Haberler

DarkMarket: Dünyanın En Büyük Yasadışı Karanlık Web Pazarı Kapatıldı

DarkMarket: Dünyanın En Büyük Yasadışı Karanlık Web Pazarı Kapatıldı

Dünyanın En Büyük Yasadışı Karanlık Web Pazarı Kapatıldı Dark Web‘deki dünyanın en büyük yasa dışı pazarı olan DarkMarket, Almanya, Avustralya, Danimarka, Moldova, Ukrayna, Birleşik Krallık (Ulusal Suç Ajansı) ve ABD’yi (DEA, FBI ve) içeren uluslararası bir operasyonda çevrimdışına alındı. IRS). Europol, uzman operasyonel analizle kaldırmayı destekledi ve ilgili ülkelerin sınır ötesi işbirliği çabalarını koordine etti.

Rakamlarla DarkMarket

yaklaşık 500.000 kullanıcı ;
2400’den fazla satıcı ;
320.000’den fazla işlem ;
4 650’den fazla bitcoin ve 12 800 monero transfer edildi .
Mevcut oranla, bu 140 milyon Euro’dan fazla bir meblağa tekabül ediyor . Piyasadaki satıcılar, esas olarak her türlü uyuşturucunun ticaretini yaptı ve sahte para, çalıntı veya sahte kredi kartı bilgileri, anonim SIM kartlar ve kötü amaçlı yazılımlar sattı.

Almanya önde gidiyor

Almanya’nın Oldenburg kentindeki Merkezi Suç Soruşturma Departmanı, hafta sonu Almanya-Danimarka sınırı yakınında DarkMarket operatörü olduğu iddia edilen bir Avustralya vatandaşını tutukladı. Koblenz Cumhuriyet Savcılığı’nın siber suç birimi tarafından yürütülen soruşturma, memurların pazar yerini bulup kapatmasına, sunucuları kapatmasına ve suç altyapısını ele geçirmesine izin verdi. Moldova ve Ukrayna’da Alman Federal Suç Kurumu tarafından desteklenen 20’den fazla sunucu Polis ofisi (BKA). Depolanan veriler, araştırmacılara moderatörleri, satıcıları ve alıcıları daha fazla araştırmak için yeni ipuçları verecektir.

dünyanın en büyük yasadışı karanlık web pazarı kapatıldı

Europol’ün katılımı

Kolaylaştırılmış uluslararası bilgi alışverişi.
Uzman operasyonel destek sağladı.
Alman makamlarına sözde yöneticiyi belirleme ve takip etme konusunda yardımcı olan gelişmiş analizler sağladı.
Uluslararası ortakları içeren sınır ötesi işbirliği çabalarını koordine etmede Almanya’yı destekledi.

Europol’ün Karanlık Web Ekibi

Europol’ün girişimlerinden biri, karanlık ağda suçla mücadele için koordineli bir kanun uygulama yaklaşımı oluşturmaktır. Bu, AB genelindeki ve dışındaki kolluk kuvvetlerini ve Eurojust gibi diğer ilgili ortakları ve kuruluşları içerir.

Bu hedefe ulaşmak için Europol’ün Avrupa Siber Suç Merkezi (EC3) , bu yasadışı yasadışı ekonominin boyutunu azaltmak için dünya çapında AB ortakları ve kanun uygulayıcıları ile birlikte çalışmak üzere özel bir Karanlık Web Ekibi kurdu.

Bilgi paylaşımı

Farklı suç alanlarında operasyonel destek ve uzmanlık sağlamak;
karanlık ağ araştırmalarını yürütmek için araçlar, taktikler ve teknikler geliştirmek;
tehditlerin ve hedeflerin belirlenmesi.
Ekip ayrıca, karanlık ağda suça karşı 360° bir strateji olan önleme ve bilinçlendirme kampanyalarıyla birlikte ortak teknik ve soruşturma eylemlerini geliştirmeyi, eğitim ve kapasite geliştirme girişimleri düzenlemeyi amaçlıyor.

Dünya çapındaki kolluk kuvvetleri topluluğu arasında ortak bir taahhüt ve kolluk kuvvetleri tarafından koordineli bir yaklaşım, etkinliklerini bir kez daha kanıtlamıştır. Europol’deki operasyonun ölçeği, karanlık ağın bir suç işleme aracı olarak kullanılmasıyla mücadeleye yönelik küresel taahhüdü gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu