterli yeşil enerji üretimi ve bu enerjiyi güvenilir, ucuz ve emin bir biçimde dağıtmak için oldukça daha yetenekli bir şebeke. Bunların tüm bunlar geliyor, ancak bu on yılda değil.

Bahsetmediğimiz Diğer Sorunlar

En önemlisi, mevcut benzin sondaj, arıtma ve dağıtım sistemlerini ne yapıyoruz? Petrol endüstrisi yaklaşık 6 milyon kişiyi direkt istihdam ediyor ve bunun 10 katı kadar istihdam endirekt olarak yaratılıyor.

Rafineriler, gaz ve petrol boru hatları, depolama tankları ve benzin istasyonları, seneler arasında ne kadar petrol ve gaz sızdığına bağlı olarak potansiyel olarak tehlikeli madde sorunlarıdır. Cevap sıfır olsa bile, ekipmanın güvenli bir şekilde temizlenmesi ve ardından hurdaya çıkarılması gerekir.

 

Plastikten ucuz ilaçlara (petrol jölesi) ve birtakım çözücülere kadar petrol üretimine bağlı olan endüstriler, petrol üretimi olmadan büyük ölçüde çökecektir ve bunun sonucunda bir endüstrinin ekonomik çöküşü (tüm petrol platformlarına ve petrol sondaj kulelerine ne olur?) Onlara haiz olan firmalar battığında geleceğin ekolojik saatli bombaları.

Bu alakalı endüstrilerle ne yapılacağına dair planlar, büyük iş gücü ve ekolojik sorunlardan kaçınmak için otomobil ve kamyon endüstrisi elektriğe dönmeden ilkin hazırlanmalı ve uygulanmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu