Haberler

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret ile ilgili bilmek istediklerinizi sıraladık.

E-ticaret, tüm mal ve hizmetlerin internet üzerinden alıcıya sunulması sürecidir. Dijital dünyanın her geçen gün daha geniş bir çevreye hitap etmesi ile birlikte artık insanların da alışveriş anlayışlarında ciddi bir değişme meydana geliyor. Bu değişimlerin en önemli sonuçlarından birisi de e-ticaret siteleri oluyor. Kullanıcıların arayış içerisinde oldukları tüm ürün ve hizmetler internet üzerinden çok daha kolay ve hızlı şekilde ulaşılabilir hale geliyor.

E-ticaret sistemini kullanmak ve bu sistem üzerinden para kazanmak isteyen farklı taraflar bulunmaktadır. Bununla birlikte giyim, ayakkabı, bahçe ürünleri, ev tekstili, oyuncak ve mutfak ürünleri gibi çok çeşitli ürünlerin satışının yapılabilmesine imkân tanır. Hem ürünlerin satışının daha kolay hale gelmesi hem de lojistik sektörünün e-ticareti desteklemesi günümüzün önemli avantajları arasında yer alır.

e ticaret nedir
e ticaret nedir

 

E-Ticaret Sitesi Ne Demek?

E-ticaret sitesi ürün ve hizmetlerin halka pazarlandığı platformlardır. Günümüzde birçok farklı alanda bu sitelerin hizmet verdiğini söylemek mümkündür. Bundan dolayı girişimciler, firmalar ve evinden internet üzerinden para kazanmak isteyen kişiler e-ticaret siteleri olanaklarından geniş ölçüde yararlanırlar. Bununla birlikte e-ticaret sitesi kurmak için gerekenler arasında da şunları saymak mümkün olur:

 • Öncelikle bir iş planı oluşturmak gerekir. Bu site içerisinde ne satılacağı ne kadara fiyatlandırılacağı gibi detaylar belirlenmelidir.
 • Daha sonra e-ticaret sitesi için bir hedef kitle belirlemesi yapmalısınız.
 • İşletme tipini seçerek nasıl bir mağaza ortamı oluşturmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor.
 • Daha sonra ise ürünleri ve tedarik zincirini hazırlamalısınız.
 • E-ticaret web sitesinin oluşturulmasını sağlayın.
 • Bu siteyi oluşturmak için teknik bilgi gereken uzmanlara danışmak gerekebilir.
 • Ödeme ve nakliye seçenekleri belirlenmelidir.
 • Yasal ve vergi süreci tamamlanmalıdır.
 • Müşteri desteği, analiz ve iyileştirmelerden sonra e-ticaret sitesini çalışır hale getirmek mümkün olur.

Bu süreç son derece zorlu olsa da profesyoneller tarafından rahatlıkla tamamlanabilmektedir.

 

E-Ticaret Türleri

E-ticaret türleri arasında birçok alternatif bulunmaktadır. Site kurucuları öncelikle e-ticaret dünyasına şekil veren alternatifleri bilmek durumundadır. İş hacmine ve yöntemine göre bir e-ticaret sistemini seçmek gerekir. Bu e-ticaret türleri arasında da şunları saymak mümkün olur:

 • B2C: İşletmeler eğer bireysel tüketicilere satış yapmak istiyor ise B2C yöntemini tercih etmek durumundadır. Bu genelde çok fazla tercih edilmektedir.
 • B2B: B2B ticaret modeli de bir işletmeden diğer işletmeye satış yapılabilen modeldir. Alıcı ürünleri tüketicilere yeniden satış yapar.
 • C2B: Tüketiciler işletmelere bu iş modelinde satış gerçekleştirir. Bu işletmeler müşterilerin diğer şirketlere satış yapmasına izin vermektedir.
 • C2C: Tüketiciler diğer tüketicilere satış yapabilme imkânı bulur. İşletmeler farklı tüketicileri birbirlerine bağlayan Pazar yerleri yaratmaktadır.

E-ticaret sitesi kurmadan önce bu türler arasındaki ayrımları çok iyi bilmek gerekiyor. Bununla birlikte her yöntemin kendi hedef kitlesi olduğu da mutlaka bilinmelidir.

 

E-Ticaret Nasıl Yapılabilir?

E-ticaret sistemi farklı şekillerde yapılabilmektedir. Son derece dinamik bir yönü olan bu sistemde bilgisayar, tablet ve telefonlardan rahatlıkla alışverişler yapılabilmektedir. Kullanıcılar siteleri araştırıp inceleyerek siparişlerini verebiliyorlar. E-ticaret günümüzde üç farklı yöntemde yapılır. M-ticaret, kurumsal e-ticaret ve sosyal medya e-ticareti şeklindedir.

M-ticaret mobil cihazlarla gerçekleştirilmektedir. Ürün alma ve araştırmaları müşteriler kendi mobil cihazlarından gerçekleştirirler. Bununla birlikte bu trend günümüzde herhangi bir yavaşlama da göstermiyor.

Kurumsal e-ticaret sistemi ise ürünlerin çok daha büyük çaplı olan kuruluşlar tarafından satıldığı ortamlardır. Burada marka çizgisi her zaman öne çıkmaktadır.

Sosyal medya e-ticareti ise mağazalarını çok daha geniş kitlelere taşımak isteyen firmalar tarafından tercih edilmektedir. Sosyal medyanın son derece geniş kitle tarafından kullanılıyor olması günümüzde de önemli bir Pazar olmasını sağlamaktadır.

 

E-Ticareti Avantajları

E-ticaret avantajlarından bahsetmek gerekirse günümüzde oldukça gelişen bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Hem kurumsal hem de bireysel olarak ürün satışını kolay hale getirmesi en önemli avantajlarından biridir. Bununla birlikte e-ticaret sisteminin en önemli avantajları arasında şunları saymak mümkün olabilir:

 • E-ticaret sayesinde firmalar tüketiciye çok daha kolay ve kısa yoldan ulaşma olanağı bulabilir.
 • Hedef kitlenin dikkatini çekebilecek nitelikte hazırlanan kampanyalar daha hızlı şekilde tüketicilere ulaşır.
 • Firmaları ekstra mağaza açma gibi fiziksel maliyetlerden kurtarır.
 • Kullanıcılara daha fazla ürünü daha kısa sürede inceleme imkânı sunar.
 • Kolay ve güvenilir ödeme yöntemlerinin fazla olması sayesinde daha hızlı alışveriş yapabilme imkanını sağlar.
 • Hem kullanıcılara hem de satıcılara zamandan tasarruf etme şansı sunar.
 • E-ticaret sistemi avantajlarının en önemlisi ürün ve hizmetlerin karşılaştırılabilmesine olanak tanımasıdır.

Avantajlar değerlendirildiğinde e-ticaret insanların oldukça kısa zaman diliminde hizmet almasına imkân tanımaktadır. Birçok farklı alanda site kuruluyor olması özellikle hizmet çeşitliliğinin de artmasını sağlar. Sadece giyim sektörü değil aynı zamanda ev tekstilinden bebek ürünlerine kadar birçok farklı alanda e-ticaret sitesi kurmak mümkün olmaktadır.

Başarılı E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Başarılı bir e-ticaret sisteminin dikkat edilmesi gereken birçok noktası bulunmaktadır. Küresel pazarlara erişimi daha kolay hale getiren e-ticaret sistemi daha düşük işletme maliyetleri ile öne çıkar. Bununla birlikte başarıyı yakalamak her zaman kalite ile doğru orantılıdır. Ürünlerin pazarlanmasına ve satışına önem vermenin yanı sıra mutlaka müşteri ihtiyacını karşılamasına da dikkat etmek gerekiyor. Fiyatlandırmanın kalite ile uyumlu olması e-ticaret serüveninde önemli bir detaydır.

Etkileyici bir marka hikayeniz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Vizyonunuzun olması ve kullanıcıda güven yaratacak bir işletme imajı oluşturmanız başarının önemli bir anahtarıdır. İş içerisinde neler olması gerektiği hakkında gerekiyor ise uzmanlara fikir danışmak gerekir. Hedef kitlenizi bu aşamada çok iyi belirlemelisiniz. Hedef kitlenize uygun olmayan ürün satışı yapmak sanıldığından çok daha zorlu bir süreç ortaya çıkarır. İşin kalitesini artıracak her husus önemlidir.

 

Burger coin yorum hakkında analizlerimiz sizler için yayınladık.Yenilenebilen Enerji Kaynakları için sizler için çalıştık ve hazırladık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu