Kripto Para

El Salvador’un bitcoin hisseleri %50 düştü

El Salvador’un bitcoin hisseleri %50 düştü


El Salvador’un 
bitcoin stoğu, en son kripto piyasası çöküşünün ardından aldığı fiyatın yüzde 50’sinden daha az değerinde.

Maliye Bakanı Alejandro Zelaya’ya göre, toplam 50 milyon doları aşan kayıplar, Orta Amerika ülkesi için “son derece minimal” bir mali risk oluşturuyor.

El Salvador, kripto para birimini yasal bir ihale şekli olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olduğundan bu yana 10 bitcoin yatırımı yaptı , en son geçen ay ortalama 30.744 $ fiyatla 500 jeton satın aldı.

Bu, The Independent tarafından yapılan hesaplamalara göre El Salvador’un 103.674.830 dolar ödediği toplam rezervleri 2.301 BTC’ye getirdi ve ortalama satın alma fiyatını yaklaşık 45.000 dolar olarak belirledi.

Bitcoin başına 22.400 dolarlık bugünkü fiyatlarla, El Salvador’un varlıkları 50 milyon doların biraz üzerinde.

Pazartesi günü, kayıpların 40 milyon dolara yaklaştığı bir basın toplantısında konuşan Bay Zelaya, en son bitcoin fiyat düşüşünün ülkenin maliyesi üzerindeki etkisini küçümsedi.

Reuters’e göre, “Bana Bitcoin nedeniyle El Salvador için mali riskin gerçekten yüksek olduğunu söylediklerinde yapabileceğim tek şey gülümsemek” dedi.

“Mali risk son derece az. 40 milyon dolar, ulusal genel bütçemizin yüzde 0,5’ini bile temsil etmiyor.”

el salvador

El Salvador’un bitcoin deneyi, ülkeyi Ocak ayında kripto para birimini resmi para birimi olarak terk etmeye çağıran Uluslararası Para Fonu’ndan eleştiriyle karşı karşıya kaldı.

IMF, “finansal istikrar, finansal bütünlük ve tüketicinin korunması üzerinde bitcoin kullanımıyla ilgili büyük risklerin yanı sıra ilgili mali koşullu yükümlülükler olduğunu vurguladı.”

Bu uyarılara rağmen, Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) Nisan ayında, bitcoin yasal para kazanmak için dünyada ikinci ülke olmak için oy kullandı .

İlginizi Çekebilir: Telegram Premium duyuruldu

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, “fiat [para birimi] için oyun bitti” olduğunu iddia ederek kripto para biriminin açık sözlü bir savunucusu oldu.

Bitcoin, Salvadorlulara bu çeyrekte yarım milyar doları geçmesi beklenen yüksek havale ücretlerini atlamanın bir yolunu sunuyor.

Ayrıca ülkenin El Salvador’un diğer tek resmi para birimi olan ABD dolarına olan bağımlılığını da azaltır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu